Fedora Deployment Guide - en to it_IT translation catalogue (19 entries)

note: Tag: title
en: Introduction to DNS
it_IT: Introduzione a DNS

note: Tag: title
en: Nameserver Zones
it_IT: Zone del server dei nomi

note: Tag: title
en: Nameserver Types
it_IT: Tipi di server dei nomi

note: Tag: title
en: Common Statement Types
it_IT: Tipo di istruzioni comuni

note: Tag: title
en: Other Statement Types
it_IT: Altri tipi di istruzione

note: Tag: title
en: Comment Tags
it_IT: Tag di commento

note: Tag: para
en: All directives and resource records should be entered on individual lines.
it_IT: Tutte le direttive ed i record dovrebbero essere inseriti su righe diverse.

note: Tag: para
en: Increasing this value allows remote nameservers to cache the zone information for a longer period of time, reducing the number of queries for the zone and lengthening the amount of time required to proliferate resource record changes.
it_IT: Impostando un valore pi&ugrave; alto si indica ai server dei nomi di conservare in memoria queste informazioni di zona per un periodo di tempo maggiore. Ci&ograve; riduce il numero di richieste relative a questa zona, ma allunga anche il tempo necessario per modificare il record di risorse.

note: Tag: title
en: Seconds compared to other time units
it_IT: Secondi paragonati ad altre unit&agrave; di tempo

note: Tag: entry
en: Seconds
it_IT: Secondi

note: Tag: entry
en: Other Time Units
it_IT: Altre unit&agrave; di tempo

note: Tag: title
en: Advanced Features of BIND
it_IT: BIND: caratteristiche avanzate

note: Tag: title
en: Multiple Views
it_IT: Visualizzazioni multiple

note: Tag: title
en: Common Mistakes to Avoid
it_IT: Errori comuni da evitare

note: Tag: title
en: Additional Resources
it_IT: Risorse aggiuntive

note: Tag: para
en: The following sources of information provide additional resources regarding BIND.
it_IT: Le seguenti fonti potranno fornirvi ulteriori informazioni relative all'uso di BIND.

note: Tag: title
en: Installed Documentation
it_IT: Documentazione installata

note: Tag: title
en: Useful Websites
it_IT: Siti Web utili

note: Tag: title
en: Related Books
it_IT: Libri correlati
