Fedora docbook locales - en to am translation catalogue (171 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
am: ረቂቅ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
am: ረቂቅ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
am: መ፦

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
am: ተጨማሪ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
am: ተጨማሪ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
am: ጽሑፍ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
am: ጽሑፍ

note: Tag: para
en: Author
am: ደራሲ

note: Tag: para
en: Bibliography
am: የመጻሕፍት ዝርዝር

note: Tag: para
en: bibliography
am: የመጻሕፍት ዝርዝር

note: Tag: para
en: Book
am: መጽሐፍ

note: Tag: para
en: book
am: መጽሐፍ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
am: ጥንቃቄ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
am: ጥንቃቄ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
am: ጥንቃቄ

note: Tag: para
en: Chapter
am: ምዕራፍ

note: Tag: para
en: chapter
am: ምዕራፍ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
am: Colophon

note: Tag: para
en: Copyright
am: የቅጂው መብት

note: Tag: para
en: copyright
am: የቅጂው መብት

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
am: ለአላማ መሰዋት

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
am: ለአላማ መሰዋት

note: Tag: para
en: Edition
am: ቅጂ

note: Tag: para
en: edition
am: ቅጂ

note: Tag: para
en: Equation
am: እኩሌታ

note: Tag: para
en: equation
am: እኩሌታ

note: Tag: para
en: Example
am: ለምሳሌ

note: Tag: para
en: example
am: ለምሳሌ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
am: ምስል

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
am: ምስል

note: Tag: para
en: Glossary
am: የቃላቶች ፍቺ ዝርዝር

note: Tag: para
en: glossary
am: የቃላቶች ፍቺ ዝርዝር

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
am: ማየት (እይ)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
am: ማየት (እይ)

note: Tag: para
en: See Also
am: …ንም እይ

note: Tag: para
en: see also
am: …ንም እይ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
am: አስፈላጊ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
am: አስፈላጊ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
am: አስፈላጊ

note: Tag: para
en: Index
am: ማውጫ

note: Tag: para
en: index
am: ማውጫ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
am: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
am: ህጋዊ ማስታወቂያ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
am: ህጋዊ ማስታወቂያ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
am: ተመልካች

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
am: ተመልካች

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
am: ደረጃ

note: Tag: para
en: Origin
am: ምንጭ

note: Tag: para
en: origin
am: ምንጭ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
am: ማስታወሻ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
am: ማስታወሻ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
am: ማስታወሻ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
am: ክፍል

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
am: ክፍል

note: Tag: para
en: Preface
am: መቅድም

note: Tag: para
en: preface
am: መቅድም

note: Tag: para
en: Procedure
am: ቅደም ተከተል

note: Tag: para
en: procedure
am: ቅደም ተከተል

note: Tag: para
en: Production
am: ምርት

note: Tag: para
en: Publication Date
am: የታተመበት ቀን

note: Tag: para
en: publication date
am: የታተመበት ቀን

note: Tag: para
en: Published
am: ታትሟል

note: Tag: para
en: published
am: ታትሟል

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
am: ጥያቄ እና መልስ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
am: ጥ፦

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
am: ማጣቀሻ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
am: ማጣቀሻ

note: Tag: para
en: Name
am: ስም

note: Tag: para
en: name
am: ስም

note: Tag: para
en: Section
am: ክፍል

note: Tag: para
en: Synopsis
am: መግለጫ

note: Tag: para
en: synopsis
am: መግለጫ

note: Tag: para
en: Revision History
am: የተሻሻለ ታሪክ

note: Tag: para
en: revision history
am: የተሻሻለ ታሪክ

note: Tag: para
en: Revision
am: የተሻሻለ

note: Tag: para
en: revision
am: የተሻሻለ

note: Tag: para
en: See also
am: …ንም እይ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
am: አድርግ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
am: አድርግ

note: Tag: para
en: set index
am: ማውጫውን ይመልከቱ

note: Tag: para
en: Set Index
am: ማውጫውን ይመልከቱ

note: Tag: para
en: sidebar
am: የጥግ ቋሚ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
am: ደረጃ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
am: ደረጃ

note: Tag: para
en: table
am: ሠንጠረዥ

note: Tag: para
en: Table
am: ሠንጠረዥ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
am: ፍንጭ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
am: ፍንጭ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
am: ፍንጭ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
am: ማስጠንቀቂያ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
am: ማስጠንቀቂያ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
am: ማስጠንቀቂያ

note: Tag: para
en: and
am: እና

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
am: በ

note: Tag: para
en: Edited
am: የተዘጋጀ

note: Tag: para
en: edited
am: የተዘጋጀ

note: Tag: para
en: Edited by
am: የተዘጋጀው በ

note: Tag: para
en: edited by
am: የተዘጋጀው በ

note: Tag: para
en: in
am: ውስጥ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
am: ማስታወሻዎች

