Fedora Accessibility Guide - en to pt_PT translation catalogue (6 entries)

note: Tag: title
en: Other tools
pt_PT: Outras ferramentas

note: Tag: para
en: With so many tools available to Fedora users there are some that can not be placed in a specific category but need to be listed as they are sure to be useful!
pt_PT: Com tantas ferramentas disponíveis para os utilizadores do Fedora, havia algumas que não tinham uma categoria específica, mas precisavam de estar  listadas, uma vez que de certeza serão úteis!

note: Tag: title
en: Using BRLTTY with Fedora
pt_PT: Utilizar BRLTTY com o Fedora

note: Tag: para
en: <application>BRLTTY</application> provides access to the Linux command line for blind people using refreshable braille displays. This tool provides complete screen review functionality and minimal speech capability. <application>BRLTTY</application> is available in Fedora repositories in RPM format. For information and documentation on <application>BRLTTY</application>, visit <ulink url="http://mielke.cc/brltty/" />
pt_PT: O <application>BRLTTY</application> disponibiliza o acesso à linha de comandos do Linux para pessoas cegas com displays braille actualizáveis. Esta ferramenta fornece a funcionalidade de revisão completa do ecrã e capacidade de voz mínima. O <application>BRLTTY</application> está disponível nos repositórios do Fedora no formato RPM. Para obter informações e documentação sobre o <application>BRLTTY</application>, visite <ulink url="http://mielke.cc/brltty/" />

note: Tag: para
en: Let your computer do the talking using <application>KMouth</application>! You can setup phrases you would like to say and your computer will speak them for you. You can even use your own phrasebooks. Visit <ulink url="http://www.schmi-dt.de/kmouth/index.en.html" /> for additional information on <application>KMouth</application>.
pt_PT: Deixe o seu computador falar com o <application>KMouth</application>! Pode configurar as frases que gostaria de dizer e seu computador vai dizê-las por si. Pode até utilizar o seu próprio livro de frases. Visite <ulink url="http://www.schmi-dt.de/kmouth/index.en.html" /> para informações adicionais sobre o <application>KMouth</application>.

note: Tag: title
en: Installing KMouth
pt_PT: Instalar o KMouth
