Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (26 entries)

note: Tag: title
en: Authentication Configuration
ja_JP: 認証の設定

note: Tag: title
en: Note
ja_JP: 注記

note: Tag: title
en: Important
ja_JP: 重要

note: Tag: para
en: The following list explains what each option configures:
ja_JP: 以下の一覧は各オプションの説明です。

note: Tag: title
en: Command Line Version
ja_JP: コマンドラインバージョン

note: Tag: title
en: Command Line Options
ja_JP: コマンドラインのオプション

note: Tag: entry
en: Option
ja_JP: オプション

note: Tag: entry
en: Description
ja_JP: 説明

note: Tag: entry
en: Enable shadow passwords
ja_JP: シャドウパスワードを有効にする

note: Tag: entry
en: Disable shadow passwords
ja_JP: シャドウパスワードを解除する

note: Tag: entry
en: Enable use of TLS with LDAP
ja_JP: LDAP で TLS の使用を有効にする

note: Tag: entry
en: Disable use of TLS with LDAP
ja_JP: LDAP で TLS の使用を解除する

note: Tag: entry
en: Enable LDAP for authentication
ja_JP: 認証の LDAP を有効にする

note: Tag: entry
en: Disable LDAP for authentication
ja_JP: 認証の LDAP を解除する

note: Tag: entry
en: Specify Kerberos administration server
ja_JP: Kerberos の管理サーバーを指定する

note: Tag: entry
en: Specify Kerberos realm
ja_JP: Kerberos の realm を指定する

note: Tag: entry
en: Enable use of DNS to find Kerberos KDCs
ja_JP:  Kerberos KDC の検索に DNS の使用を有効にする

note: Tag: entry
en: Disable use of DNS to find Kerberos KDCs
ja_JP: Kerberos KDC の検索に DNS の使用を無効にする

note: Tag: entry
en: Enable use of DNS to find Kerberos realms
ja_JP: Kerberos realm の検索に DNS の使用を有効にする

note: Tag: entry
en: Disable use of DNS to find Kerberos realms
ja_JP: Kerberos realm の検索に DNS の使用を無効にする

note: Tag: entry
en: Directory that winbind users have as their home
ja_JP: winbind ユーザーがホームとするディレクトリ

note: Tag: entry
en: Group that winbind users have as their primary group
ja_JP: winbind ユーザーが最初のグループとするグループ

note: Tag: entry
en: Shell that winbind users have as their default login shell
ja_JP: winbind ユーザーがデフォルトのログインシェルとするシェル

note: Tag: entry
en: Configures winbind to assume that users with no domain in their usernames are domain users
ja_JP: ユーザー名にドメインのないユーザーはドメインユーザーであると winbind に仮定させる

note: Tag: entry
en: Configures winbind to assume that users with no domain in their usernames are not domain users
ja_JP: ユーザー名にドメインのないユーザーはドメインユーザーではないと winbind に仮定させる

note: Tag: entry
en: Probe and display network defaults
ja_JP: ネットワークデフォルトを調査して表示する
