Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (21 entries)

note: Tag: indexterm
en: <primary>Automated Tasks</primary>
ja_JP: <primary>自動化タスク</primary>

note: Tag: title
en: Starting and Stopping the Service
ja_JP: サービスの起動と停止

note: Tag: para
en: For any of the above values, an asterisk (*) can be used to specify all valid values. For example, an asterisk for the month value means execute the command every month within the constraints of the other values.
ja_JP: 上記のいずれの値にも、アスタリスク （*） を使用すると、すべての有効な値が指定されます。たとえば、月の値にアスタリスクを使用すると、コマンドはその他の値による制約の範囲内で毎月実行されます。

note: Tag: title
en: Controlling Access to Cron
ja_JP: Cron へのアクセスの制御

note: Tag: para
en: The root user can always use cron, regardless of the usernames listed in the access control files.
ja_JP: アクセスコントロールファイルにリストされているユーザー名に関係なく、 root ユーザーはいつでも cron を使用できます。

note: Tag: title
en: At and Batch
ja_JP: at コマンドと batch コマンド

note: Tag: title
en: Configuring At Jobs
ja_JP: At ジョブの設定

note: Tag: para
en: The argument <replaceable>time</replaceable> can be one of the following:
ja_JP: 引数 <replaceable>time</replaceable> は次のいずれかを指定できます。

note: Tag: title
en: Configuring Batch Jobs
ja_JP: batch ジョブの設定

note: Tag: para
en: If the set of commands or script tries to display information to standard out, the output is emailed to the user.
ja_JP: 標準出力に情報を表示するコマンドやスクリプトを入力した場合、この出力はユーザーに電子メールで送信されます。

note: Tag: title
en: Viewing Pending Jobs
ja_JP: 保留ジョブの表示

note: Tag: title
en: Additional Command Line Options
ja_JP: その他のコマンドラインオプション

note: Tag: entry
en: Option
ja_JP: オプション

note: Tag: entry
en: Description
ja_JP: 説明

note: Tag: entry
en: Read the commands or shell script from a file instead of specifying them at the prompt.
ja_JP: コマンドやシェルスクリプトはプロンプトで指定するのではなく、ファイルから読み込む

note: Tag: entry
en: Send email to the user when the job has been completed.
ja_JP: ジョブが完了したら、ユーザーに電子メールを送信する

note: Tag: entry
en: Display the time that the job is executed.
ja_JP: ジョブが実行される時刻を表示する

note: Tag: title
en: Controlling Access to At and Batch
ja_JP: at と batch へのアクセスの制御

note: Tag: title
en: Additional Resources
ja_JP: その他のリソース

note: Tag: para
en: To learn more about configuring automated tasks, refer to the following resources.
ja_JP: 自動化タスクに関する詳細は、次のリソースを参照してください。

note: Tag: title
en: Installed Documentation
ja_JP: インストールされているドキュメント
