Fedora Deployment Guide - en to it translation catalogue (6 entries)

note: Tag: title
en: Log Files
it: File di log

note: Tag: para
en: <firstterm>Log files</firstterm> are files that contain messages about the system, including the kernel, services, and applications running on it. There are different log files for different information. For example, there is a default system log file, a log file just for security messages, and a log file for cron tasks.
it: I <firstterm>file di log</firstterm> sono file che contengono messaggi relativi al sistema, compreso il kernel, i servizi e le applicazioni in funzione. Vi sono diversi tipi di file di log per le diverse informazioni. Per esempio, esiste un file di log predefinito per il sistema, un file di log solo per messaggi relativi alla sicurezza e un file di log per i task cron.

note: Tag: para
en: Log files can be very useful when trying to troubleshoot a problem with the system such as trying to load a kernel driver or when looking for unauthorized log in attempts to the system. This chapter discusses where to find log files, how to view log files, and what to look for in log files.
it: I file di log possono rivelarsi molto utili se state cercando di risolvere un problema concernete il sistema, per esempio se state tentando di caricare un driver del kernel o se state cercando un log non autorizzato per il sistema. Questo capitolo spiega dove reperire i file di log, come visualizzarli e che cosa cercare al loro interno.

note: Tag: title
en: Locating Log Files
it: Individuazione dei file di log

note: Tag: title
en: Viewing Log Files
it: Visualizzazione dei file di log

note: Tag: title
en: Monitoring Log Files
it: Monitoraggio file di log
