Fedora docbook locales - en to ar translation catalogue (196 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ar: خلاصة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ar: خلاصة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
ar: عرفان

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
ar: عرفان

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
ar: ج:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
ar: ج:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ar: ملحق

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ar: ملحق

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
ar: مقال

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
ar: مقال

note: Tag: para
en: Author
ar: مؤلف

note: Tag: para
en: Bibliography
ar: قائمة المراجع

note: Tag: para
en: bibliography
ar: قائمة المراجع

note: Tag: para
en: Book
ar: كتاب

note: Tag: para
en: book
ar: كتاب

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ar: تحذير

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ar: تحذير

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ar: تحذير

note: Tag: para
en: Chapter
ar: فصل

note: Tag: para
en: chapter
ar: فصل

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
ar: الناشر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
ar: الناشر

note: Tag: para
en: Copyright
ar: حقوق النشر

note: Tag: para
en: copyright
ar: حقوق النشر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ar: إهداء

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ar: إهداء

note: Tag: para
en: Edition
ar: نسخة

note: Tag: para
en: edition
ar: نسخة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
ar: محرر

note: Tag: para
en: Equation
ar: معادلة

note: Tag: para
en: equation
ar: معادلة

note: Tag: para
en: Example
ar: مثال

note: Tag: para
en: example
ar: مثال

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ar: شكل

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ar: شكل

note: Tag: para
en: Glossary
ar: قاموس المفردات

note: Tag: para
en: glossary
ar: قاموس المفردات

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ar: انظر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ar: انظر

note: Tag: para
en: See Also
ar: انظر أيضاً

note: Tag: para
en: see also
ar: انظر أيضاً

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
ar: هام

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
ar: هام

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
ar: هام

note: Tag: para
en: Index
ar: فهرس

note: Tag: para
en: index
ar: فهرس

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: ISBN
ar: الترقيم العالمي القياسي للكتاب

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
ar: الترقيم العالمي القياسي للكتاب

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
ar: ملاحظة قانونية

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
ar: ملاحظة قانونية

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
ar: الجمهور

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
ar: الجمهور

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ar: المستوى

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
ar: المستوى

note: Tag: para
en: Origin
ar: المصدر

note: Tag: para
en: origin
ar: المصدر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ar: ملاحظة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ar: ملاحظة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ar: ملاحظة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
ar: جزء

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
ar: جزء

note: Tag: para
en: Preface
ar: مقدمة

note: Tag: para
en: preface
ar: مقدمة

note: Tag: para
en: Procedure
ar: إجراء

note: Tag: para
en: procedure
ar: إجراء

note: Tag: para
en: Production
ar: منتج

note: Tag: para
en: Publication Date
ar: تاريخ النشر

note: Tag: para
en: publication date
ar: تاريخ النشر

note: Tag: para
en: Published
ar: منشور

note: Tag: para
en: published
ar: منشور

note: Tag: para
en: Publisher
ar: الناشر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ar: س و ج

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
ar: س و ج

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
ar: الأسئلة الشائعة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ar: س:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
ar: س:

note: Tag: para
en: Page
ar: صفحة

note: Tag: para
en: page
ar: صفحة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ar: مرجع

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ar: مرجع

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
ar: مراجع

note: Tag: para
en: Name
ar: الاسم

note: Tag: para
en: name
ar: الاسم

note: Tag: para
en: Section
ar: قسم

note: Tag: para
en: section
ar: قسم

note: Tag: para
en: Synopsis
ar: المختصر

note: Tag: para
en: synopsis
ar: المختصر

note: Tag: para
en: Revision History
ar: تاريخ المراجعة

note: Tag: para
en: revision history
ar: تاريخ المراجعة

note: Tag: para
en: Revision
ar: مراجعة

note: Tag: para
en: revision
ar: مراجعة

note: Tag: para
en: See also
ar: انظر أيضاً

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
ar: مجموعة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
ar: مجموعة

note: Tag: para
en: set index
ar: فهرس المجموعة

note: Tag: para
en: Set Index
ar: فهرس المجموعة

note: Tag: para
en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

note: Tag: para
en: sidebar
ar: الشريط الجانبي

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ar: خطوة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ar: خطوة

note: Tag: para
en: table
ar: جدول

note: Tag: para
en: Table
ar: جدول

note: Tag: para
en: task
ar: مَهمة

note: Tag: para
en: Task
ar: مَهمة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ar: تلميح

