Fedora docbook locales - en to af translation catalogue (128 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
af: Samevatting

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
af: samevatting

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
af: Antwoord:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
af: Aanhangsel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
af: aanhangsel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
af: Artikel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
af: artikel

note: Tag: para
en: Bibliography
af: Bibliografie

note: Tag: para
en: bibliography
af: bibliografie

note: Tag: para
en: Book
af: Boek

note: Tag: para
en: book
af: boek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
af: PAS OP

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
af: Pas op

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
af: pas op

note: Tag: para
en: Chapter
af: Hoofdstuk

note: Tag: para
en: chapter
af: hoofdstuk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
af: Kolifon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
af: kolifon

note: Tag: para
en: Copyright
af: Kopie reg

note: Tag: para
en: copyright
af: kopie reg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
af: Opgedra aan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
af: opgedra aan

note: Tag: para
en: Edition
af: Uitgawe

note: Tag: para
en: edition
af: uitgawe

note: Tag: para
en: Equation
af: Vergelyking

note: Tag: para
en: equation
af: vergelyking

note: Tag: para
en: Example
af: Voorbeeld

note: Tag: para
en: example
af: voorbeeld

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
af: Figuur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
af: figuur

note: Tag: para
en: Glossary
af: Woordlys

note: Tag: para
en: glossary
af: woordlys

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
af: Sien

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
af: sien

note: Tag: para
en: See Also
af: Sien Ook

note: Tag: para
en: see also
af: sien ook

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
af: BELANGRIK

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
af: Belangrik

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
af: belangrik

note: Tag: para
en: Index
af: Indeks

note: Tag: para
en: index
af: indeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
af: Regs Kennisgewing

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
af: regs kennisgewing

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
af: Teikengroep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
af: teikengroep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
af: Vlak

note: Tag: para
en: Origin
af: Herkoms

note: Tag: para
en: origin
af: herkoms

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
af: OPMERKING

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
af: Opmerking

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
af: opmerking

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
af: Deel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
af: deel

note: Tag: para
en: Preface
af: Voorwoord

note: Tag: para
en: preface
af: voorwoord

note: Tag: para
en: Procedure
af: Prosedure

note: Tag: para
en: procedure
af: prosedure

note: Tag: para
en: Production
af: ProduksieStel

note: Tag: para
en: Published
af: Uitgegee

note: Tag: para
en: published
af: uitgegee

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
af: Vraag et Antwoord

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
af: vraag:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
af: Verwysing

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
af: verwysing

note: Tag: para
en: Name
af: Verwysingsnaam

note: Tag: para
en: name
af: verwysingsnaam

note: Tag: para
en: Section
af: paragraaf

note: Tag: para
en: Synopsis
af: Verwysingsamevatting

note: Tag: para
en: synopsis
af: verwysingsamevatting

note: Tag: para
en: Revision History
af: Hersiening geskiedenis

note: Tag: para
en: revision history
af: hersiening geskiedenis

note: Tag: para
en: Revision
af: Hersiening

note: Tag: para
en: revision
af: hersiening

note: Tag: para
en: See also
af: Sien ook

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
af: versameling

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
af: Versameling

note: Tag: para
en: set index
af: versamelingindeks

note: Tag: para
en: Set Index
af: VersamelingIndeks

note: Tag: para
en: Sidebar
af: Kantbalk

note: Tag: para
en: sidebar
af: kantbalk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
af: stap

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
af: Stap

note: Tag: para
en: table
af: tabel

note: Tag: para
en: Table
af: Tabel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
af: leidraad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
af: LEIDRAAD

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
af: Leidraad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
af: Waarskuwing

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
af: waarskuwing

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
af: WAARSKUWING

note: Tag: para
en: and
af: en

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
af: deur

note: Tag: para
en: Edited
af: Geredigeer

note: Tag: para
en: edited
af: geredigeer

note: Tag: para
en: Edited by
af: Geredigeer deur

note: Tag: para
en: edited by
af: geredigeer deur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
af: Notas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
af: notas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
af: bl.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
af: bl.

note: Tag: para
en: Revised by:
af: Hersien deur

note: Tag: para
en: revised by:
af: hersien deur

note: Tag: para
en: Table of Contents
af: Inhoudsopgawe

note: Tag: para
en: table of contents
af: inhoudsopgawe

note: Tag: para
en: Unexpected element name
af: onverwagte element naam

note: Tag: para
en: unsupported
af: nie geondersteun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
af: verwysing na

note: Tag: para
en: list of equations
af: lys van vergelykings

note: Tag: para
en: List of Equations
af: Lys van vergelykings

note: Tag: para
en: List of Examples
af: Lys van voorbeelde

note: Tag: para
en: list of examples
af: lys van voorbeelde

note: Tag: para
en: List of Figures
af: Lys van figure

note: Tag: para
en: list of figures
af: lys van figure

note: Tag: para
en: list of tables
af: lys van tabelle

note: Tag: para
en: List of Tables
af: Lys van tabelle

note: Tag: para
en: List of Unknown
af: Lys van onbekende tipes

note: Tag: para
en: list of unknown
af: lys van onbekende tipes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
af: Begin

note: Tag: para
en: Next
af: Volgende

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
af: Verder vooruit

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
af: Terug

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
af: Verder terug

note: Tag: para
en: Up
af: Boontoe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
af: Proef

note: Tag: para
en: above
af: bo

note: Tag: para
en: below
af: onder

note: Tag: para
en: the section called
af: die seksie genaamd

note: Tag: para
en: Symbols
af: indeks simbole
