Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (28 entries)

note: Tag: title
en: Multiple Ports, Multiple Modes
ja_JP: マルチポート、マルチモード

note: Tag: para
en: The following defines these modes:
ja_JP: 以下の説明はこれらの方法を示します:

note: Tag: title
en: FTP Servers
ja_JP: FTP サーバー

note: Tag: para
en: To start the server, as root type:
ja_JP: サーバーを起動するには root として次を入力します:

note: Tag: para
en: To stop the server, as root type:
ja_JP: サーバーを停止するには root として次を入力します:

note: Tag: para
en: To restart the server, as root type:
ja_JP: サーバーを再起動するには、 root として次を入力します:

note: Tag: para
en: To conditionally restart the server, as root type:
ja_JP: サーバーを条件つきで再起動するには、 root として次を入力します:

note: Tag: para
en: For each directive, replace <replaceable>&lt;directive&gt;</replaceable> with a valid directive and <replaceable>&lt;value&gt;</replaceable> with a valid value.
ja_JP: 各ディレクティブでは、 <replaceable>&lt;directive&gt;</replaceable> の部分を有効なディレクティブで入れ換え、 <replaceable>&lt;value&gt;</replaceable> の部分を有効な値に入れ換えます。

note: Tag: title
en: Important
ja_JP: 重要

note: Tag: para
en: There must not be any spaces between the <replaceable>&lt;directive&gt;</replaceable>, equal symbol, and the <replaceable>&lt;value&gt;</replaceable> in a directive.
ja_JP: ディレクティブ内では <replaceable>&lt;directive&gt;</replaceable> とイコールマークと <replaceable>&lt;value&gt;</replaceable> の間にスペースがあってはいけません。

note: Tag: title
en: Daemon Options
ja_JP: デーモンオプション

note: Tag: title
en: Log In Options and Access Controls
ja_JP: ログインオプションとアクセス制御

note: Tag: para
en: The following is a list of directives which control the login behavior and access control mechanisms.
ja_JP: 以下にログインの動作とアクセス制御のメカニズムをコントロールするディレクティブをリストで示します。

note: Tag: para
en: There is no default value for this directive.
ja_JP: このディレクティブ用のデフォルト値はありません。

note: Tag: title
en: Anonymous User Options
ja_JP: 匿名ユーザーオプション

note: Tag: title
en: Local User Options
ja_JP: ローカルユーザーオプション

note: Tag: title
en: Warning
ja_JP: 警告

note: Tag: title
en: Directory Options
ja_JP: ディレクトリオプション

note: Tag: para
en: The following lists directives which affect directories.
ja_JP: 以下にディレクトリに関連するディレクティブのリストを示します。

note: Tag: title
en: File Transfer Options
ja_JP: ファイル転送のオプション

note: Tag: title
en: Logging Options
ja_JP: ロギングのオプション

note: Tag: title
en: Network Options
ja_JP: ネットワークオプション

note: Tag: title
en: Caution
ja_JP: 注意

note: Tag: title
en: Additional Resources
ja_JP: その他のリソース

note: Tag: title
en: Installed Documentation
ja_JP: インストール済みのドキュメント

note: Tag: term
en: Server Applications
ja_JP: サーバーアプリケーション

note: Tag: term
en: Configuration Files
ja_JP: 設定ファイル

note: Tag: title
en: Useful Websites
ja_JP: 役に立つ web サイト
