Fedora Deployment Guide - en to de_DE translation catalogue (16 entries)

note: Tag: title
en: Authentication Configuration
de_DE: Konfiguration der Authentifizierung

note: Tag: title
en: Note
de_DE: Anmerkung

note: Tag: title
en: Important
de_DE: Wichtig

note: Tag: para
en: The following list explains what each option configures:
de_DE: In der folgenden Liste wird erklärt, was welche Option konfiguriert:

note: Tag: title
en: Command Line Version
de_DE: Befehlszeilen-Version

note: Tag: title
en: Command Line Options
de_DE: Befehlszeilen-Optionen

note: Tag: entry
en: Description
de_DE: Beschreibung

note: Tag: entry
en: Enable shadow passwords
de_DE: Shadow-Passwörter aktivieren

note: Tag: entry
en: Disable shadow passwords
de_DE: Shadow-Passwörter deaktivieren

note: Tag: entry
en: Enable use of TLS with LDAP
de_DE: TLS mit LDAP aktivieren

note: Tag: entry
en: Disable use of TLS with LDAP
de_DE: TLS mit LDAP deaktivieren

note: Tag: entry
en: Enable LDAP for authentication
de_DE: LDAP für Authentifizierung aktivieren

note: Tag: entry
en: Disable LDAP for authentication
de_DE: LDAP für Authentifizierung deaktivieren

note: Tag: entry
en: Specify Kerberos administration server
de_DE: Kerberos Administrations-Server angeben

note: Tag: entry
en: Specify Kerberos realm
de_DE: Kerberos Realm angeben

note: Tag: entry
en: Probe and display network defaults
de_DE: Netzwerk-Standards testen und anzeigen
