Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (7 entries)

note: Tag: para
en: A new structure for authentication and authorization support, replacing the authentication modules provided in previous versions.
ja_JP: 認証モジュールを置き換える、認証と承認のサポートの新しい構成は、前のバージョンで提供されました。

note: Tag: para
en: Name-based virtual hosts <emphasis>only</emphasis> work with non-secure HTTP connections. If using virtual hosts with a secure server, use IP address-based virtual hosts instead.
ja_JP: 名前ベースの仮想ホストは非セキュアな HTTP 接続で <emphasis>のみ</emphasis> 機能します。セキュアサーバーで仮想ホストを使用している場合は、代わりに、 IP アドレスベースの仮想ホストを使用します。

note: Tag: title
en: Setting Up Virtual Hosts
ja_JP: 仮想ホストのセットアップ

note: Tag: title
en: An Overview of Certificates and Security
ja_JP: 証明書とセキュリティの概要

note: Tag: title
en: Additional Resources
ja_JP: 便利な情報源

note: Tag: para
en: To learn more about the Apache HTTP Server, refer to the following resources.
ja_JP: Apache HTTP Server に関してさらに詳細をお知りになりたい場合は、以下のリソースを参照してください。

note: Tag: title
en: Useful Websites
ja_JP: 役に立つ Web サイト
