Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (11 entries)

note: Tag: title
en: Manually Upgrading the Kernel
ja_JP: カーネルをアップグレードする

note: Tag: title
en: Important
ja_JP: 重要

note: Tag: title
en: Overview of Kernel Packages
ja_JP: カーネルパッケージの概要

note: Tag: title
en: Preparing to Upgrade
ja_JP: アップグレードの準備

note: Tag: title
en: Downloading the Upgraded Kernel
ja_JP: アップグレードされたカーネルをダウンロードする

note: Tag: para
en: There are several ways to determine if an updated kernel is available for the system.
ja_JP: システムに対して更新されたカーネルがあるかどうかを確認するには、いくつかの方法があります。

note: Tag: title
en: Performing the Upgrade
ja_JP: アップグレードの実行

note: Tag: title
en: Verifying the Initial RAM Disk Image
ja_JP: 初期RAMディスクイメージの確認

note: Tag: title
en: Verifying the Boot Loader
ja_JP: ブートローダの確認

note: Tag: para
en: As root, issue the following command, where <replaceable>&lt;kernel-version&gt;</replaceable> is the version of the new kernel and <replaceable>&lt;side&gt;</replaceable> is the side from the previous command:
ja_JP: rootとして、次のコマンドを発行します。<replaceable>&lt;kernel-version&gt;</replaceable>は新しいカーネルのバージョンで、 <replaceable>&lt;side&gt;</replaceable>は先のコマンドで確認したサイドです。

note: Tag: para
en: Begin testing the new kernel by rebooting the computer and watching the messages to ensure that the hardware is detected properly.
ja_JP: 新規カーネルのテストを開始するには、コンピュータを再起動して、 ハードウェアが正しく検出されることを確認するためにメッセージ をよく見ます。
