Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (21 entries)

note: Tag: title
en: Lightweight Directory Access Protocol (LDAP)
ja_JP: LDAP（Lightweight Directory Access Protocol）

note: Tag: title
en: LDAP Terminology
ja_JP: LDAP の用語

note: Tag: title
en: OpenLDAP Features
ja_JP: OpenLDAP 機能

note: Tag: title
en: Warning
ja_JP: 警告

note: Tag: para
en: Do not modify schema items defined in the schema files installed by OpenLDAP.
ja_JP: OpenLDAP によりインストールされたスキーマファイル内で定義されている、スキーマの項目を変更しないでください。

note: Tag: para
en: Edit it accordingly so that it reflects a fully qualified domain name. For example:
ja_JP: それを完全修飾のドメイン名が表示されるようにします。例えば、

note: Tag: para
en: When prompted, type and then re-type a password. The program prints the resulting encrypted password to the shell prompt.
ja_JP: 入力が求められたら、パスワードを入力、確認のため再度入力します。プログラムが生成された暗号化パスワードの結果をシェルプロンプトに出力します。

note: Tag: para
en: When finished, the line should look similar to the following example:
ja_JP: 終了すると、その行は次と同様な形になります：

note: Tag: title
en: Important
ja_JP: 重要

note: Tag: title
en: Configuring a System to Authenticate Using OpenLDAP
ja_JP: システムが OpenLDAP を使用して認証を実行するように設定する

note: Tag: title
en: Migrating Old Authentication Information to LDAP Format
ja_JP: 古い認証情報を LDAP フォーマットへ移行

note: Tag: entry
en: Script to Use
ja_JP: 使用するスクリプト

note: Tag: title
en: Additional Resources
ja_JP: その他のリソース

note: Tag: title
en: Installed Documentation
ja_JP: インストールされているドキュメント

note: Tag: term
en: Client Applications
ja_JP: クライアントアプリケーション

note: Tag: term
en: Server Applications
ja_JP: サーバーアプリケーション

note: Tag: term
en: Administrative Applications
ja_JP: 管理アプリケーション

note: Tag: term
en: Configuration Files
ja_JP: 設定ファイル

note: Tag: title
en: Useful Websites
ja_JP: 役に立つ Web サイト

note: Tag: title
en: Related Books
ja_JP: 関連書籍

note: Tag: term
en: <citetitle>Understanding and Deploying LDAP Directory Services</citetitle> by Tim Howes et al.; Macmillan Technical Publishing.
ja_JP: <citetitle>Understanding and Deploying LDAP Directory Services</citetitle>、 Tim Howes ほか著、 Macmillan Technical Publishing 刊
