Fedora Deployment Guide - en to de_DE translation catalogue (18 entries)

note: Tag: title
en: LDAP Terminology
de_DE: LDAP Terminologie

note: Tag: title
en: Warning
de_DE: Warnung

note: Tag: para
en: Do not modify schema items defined in the schema files installed by OpenLDAP.
de_DE: Sie sollten keines der Schemata aus den, von OpenLDAP installierten, Schemadateien ändern.

note: Tag: para
en: When prompted, type and then re-type a password. The program prints the resulting encrypted password to the shell prompt.
de_DE: Sie werden dazu aufgefordert, ein Passwort einzugeben, und durch eine zweite Eingabe zu bestätigen. Danach gibt das Programm das verschlüsselte Passwort am Terminal aus.

note: Tag: para
en: When finished, the line should look similar to the following example:
de_DE: Nach Abschluss, sollte die <command>rootpw</command>-Zeile etwa wie folgt aussehen:

note: Tag: title
en: Important
de_DE: Wichtig

note: Tag: title
en: Configuring a System to Authenticate Using OpenLDAP
de_DE: Konfigurieren Ihres Systems für die Authentifizierung mit OpenLDAP

note: Tag: title
en: Migrating Old Authentication Information to LDAP Format
de_DE: Umwandeln Ihrer alten Authentifizierungsinformationen in das LDAP-Format

note: Tag: entry
en: Script to Use
de_DE: Zu verwendendes Skript

note: Tag: title
en: Additional Resources
de_DE: Zusätzliche Ressourcen

note: Tag: title
en: Installed Documentation
de_DE: Installierte Dokumentationen

note: Tag: term
en: Client Applications
de_DE: Client-Applikationen

note: Tag: term
en: Server Applications
de_DE: Server-Applikationen

note: Tag: term
en: Administrative Applications
de_DE: Administrative Applikationen

note: Tag: term
en: Configuration Files
de_DE: Konfigurationsdateien

note: Tag: title
en: Useful Websites
de_DE: Hilfreiche Websites

note: Tag: title
en: Related Books
de_DE: Bücher zum Thema

note: Tag: term
en: <citetitle>Understanding and Deploying LDAP Directory Services</citetitle> by Tim Howes et al.; Macmillan Technical Publishing.
de_DE: <citetitle>Understanding and Deploying LDAP Directory Services</citetitle> von Tim Howes et al.; Macmillan Technical Publishing
