Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (32 entries)

note: Tag: title
en: Note
ja_JP: 注記

note: Tag: title
en: RPM Design Goals
ja_JP: RPM の設計目標

note: Tag: title
en: Using RPM
ja_JP: RPMの使用法

note: Tag: title
en: Finding RPM Packages
ja_JP: RPM パッケージの検索

note: Tag: para
en: The signature of a package is checked automatically when installing or upgrading a package. The signature confirms that the package was signed by an authorized party. For example, if the verification of the signature fails, an error message such as the following is displayed:
ja_JP: パッケージの署名は、パッケージのインストールまたはアップグレード時に自動的にチェックされます。署名により、パッケージが認証機関によって署名されたことを確認できます。たとえば、署名の検証が失敗すると、次のようなエラーメッセージが表示されます。

note: Tag: para
en: If it is a new, header-only, signature, an error message such as the following is displayed:
ja_JP: ヘッダのみの新しい署名なら、次のようなエラーメッセージが表示されます。

note: Tag: title
en: Package Already Installed
ja_JP: すでにインストールされているパッケージ

note: Tag: para
en: This option is helpful if files installed from the RPM were deleted or if you want the original configuration files from the RPM to be installed.
ja_JP: このオプションは、RPM からインストールされた ファイルが削除された場合や、RPM からオリジナルの 設定ファイルをインストールしたい場合に便利です。

note: Tag: title
en: Conflicting Files
ja_JP: ファイルの競合

note: Tag: title
en: Unresolved Dependency
ja_JP: 未解決の依存

note: Tag: para
en: If installation of both packages is successful, output similar to the following is displayed:
ja_JP: 両方のパッケージのインストールが正常に行なわれると、以下のような出力が表示されます。

note: Tag: title
en: Uninstalling
ja_JP: アンインストール

note: Tag: para
en: Uninstalling a package is just as simple as installing one. Type the following command at a shell prompt:
ja_JP: パッケージのアンインストールは、インストールと 同様、簡単に実行できます。シェルプロンプトで以下の コマンドを入力します。

note: Tag: title
en: Freshening
ja_JP: freshenの実行

note: Tag: title
en: Querying
ja_JP: 問い合わせ

note: Tag: title
en: Verifying
ja_JP: 検証

note: Tag: para
en: To verify a package containing a particular file:
ja_JP: 特定のファイルを含むパッケージを検証するには、

note: Tag: para
en: To verify an installed package against an RPM package file:
ja_JP: インストールされているパッケージと、 RPM パッケージファイルとを検証するには、

note: Tag: para
en: Perhaps you have deleted some files by accident, but you are not sure what you deleted. To verify your entire system and see what might be missing, you could try the following command:
ja_JP: 誤って何らかのファイルを削除してしまったものの、 何を削除したかわからないとします。 システム全体を検証して足りないものを調べるには、以下のコマンドを試すことができます。

note: Tag: para
en: If some files are missing or appear to have been corrupted, you should probably either re-install the package or uninstall and then re-install the package.
ja_JP: 足りないファイルがあるか、壊れているファイルが あるように見える場合は、おそらくパッケージを再インストールするか、いったんアンインストールして 再インストールする必要があります。

note: Tag: para
en: At some point, you might see a file that you do not recognize. To find out which package owns it, enter:
ja_JP: 所属先のわからないファイルを見つけたとします。そのファイルが含まれるパッケージを検索するには、以下のように入力します。

note: Tag: para
en: The output would look like the following:
ja_JP: 出力は以下のようになります。

note: Tag: para
en: and the appropriate package is verified.
ja_JP: 該当するパッケージが検証されます。

note: Tag: para
en: Do you want to find out more information about a particular program? You can try the following command to locate the documentation which came with the package that owns that program:
ja_JP: 特定のプログラムに関して詳細な情報が必要 なら、次のコマンドを入力して、そのプログラムの入った パッケージに付随するドキュメントを検索することが できます。

note: Tag: para
en: The output would be similar to the following:
ja_JP: 出力は以下のようになります。

note: Tag: para
en: You may find a new RPM, but you do not know what it does. To find information about it, use the following command:
ja_JP: 新しい<application>RPM</application>パッケージ が見つかったものの、それが何であるかがわからないと します。それに関する情報を検索するには、以下のコマンド を使用します。

note: Tag: para
en: The output is similar to the following:
ja_JP: 出力は以下のようになります。

note: Tag: title
en: Additional Resources
ja_JP: その他のリソース

note: Tag: para
en: RPM is an extremely complex utility with many options and methods for querying, installing, upgrading, and removing packages. Refer to the following resources to learn more about RPM.
ja_JP: RPM は、パッケージの問い合わせ、インストール、アップグレード、 削除を実行するためのたくさんのオプションや方法がある 非常に複雑なユーティリティです。RPM の詳細については、 以下のリソースを参照してください。

note: Tag: title
en: Installed Documentation
ja_JP: インストールされているドキュメント

note: Tag: title
en: Useful Websites
ja_JP: 役に立つWebサイト

note: Tag: title
en: Related Books
ja_JP: 関連書籍
