Fedora Deployment Guide - en to it translation catalogue (20 entries)

note: Tag: title
en: Lightweight Directory Access Protocol (LDAP)
it: LDAP (Lightweight Directory Access Protocol)

note: Tag: title
en: LDAP Terminology
it: Terminologia di LDAP

note: Tag: title
en: OpenLDAP Features
it: Contenuti di OpenLDAP

note: Tag: title
en: Warning
it: Avvertenza

note: Tag: para
en: Do not modify schema items defined in the schema files installed by OpenLDAP.
it: Vi consigliamo di non modificare alcun oggetto di schema definito nei file dischema installati da OpenLDAP.

note: Tag: para
en: When prompted, type and then re-type a password. The program prints the resulting encrypted password to the shell prompt.
it: Quando richiesto, digitare due volte la password. Il programma visualizza la password cifrata risultante sul prompt della shell.

note: Tag: para
en: When finished, the line should look similar to the following example:
it: Quando avete terminato, la riga dovrebbe essere simile al seguente esempio:

note: Tag: title
en: Important
it: Importante

note: Tag: title
en: Configuring a System to Authenticate Using OpenLDAP
it: Configurazione di un sistema per l'autenticazione usando OpenLDAP

note: Tag: title
en: Migrating Old Authentication Information to LDAP Format
it: Migrazione delle vecchie informazioni sull'autenticazione nel formato LDAP

note: Tag: entry
en: Script to Use
it: Utilizzate questo script:

note: Tag: title
en: Additional Resources
it: Risorse aggiuntive

note: Tag: title
en: Installed Documentation
it: Documentazione installata

note: Tag: term
en: Client Applications
it: Applicazioni client

note: Tag: term
en: Server Applications
it: Applicazioni server

note: Tag: term
en: Administrative Applications
it: Applicazioni amministrative

note: Tag: term
en: Configuration Files
it: File di configurazione

note: Tag: title
en: Useful Websites
it: Siti Web utili

note: Tag: title
en: Related Books
it: Libri correlati

note: Tag: term
en: <citetitle>Understanding and Deploying LDAP Directory Services</citetitle> by Tim Howes et al.; Macmillan Technical Publishing.
it: <citetitle>Understanding and Deploying LDAP Directory Services</citetitle> di Tim Howes et al., pubblicato da Macmillan Technical Publishing
