Fedora Deployment Guide - en to pt_BR translation catalogue (6 entries)

note: Tag: title
en: Log Files
pt_BR: Arquivos de Registro

note: Tag: para
en: <firstterm>Log files</firstterm> are files that contain messages about the system, including the kernel, services, and applications running on it. There are different log files for different information. For example, there is a default system log file, a log file just for security messages, and a log file for cron tasks.
pt_BR: <firstterm>Arquivos de registro</firstterm> são arquivos que contêm mensagens sobre o sistema, incluindo o kernel, os serviços e as aplicações rodando nele. Há arquivos de registro diferentes para informações diferentes. Por exemplo: há um arquivo de registro default do sistema, um arquivo de registro para mensagens de segurança e um outro para tarefas do cron.

note: Tag: para
en: Log files can be very useful when trying to troubleshoot a problem with the system such as trying to load a kernel driver or when looking for unauthorized log in attempts to the system. This chapter discusses where to find log files, how to view log files, and what to look for in log files.
pt_BR: Arquivos de registro podem ser muito úteis ao tentar solucionar um problema no sistema, como o carregamento de um driver do kernel ou ao procurar por tentativas de autenticação não-autorizadas no sistema. Este capítulo aponta onde encontrar os arquivos de registro, como visualizá-los e o que procurar nestes arquivos.

note: Tag: title
en: Locating Log Files
pt_BR: Localizando Arquivos de Registro

note: Tag: title
en: Viewing Log Files
pt_BR: Visualizando Arquivos de Registro

note: Tag: title
en: Monitoring Log Files
pt_BR: Localizando Arquivos de Registro