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
am: ማስታወሻዎች

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
am: ገጾች

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
am: ገጾች

note: Tag: para
en: Revised by:
am: የተሻሻለው በ

note: Tag: para
en: revised by:
am: የተሻሻለው በ

note: Tag: para
en: Table of Contents
am: ማውጫ

note: Tag: para
en: table of contents
am: ማውጫ

note: Tag: para
en: Unexpected element name
am: ያልተጠበቀ የመሠረታዊ ነገር ስም

note: Tag: para
en: unsupported
am: ያልተደገፈ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
am: xref ወደ

note: Tag: para
en: list of equations
am: የእኩሌታዎች ዝርዝር

note: Tag: para
en: List of Equations
am: የእኩሌታዎች ዝርዝር

note: Tag: para
en: List of Examples
am: የምሳሌዎች ዝርዝር

note: Tag: para
en: list of examples
am: የምሳሌዎች ዝርዝር

note: Tag: para
en: List of Figures
am: የምስሎች ዝርዝር

note: Tag: para
en: list of figures
am: የምስሎች ዝርዝር

note: Tag: para
en: List of Procedures
am: የቅደም ተከተሎቹ ዝርዝር

note: Tag: para
en: list of procedures
am: የቅደም ተከተሎቹ ዝርዝር

note: Tag: para
en: list of tables
am: የሠንጠረዦቹ ዝርዝር

note: Tag: para
en: List of Tables
am: የሠንጠረዦቹ ዝርዝር

note: Tag: para
en: List of Unknown
am: ያልታወቁ ዝርዝር

note: Tag: para
en: list of unknown
am: ያልታወቁ ዝርዝር

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
am: መጀመሪያ

note: Tag: para
en: Next
am: የሚቀጥለው

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
am: በፍጥነት ወደፊት

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
am: ያለፈው

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
am: በፍጥነት ወደኋላ

note: Tag: para
en: Up
am: ወደ ላይ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
am: ወደ ሲ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
am: ንድፍ

note: Tag: para
en: above
am: ከላይ

note: Tag: para
en: below
am: ከስር

note: Tag: para
en: the section called
am: የክፍሉ መጠሪያ

note: Tag: para
en: Symbols
am: ምልክቶች

note: Tag: para
en: January
am: ጃንዩወሪ

note: Tag: para
en: February
am: ፌብሩወሪ

note: Tag: para
en: March
am: ማርች

note: Tag: para
en: April
am: ኤፕረል

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
am: ሜይ

note: Tag: para
en: June
am: ጁን

note: Tag: para
en: July
am: ጁላይ

note: Tag: para
en: August
am: ኦገስት

note: Tag: para
en: September
am: ሴፕቴምበር

note: Tag: para
en: October
am: ኦክተውበር

note: Tag: para
en: November
am: ኖቬምበር

note: Tag: para
en: December
am: ዲሴምበር

note: Tag: para
en: Monday
am: ሰኞ

note: Tag: para
en: Tuesday
am: ማክሰኞ

note: Tag: para
en: Wednesday
am: ረቡዕ

note: Tag: para
en: Thursday
am: ሐሙስ

note: Tag: para
en: Friday
am: ዓርብ

note: Tag: para
en: Saturday
am: ቅዳሜ

note: Tag: para
en: Sunday
am: እሑድ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
am: ጃንዩ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
am: ፌብሩ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
am: ማርች

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
am: ኤፕረ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
am: ጁን

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
am: ጁላይ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
am: ኦገስ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
am: ሴፕቴ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
am: ኦክተ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
am: ኖቬም

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
am: ዲሴም

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
am: ሰኞ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
am: ማክሰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
am: ረቡዕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
am: ሐሙስ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
am: ዓርብ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
am: ቅዳሜ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
am: እሑድ
