Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (34 entries)

note: Tag: title
en: Gathering System Information
ja_JP: システム情報の収集

note: Tag: title
en: System Processes
ja_JP: システムプロセス

note: Tag: indexterm
en: <primary>processes</primary>
ja_JP: <primary>プロセス</primary>

note: Tag: entry
en: Command
ja_JP: コマンド

note: Tag: entry
en: Description
ja_JP: 説明

note: Tag: entry
en: Immediately refresh the display
ja_JP: すぐに表示を更新します

note: Tag: entry
en: Display a help screen
ja_JP: ヘルプ画面を表示します

note: Tag: entry
en: Kill a process. You are prompted for the process ID and the signal to send to it.
ja_JP: プロセスを kill します。プロセスIDとそれに送るシグナルの入力が求められます。

note: Tag: entry
en: Change the number of processes displayed. You are prompted to enter the number.
ja_JP: 表示されるプロセスの数を変更します。数値を入力するよう求められます。

note: Tag: entry
en: Sort by user.
ja_JP: ユーザーの順に並べます。

note: Tag: entry
en: Sort by memory usage.
ja_JP: メモリ使用量の順に並べます。

note: Tag: entry
en: Sort by CPU usage.
ja_JP: CPU使用率の順に並べます。

note: Tag: para
en: Stop a process.
ja_JP: プロセスの中止

note: Tag: para
en: Continue or start a process.
ja_JP: プロセスの継続またはスタート

note: Tag: para
en: End a processes.
ja_JP: プロセスの終了

note: Tag: para
en: Kill a process.
ja_JP: プロセスの中止

note: Tag: para
en: Change the priority of a selected process.
ja_JP: 選択されたプロセスの優先順位を変更する

note: Tag: para
en: Edit the System Monitor preferences. These include changing the interval seconds to refresh the list and selecting process fields to display in the System Monitor window.
ja_JP: システムモニタの設定を編集します。これらはリストを更新する秒間隔の変更、システムモニタウィンドに表示するプロセスフィールドの選択を含みます。

note: Tag: para
en: View only active processes.
ja_JP: アクティブプロセスのみを表示する

note: Tag: para
en: View all processes.
ja_JP: 全てのプロセスを表示する

note: Tag: para
en: View my processes.
ja_JP: プロセスを表示する

note: Tag: para
en: View process dependencies.
ja_JP: プロセスの従属性を表示する

note: Tag: para
en: View the files opened by the selected process.
ja_JP: 選択されたプロセスによって開かれたファイルの表示

note: Tag: para
en: To sort the information by a specific column, click on the name of the column. This sorts the information by the selected column in ascending order. Click on the name of the column again to toggle the sort between ascending and descending order.
ja_JP: 特定の欄で情報別に分類するには、その欄の名前をクリックします。これは選択された欄ごとに情報を昇順に分類します。昇順と降順の分類を切り替えるには、欄の名前を再びクリックします。

note: Tag: title
en: Memory Usage
ja_JP: メモリ使用量

note: Tag: indexterm
en: <primary>memory usage</primary>
ja_JP: <primary>メモリ使用量</primary>

note: Tag: para
en: Resources tab of the gnome-system-monitor
ja_JP: gnome-system-monitor のリソースタブ

note: Tag: title
en: File Systems
ja_JP: ファイルシステム

note: Tag: indexterm
en: <primary>file systems</primary>
ja_JP: <primary>ファイルシステム</primary>

note: Tag: para
en: File systems tab of the gnome-system-monitor
ja_JP: gnome-system-monitor のファイルシステムタブ

note: Tag: title
en: Hardware
ja_JP: ハードウェア

note: Tag: title
en: Additional Resources
ja_JP: その他のリソース

note: Tag: para
en: To learn more about gathering system information, refer to the following resources.
ja_JP: システム情報の収集については、次の資料も参考にして ください。

note: Tag: title
en: Installed Documentation
ja_JP: インストールされているドキュメント
