Fedora Deployment Guide - en to pa_IN translation catalogue (24 entries)

note: Tag: title
en: Authentication Configuration
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਸੰਰਚਨਾ

note: Tag: title
en: Note
pa_IN: ਸੂਚਨਾ

note: Tag: title
en: Important
pa_IN: ਜਰੂਰੀ

note: Tag: para
en: The following list explains what each option configures:
pa_IN: ਹੇਠਲੀ ਸੂਚੀ ਤੋਂ ਸੰਰਚਿਤ ਚੋਣਾਂ ਬਾਰੇ ਦੱਸਦੀ ਹੈ:

note: Tag: title
en: Command Line Version
pa_IN: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਵਰਜਨ

note: Tag: title
en: Command Line Options
pa_IN: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਚੋਣ

note: Tag: entry
en: Option
pa_IN: ਚੋਣ

note: Tag: entry
en: Description
pa_IN: ਵੇਰਵਾ

note: Tag: entry
en: Enable shadow passwords
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਪਾਸਵਰਡ ਯੋਗ

note: Tag: entry
en: Disable shadow passwords
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਪਾਸਵਰਡ ਅਯੋਗ

note: Tag: entry
en: Enable use of TLS with LDAP
pa_IN: TLS ਦੀ LDAP ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ ਯੋਗ ਕਰੋ

note: Tag: entry
en: Disable use of TLS with LDAP
pa_IN: TLS ਦੀ LDAP ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

note: Tag: entry
en: Enable LDAP for authentication
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲਈ LDAP ਯੋਗ ਕਰੋ

note: Tag: entry
en: Disable LDAP for authentication
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲਈ LDAP ਅਯੋਗ ਕਰੋ

note: Tag: entry
en: Specify Kerberos administration server
pa_IN: ਕਰਬੀਰੋਸ ਪਰਬੰਧਨ ਸਰਵਰ ਦਿਓ

note: Tag: entry
en: Specify Kerberos realm
pa_IN: ਕਰਬੀਰੋਸ realm ਦਿਓ

note: Tag: entry
en: Enable use of DNS to find Kerberos KDCs
pa_IN: ਕਰਬੀਰੋਸ KDCs ਲੱਭਣ ਲਈ DNS ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਯੋਗ ਕਰੋ

note: Tag: entry
en: Disable use of DNS to find Kerberos KDCs
pa_IN: ਕਰਬੀਰੋਸ KDCs ਲੱਭਣ ਲਈ DNS ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

note: Tag: entry
en: Enable use of DNS to find Kerberos realms
pa_IN: ਕਰਬੀਰੋਸ realm ਲੱਭਣ ਲਈ DNS ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਯੋਗ ਕਰੋ

note: Tag: entry
en: Disable use of DNS to find Kerberos realms
pa_IN: ਕਰਬੀਰੋਸ realm ਲੱਭਣ ਲਈ DNS ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

note: Tag: entry
en: Directory that winbind users have as their home
pa_IN: ਡਾਇਰੈਕਰੀ ਜੋ winbind ਉਪਭੋਗੀ ਦੀ ਘਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹੈ

note: Tag: entry
en: Group that winbind users have as their primary group
pa_IN: ਗਰੁੱਪ ਜੋ winbind ਉਪਭੋਗੀ ਆਪਣੇ ਪਰਾਇਮਰੀ ਗਰੁੱਪ ਤੌਰ ਤੇ ਵਰਤਦੇ ਹਨ

note: Tag: entry
en: Shell that winbind users have as their default login shell
pa_IN: ਸ਼ੈੱਲ ਜੋ winbind ਉਪਭੋਗੀ ਆਪਣੇ ਮੂਲ ਲਾਗਇਨ ਸ਼ੈੱਲ ਤੌਰ ਤੇ ਵਰਤਦੇ ਹਨ

note: Tag: entry
en: Probe and display network defaults
pa_IN: ਮੂਲ ਨੈੱਟਵਰਕ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਤੇ ਵੇਖਾਓ
