Fedora Deployment Guide - en to de_DE translation catalogue (19 entries)

note: Tag: title
en: Introduction to DNS
de_DE: Einführung in den DNS

note: Tag: title
en: Nameserver Zones
de_DE: Nameserver Zonen

note: Tag: title
en: Nameserver Types
de_DE: Nameserver Arten

note: Tag: title
en: Common Statement Types
de_DE: Häufig verwendete Typen von Statements

note: Tag: title
en: Other Statement Types
de_DE: Andere Statement-Typen

note: Tag: title
en: Comment Tags
de_DE: Kommentar-Tags

note: Tag: para
en: All directives and resource records should be entered on individual lines.
de_DE: Alle Anweisungen und Resource-Records sollten in einer eigenen Zeile stehen.

note: Tag: para
en: Increasing this value allows remote nameservers to cache the zone information for a longer period of time, reducing the number of queries for the zone and lengthening the amount of time required to proliferate resource record changes.
de_DE: Wird dieser Wert erhöht, können die Remote-Name-Server die Zone-Informationen länger verarbeiten. Dadurch werden zwar die Abfragen für diese Zone reduziert, es vergrößert sich jedoch der Zeitraum, bis man von den Änderungen der Resource-Records profitieren kann.

note: Tag: title
en: Seconds compared to other time units
de_DE: Sekunden im Vergleich zu anderen Zeiteinheiten

note: Tag: entry
en: Seconds
de_DE: Sekunden

note: Tag: entry
en: Other Time Units
de_DE: Andere Zeiteinheiten

note: Tag: title
en: Advanced Features of BIND
de_DE: Erweiterte Funktionen von BIND

note: Tag: title
en: Multiple Views
de_DE: Mehrere Ansichten

note: Tag: title
en: Common Mistakes to Avoid
de_DE: Allgemein zu vermeidende Fehler

note: Tag: title
en: Additional Resources
de_DE: Zusätzliche Ressourcen

note: Tag: para
en: The following sources of information provide additional resources regarding BIND.
de_DE: Folgende Quellen enthalten zusätzliche Hintergrundinformationen zu BIND.

note: Tag: title
en: Installed Documentation
de_DE: Installierte Dokumentation

note: Tag: title
en: Useful Websites
de_DE: Hilfreiche Webseiten

note: Tag: title
en: Related Books
de_DE: Bücher zum Thema
