Fedora Deployment Guide - en to fr translation catalogue (20 entries)

note: Tag: title
en: Lightweight Directory Access Protocol (LDAP)
fr: Protocole LDAP (Lightweight Directory Access Protocol)

note: Tag: title
en: LDAP Terminology
fr: Terminologie de LDAP

note: Tag: title
en: OpenLDAP Features
fr: Caractéristiques d'OpenLDAP

note: Tag: title
en: Warning
fr: Avertissement

note: Tag: para
en: Do not modify schema items defined in the schema files installed by OpenLDAP.
fr: Ne modifiez aucun élément schéma défini dans les fichiers schéma installés par OpenLDAP.

note: Tag: para
en: Edit it accordingly so that it reflects a fully qualified domain name. For example:
fr: Éditez le de façon appropriée pour qu'il reflète un nom de domaine pleinement qualifié. Par exemple&nbsp;:

note: Tag: para
en: When prompted, type and then re-type a password. The program prints the resulting encrypted password to the shell prompt.
fr: Lorsque le système vous le demandera, saisissez et confirmez un mot de passe. Le programme affiche alors à l'invite du shell, le mot de passe crypté résulant de la commande.

note: Tag: para
en: When finished, the line should look similar to the following example:
fr: Une fois cette modification apportée, la ligne devrait ressembler à l'exemple reproduit ci-dessous&nbsp;:

note: Tag: title
en: Configuring a System to Authenticate Using OpenLDAP
fr: Configuration d'un système pour l'authentification avec OpenLDAP

note: Tag: title
en: Migrating Old Authentication Information to LDAP Format
fr: Migration de vos anciennes informations d'authentification vers le format LDAP

note: Tag: entry
en: Script to Use
fr: Script à utiliser

note: Tag: title
en: Additional Resources
fr: Ressources supplémentaires

note: Tag: title
en: Installed Documentation
fr: Documentation installée

note: Tag: term
en: Client Applications
fr: Applications client

note: Tag: term
en: Server Applications
fr: Applications serveur

note: Tag: term
en: Administrative Applications
fr: Applications administratives

note: Tag: term
en: Configuration Files
fr: Fichiers de configuration

note: Tag: title
en: Useful Websites
fr: Sites Web utiles

note: Tag: title
en: Related Books
fr: Livres sur le sujet

note: Tag: term
en: <citetitle>Understanding and Deploying LDAP Directory Services</citetitle> by Tim Howes et al.; Macmillan Technical Publishing.
fr: <citetitle>Understanding and Deploying LDAP Directory Services</citetitle> de Tim Howes et al.&nbsp;; Macmillan Technical Publishing
