Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (6 entries)

note: Tag: title
en: Log Files
ja_JP: ログファイル

note: Tag: para
en: <firstterm>Log files</firstterm> are files that contain messages about the system, including the kernel, services, and applications running on it. There are different log files for different information. For example, there is a default system log file, a log file just for security messages, and a log file for cron tasks.
ja_JP: <firstterm>ログファイル</firstterm> は、システム上で動作しているカーネル、サービス、アプリケーションなどのシステムに関するメッセージが入っているファイルです。情報ごとに異なるログファイルがあります。例えば、デフォルトシステムログファイル、セキュリティメッセージだけのログファイル、 cron タスク用のログファイルなどがあります。

note: Tag: para
en: Log files can be very useful when trying to troubleshoot a problem with the system such as trying to load a kernel driver or when looking for unauthorized log in attempts to the system. This chapter discusses where to find log files, how to view log files, and what to look for in log files.
ja_JP: ログファイルは、カーネルドライバをロードするなどで問題を解決しようとしているとき、システムに無許可のログインがあったかをさがすとき、などに大変役に立ちます。この章は、ログファイルの場所、ログファイルの見方、ログファイルで見るべき項目などについて説明します。

note: Tag: title
en: Locating Log Files
ja_JP: ログファイルを探す

note: Tag: title
en: Viewing Log Files
ja_JP: ログファイルの表示

note: Tag: title
en: Monitoring Log Files
ja_JP: ログファイルを監視する
