Fedora Deployment Guide - en to pa_IN translation catalogue (22 entries)

note: Tag: title
en: The X Window System
pa_IN: X ਵਿੰਡੋ ਸਿਸਟਮ

note: Tag: title
en: The X11R7.1 Release
pa_IN: X11R7.1 ਰੀਲੀਜ਼

note: Tag: title
en: Important
pa_IN: ਜਰੂਰੀ

note: Tag: title
en: Desktop Environments and Window Managers
pa_IN: ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਾਤਾਵਰਨ ਅਤੇ ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ

note: Tag: title
en: Desktop Environments
pa_IN: ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਾਤਾਵਰਨ

note: Tag: title
en: Window Managers
pa_IN: ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ

note: Tag: para
en: For example:
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ:

note: Tag: title
en: X Server Configuration Files
pa_IN: X ਸਰਵਰ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲਾਂ

note: Tag: title
en: The Structure
pa_IN: ਢਾਂਚਾ

note: Tag: para
en: The following lists some of the most useful options:
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਕੁਝ ਲਾਭਦਾਇਕ ਚੋਣਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ:

note: Tag: para
en: By default, the X server automatically loads the following modules from the <filename>/usr/lib/xorg/modules/</filename> directory:
pa_IN: ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ, X ਸਰਵਰ ਸਵੈ ਹੀ <filename>/usr/lib/xorg/modules/</filename> ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚੋਂ ਹੇਠਲੇ ਮੈਡਿਊਲ ਲੋਡ ਕਰ ਲੈਂਦਾ ਹੈ:

note: Tag: title
en: Warning
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ

note: Tag: title
en: Fonts
pa_IN: ਫੌਂਟ

note: Tag: title
en: Adding Fonts to Fontconfig
pa_IN: Fontconfig ਵਿੱਚ ਫੌਂਟ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Tag: title
en: Core X Font System
pa_IN: ਕੋਰ X ਫੌਂਟ ਸਿਸਟਮ

note: Tag: para
en: The following lists common options:
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਆਮ ਚੋਣਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ:

note: Tag: title
en: Runlevels and X
pa_IN: ਰੰਨਲੈਵਲ ਅਤੇ X

note: Tag: title
en: Runlevel 3
pa_IN: ਰੰਨਲੈਵਲ 3

note: Tag: title
en: Runlevel 5
pa_IN: ਰੰਨਲੈਵਲ 5

note: Tag: title
en: Additional Resources
pa_IN: ਵਾਧੂ ਸਰੋਤ

note: Tag: title
en: Installed Documentation
pa_IN: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼

note: Tag: title
en: Useful Websites
pa_IN: ਲਾਭਦਾਇਕ ਵੈੱਬਸਾਈਟ
