Fedora Amateur Radio Guide - en to uk_UA translation catalogue (26 entries)

note: Tag: title
en: Installation and setup
uk_UA: Встановлення і налаштування

note: Tag: para
en: Installing <command>splat</command> is straightforward:
uk_UA: Встановлення <command>splat</command> доволі просте:

note: Tag: title
en: Obtaining Terrain Files
uk_UA: Отримання файла ландшафтів

note: Tag: para
en: Unzip the nine files and convert them from <filename>hgt</filename> files to <filename>sdf</filename> with the <command>srtm2sdf</command> utility. For example:
uk_UA: Розпакуйте ці дев’ять файлів і перетворіть їх з файлів формату <filename>hgt</filename> на файли формату <filename>sdf</filename> за допомогою програми <command>srtm2sdf</command>. Приклад:

note: Tag: title
en: Obtaining cartographic boundary files
uk_UA: Отримання файлів картографічних обмежень

note: Tag: title
en: Using SPLAT!
uk_UA: Користування SPLAT!

note: Tag: title
en: The QTH file
uk_UA: Файл QTH

note: Tag: para
en: The name of the station
uk_UA: Назва станції

note: Tag: para
en: The latitude of the station
uk_UA: Широта станції

note: Tag: para
en: The longitude of the station
uk_UA: Довгота станції

note: Tag: para
en: The antenna height above ground
uk_UA: Висота антенний над рівнем поверхні

note: Tag: para
en: Here is an example <filename>qth</filename> file:
uk_UA: Ось приклад файла <filename>qth</filename>:

note: Tag: title
en: The LRP file
uk_UA: Файл LRP

note: Tag: para
en: The <filename>lrp</filename> file has 9 lines:
uk_UA: У файлі <filename>lrp</filename> міститься 9 рядків:

note: Tag: para
en: Earth Conductivity
uk_UA: Питома електропровідність Землі

note: Tag: para
en: Atmospheric Bending Constant
uk_UA: Стала атмосферного викривлення

note: Tag: para
en: Frequency
uk_UA: Частота

note: Tag: para
en: Polarization
uk_UA: Поляризація

note: Tag: title
en: Making a map of coverage
uk_UA: Створення карти покриття

note: Tag: title
en: Coverage map with constrained distance
uk_UA: Карта покриття з обмеженою відстанню

note: Tag: para
en: Coverage Map with constrained distance
uk_UA: Карта покриття з обмеженою відстанню

note: Tag: title
en: Coverage map with unconstrained distance
uk_UA: Карта покриття з необмеженою відстанню

note: Tag: para
en: Coverage Map with unconstrained distance
uk_UA: Карта покриття з необмеженою відстанню

note: Tag: title
en: Signal Strength Legend
uk_UA: Умовні позначення потужності сигналу

note: Tag: para
en: Signal strength legend at bottom of map
uk_UA: Умовні позначення потужності сигналу у нижній частині карти

note: Tag: title
en: Calculating a point-to-point path
uk_UA: Обчислення проміжного маршруту сигналу
