Fedora Deployment Guide - en to de_DE translation catalogue (6 entries)

note: Tag: title
en: Package Management
de_DE: Paketverwaltung

note: Tag: title
en: Network-Related Configuration
de_DE: Netzwerkbezogene Konfiguration

note: Tag: para
en: After explaining how to configure the network, this part discusses topics related to networking such as how to allow remote logins, share files and directories over the network, and set up a Web server.
de_DE: Nachdem erklärt wird, wie ein Netzwerk konfiguriert wird, beschreibt dieser Abschnitt netzwerkbezogene Themen. Darunter fallen Remote-Logins, gemeinsam über ein Netzwerk verwendete (Shared) Dateien und Verzeichnisse und das Einrichten eines Web-Servers.

note: Tag: title
en: System Configuration
de_DE: Systemkonfiguration

note: Tag: title
en: System Monitoring
de_DE: Systemüberwachung

note: Tag: title
en: Kernel and Driver Configuration
de_DE: Kernel- und Treiber-Konfiguration
