Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (26 entries)

note: Tag: para
en: Dynamic Host Configuration Protocol (<acronym>DHCP</acronym>) is a network protocol that automatically assigns TCP/IP information to client machines. Each DHCP client connects to the centrally located DHCP server, which returns that client's network configuration (including the IP address, gateway, and DNS servers).
ja_JP: <acronym>DHCP</acronym> （Dynamic Host Configuration Protocol） は、クライアントマシンに自動的に TCP/IP 情報を割り当てるネットワークプロトコルです。各 DHCP クライアントは、中央に配置された DHCP サーバーに接続し、このサーバーが IP アドレス、ゲートウェイ、 DNS サーバーなどクライアントのネットワーク設定情報 (IP アドレス、ゲートウェイ、 DNS サーバーを含む) を返します。

note: Tag: title
en: Why Use DHCP?
ja_JP: DHCP を使用する理由

note: Tag: para
en: DHCP is useful for automatic configuration of client network interfaces. When configuring the client system, the administrator chooses DHCP instead of specifying an IP address, netmask, gateway, or DNS servers. The client retrieves this information from the DHCP server. DHCP is also useful if an administrator wants to change the IP addresses of a large number of systems. Instead of reconfiguring all the systems, he can just edit one DHCP configuration file on the server for the new set of IP addresses. If the DNS servers for an organization changes, the changes are made on the DHCP server, not on the DHCP clients. When the administrator restarts the network or reboots the clients, the changes will go into effect.
ja_JP: DHCP はクライアントのネットワークインターフェースを自動で設定するのに便利です。クライアントシステムを設定するとき DHCP を選択すれば、 IP アドレス、ネットマスク、ゲートウェイ、 DNS サーバーを入力する必要がありません。クライアントはこれらの情報を DHCP サーバーから受け取ります。また、管理者が多数のシステムの IP アドレスを変更する場合も DHCP は便利です。すべてのシステムの再設定を行う代わりに、サーバー上の DHCP 設定ファイルを編集することによって、新規の IP アドレスセットを設定できます。組織の DNS サーバーが変更された場合は、 DHCP クライアントで変更を行うのではなく、 DHCP サーバーで変更を行います。クライアントでネットワークが再起動 （またはクライアントがリブート） されると、変更が反映されます。

note: Tag: para
en: If an organization has a functional DHCP server properly connected to a network, laptops and other mobile computer users can move these devices from office to office.
ja_JP: 組織が、機能中の DHCP サーバーをネットワークに正しく接続している場合、ラップトップや他の携帯コンピュータの使用者はそのようなデバイスをオフィスからオフィスへと移動して使用できます。

note: Tag: title
en: Configuring a DHCP Server
ja_JP: DHCP サーバーの設定

note: Tag: title
en: Configuration File
ja_JP: 設定ファイル

note: Tag: para
en: There are two types of statements in the configuration file:
ja_JP: 設定ファイルのステートメントには、次の2タイプがあります：

note: Tag: para
en: The parameters that start with the keyword option are reffered to as <firstterm>options</firstterm>. These options control DHCP options; whereas, parameters configure values that are not optional or control how the DHCP server behaves.
ja_JP: キーワードオプションでスタートするパラメータは <firstterm>オプション</firstterm> と呼ばれます。これらのオプションは、 DHCP オプションを制御するものです：一方、パラメータは、オプションでない値を設定したり、 DHCP サーバーの動作を制御したりするものです。

note: Tag: para
en: Parameters (including options) declared before a section enclosed in curly brackets ({ }) are considered global parameters. Global parameters apply to all the sections below it.
ja_JP: 中かっこ （{ }） で囲まれたセクションの前に宣言されたパラメータとオプションは、グローバルパラメータとみなされます。グローバルパラメータは、それ以降のすべてのセクションに適用されます。

note: Tag: title
en: Important
ja_JP: 重要

note: Tag: title
en: Subnet Declaration
ja_JP: サブネット宣言

note: Tag: title
en: Range Parameter
ja_JP: 範囲パラメータ

note: Tag: title
en: Static IP Address using DHCP
ja_JP: DHCP を使用した静的 IP アドレス

note: Tag: title
en: Shared-network Declaration
ja_JP: 共有ネットワーク宣言

note: Tag: title
en: Group Declaration
ja_JP: グループ宣言

note: Tag: title
en: Lease Database
ja_JP: リースデータベース

note: Tag: para
en: All times in the lease database are in Coordinated Universal Time (UTC), not local time.
ja_JP: リースデータベースにおける時刻はすべて、ローカル時でなく UTC (Coordinated Universal Time) を使用します。

note: Tag: title
en: Starting and Stopping the Server
ja_JP: サーバーの起動と停止

note: Tag: para
en: This is useful for a firewall machine with two network cards. One network card can be configured as a DHCP client to retrieve an IP address to the Internet. The other network card can be used as a DHCP server for the internal network behind the firewall. Specifying only the network card connected to the internal network makes the system more secure because users can not connect to the daemon via the Internet.
ja_JP: これは、ネットワークカードが2つあるファイアウォールマシンに便利な機能です。一方のネットワークカードを DHCP クライアントとして設定してインターネット用の IP アドレスを取得します。もう一方のネットワークカードは、ファイアウォール内の内部ネットワーク用の DHCP サーバーとして使用できます。内部ネットワークに接続されたネットワークカードだけを指定することにより、ユーザーがインターネット経由でデーモンに接続できなくなるので、システムがより安全になります。

note: Tag: title
en: DHCP Relay Agent
ja_JP: DHCP リレーエージェント

note: Tag: para
en: When a DHCP client requests information, the DHCP Relay Agent forwards the request to the list of DHCP servers specified when the DHCP Relay Agent is started. When a DHCP server returns a reply, the reply is broadcast or unicast on the network that sent the original request.
ja_JP: DHCP クライアントが情報を要求すると、 DHCP リレーエージェントは自身の起動時に指定された一覧に含まれる DHCP サーバーに要求を転送します。 DHCP サーバーのいずれかから応答が返されると、その応答はオリジナルの要求を送信したネットワークにブロードキャストされたりユニキャストされたりします。

note: Tag: title
en: Configuring a DHCP Client
ja_JP: DHCP クライアントの設定

note: Tag: para
en: A configuration file is needed for each device to be configured to use DHCP.
ja_JP: DHCP を使用するよう設定するデバイスごとに設定ファイルが必要です。

note: Tag: para
en: Other options for the network script includes:
ja_JP: ネットワークスクリプト用に含まれるその他のオプション:

note: Tag: title
en: Additional Resources
ja_JP: その他のリソース

note: Tag: title
en: Installed Documentation
ja_JP: インストールされているドキュメント
