Fedora Deployment Guide - en to mr_IN translation catalogue (35 entries)

note: Tag: title
en: Gathering System Information
mr_IN: प्रणाली माहिती गोळा करीत आहे

note: Tag: title
en: System Processes
mr_IN: प्रणाली कार्यपध्दती

note: Tag: indexterm
en: <primary>processes</primary>
mr_IN: <primary>कार्यपध्दती</primary>

note: Tag: entry
en: Command
mr_IN: आदेश

note: Tag: entry
en: Description
mr_IN: वर्णन

note: Tag: entry
en: Immediately refresh the display
mr_IN: लगेच दृश्य पुन्ह दाखल करा

note: Tag: entry
en: Display a help screen
mr_IN: मदत पडदा दर्शवा

note: Tag: entry
en: Kill a process. You are prompted for the process ID and the signal to send to it.
mr_IN: कार्यपध्दती बंद करा. तुम्हाला कार्यपध्दती ID करीता विचारले जाईल व संकेत पाठविले जाईल.

note: Tag: entry
en: Change the number of processes displayed. You are prompted to enter the number.
mr_IN: कार्यपध्दती दर्शविण्याचे एकूण क्रमांक बदलवा. तुम्हाला संख्या प्रविष्ट करण्याकरीता विचारले जाईल.

note: Tag: entry
en: Sort by user.
mr_IN: वापरकर्ता द्वारे क्रमवारीत लावा.

note: Tag: entry
en: Sort by memory usage.
mr_IN: स्मृती वापरणी नुरूप क्रमवारीत लावा.

note: Tag: entry
en: Sort by CPU usage.
mr_IN: CPU वापरणी नुरूप क्रमवारीत लावा.

note: Tag: para
en: Stop a process.
mr_IN: कार्यपध्दती थांबवा.

note: Tag: para
en: Continue or start a process.
mr_IN: कार्यपध्दती चालू राहू द्या किंवा सुरू करा.

note: Tag: para
en: End a processes.
mr_IN: कार्यपध्ती बंद करा.

note: Tag: para
en: Kill a process.
mr_IN: कार्यपध्ती जबरन बंद करा.

note: Tag: para
en: Change the priority of a selected process.
mr_IN: निवडलेल्या कार्यपध्दतीची क्रमवारी बदलवा.

note: Tag: para
en: Edit the System Monitor preferences. These include changing the interval seconds to refresh the list and selecting process fields to display in the System Monitor window.
mr_IN: प्रणाली नियंत्रण प्राधान्यता संपादीत करा. या मध्ये यादीतील अवधी सेकंदनुरूप पुनः दाखलन करणे व प्रणाली नियंत्रीत चौकट मध्ये कार्यपध्दती वैशिष्ट्ये दर्शविणे समाविष्टीत आहे.

note: Tag: para
en: View only active processes.
mr_IN: फक्त सक्रीय कार्यपध्दती पहा.

note: Tag: para
en: View all processes.
mr_IN: सर्व कार्यपध्दती पहा.

note: Tag: para
en: View my processes.
mr_IN: माझे कार्यपध्दती पहा.

note: Tag: para
en: View process dependencies.
mr_IN: कार्यपध्दती अवलंबन पहा.

note: Tag: para
en: View the files opened by the selected process.
mr_IN: निवडलेल्या कार्यपध्दती द्वारे उघडलेल्या फाइलं पहा.

note: Tag: para
en: To sort the information by a specific column, click on the name of the column. This sorts the information by the selected column in ascending order. Click on the name of the column again to toggle the sort between ascending and descending order.
mr_IN: विशिष्ट स्तंभनुरूप माहिती क्रमवारीत लावण्याकरीता, स्तंभ नावावर क्लिक करा. यामुळे निवडलेल्या स्तंभविषयी माहिती वाढीव क्रमवारी नुरूप होते, वाढीव व गसरत्या क्रमवारी मध्ये बदल करण्याकरीता स्तंभ नावावर पुन्हा क्लिक करा.

note: Tag: title
en: Memory Usage
mr_IN: स्मृती वापरा

note: Tag: indexterm
en: <primary>memory usage</primary>
mr_IN: <primary>स्मृती वापरा</primary>

note: Tag: para
en: Resources tab of the gnome-system-monitor
mr_IN: gnome-system-monitor चे स्त्रोत टॅब

note: Tag: title
en: File Systems
mr_IN: फाइल प्रणाली

note: Tag: indexterm
en: <primary>file systems</primary>
mr_IN: <primary>फाइल प्रणाली</primary>

note: Tag: para
en: File systems tab of the gnome-system-monitor
mr_IN: gnome-system-monitor ची फाइल प्रणाली टॅब

note: Tag: title
en: Hardware
mr_IN: हार्डवेअर

note: Tag: title
en: <application>Device Manager</application>
mr_IN: <application>साधन व्यवस्थापक</application>

note: Tag: title
en: Additional Resources
mr_IN: अतिरीक्त स्त्रोत

note: Tag: para
en: To learn more about gathering system information, refer to the following resources.
mr_IN: प्रणालीविषयी माहिती गोळाकरण्याकरीता, खालिल स्त्रोत पहा.

note: Tag: title
en: Installed Documentation
mr_IN: दस्तऐवजीकरण प्रतिष्ठापीत केले