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ar: تلميح

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ar: فكرة مفيدة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ar: تنبيه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ar: تنبيه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ar: تنبيه

note: Tag: para
en: and
ar: و

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
ar: بواسطة

note: Tag: para
en: Edited
ar: معدل

note: Tag: para
en: edited
ar: معدل

note: Tag: para
en: Edited by
ar: معدل بواسطة

note: Tag: para
en: edited by
ar: معدل بواسطة

note: Tag: para
en: in
ar: في

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
ar: ملاحظات

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
ar: ملاحظات

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
ar: صفحات

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ar: صفحات

note: Tag: para
en: Revised by:
ar: تمت المراجعة بواسطة:

note: Tag: para
en: revised by:
ar: تمت المراجعة بواسطة:

note: Tag: para
en: Table of Contents
ar: قائمة المحتويات

note: Tag: para
en: table of contents
ar: قائمة المحتويات

note: Tag: para
en: Unexpected element name
ar: اسم عنصر غير متوقع

note: Tag: para
en: unsupported
ar: غير مدعوم

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
ar: إشارة إلى

note: Tag: para
en: Authors
ar: مؤلفون

note: Tag: para
en: Copy Editor
ar: محرر النسخة

note: Tag: para
en: Graphic Designer
ar: مصمم جرافيكي

note: Tag: para
en: Production Editor
ar: محرر إنتاج

note: Tag: para
en: Technical Editor
ar: محرر فني

note: Tag: para
en: Translator
ar: مترجم

note: Tag: para
en: list of equations
ar: قائمة المعادلات

note: Tag: para
en: List of Equations
ar: قائمة المعادلات

note: Tag: para
en: List of Examples
ar: قائمة الأمثلة

note: Tag: para
en: list of examples
ar: قائمة الأمثلة

note: Tag: para
en: List of Figures
ar: قائمة الأشكال

note: Tag: para
en: list of figures
ar: قائمة الأشكال

note: Tag: para
en: List of Procedures
ar: قائمة الإجراءات

note: Tag: para
en: list of procedures
ar: قائمة الإجراءات

note: Tag: para
en: list of tables
ar: قائمة الجداول

note: Tag: para
en: List of Tables
ar: قائمة الجداول

note: Tag: para
en: List of Unknown
ar: قائمة المجهولات

note: Tag: para
en: list of unknown
ar: قائمة المجهولات

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ar: البداية

note: Tag: para
en: Next
ar: التالي

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ar: إلى الأمام

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ar: سابقا

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ar: إلى الخلف

note: Tag: para
en: Up
ar: أعلى

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
ar: جدول المحتويات

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ar: مسودة

note: Tag: para
en: above
ar: أعلى

note: Tag: para
en: below
ar: أدناه

note: Tag: para
en: the section called
ar: القسم المسمى

note: Tag: para
en: Symbols
ar: الرموز

note: Tag: para
en: January
ar: يناير

note: Tag: para
en: February
ar: فبراير

note: Tag: para
en: March
ar: مارس

note: Tag: para
en: April
ar: أبريل

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
ar: مايو

note: Tag: para
en: June
ar: يونيو

note: Tag: para
en: July
ar: يوليو

note: Tag: para
en: August
ar: أغسطس

note: Tag: para
en: September
ar: سبتمبر

note: Tag: para
en: October
ar: أكتوبر

note: Tag: para
en: November
ar: نوفمبر

note: Tag: para
en: December
ar: ديسمبر

note: Tag: para
en: Monday
ar: الإثنين

note: Tag: para
en: Tuesday
ar: الثلاثاء

note: Tag: para
en: Wednesday
ar: الأربعاء

note: Tag: para
en: Thursday
ar: الخميس

note: Tag: para
en: Friday
ar: الجمعة

note: Tag: para
en: Saturday
ar: السبت

note: Tag: para
en: Sunday
ar: الأحد

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
ar: يناير

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
ar: فبراير

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
ar: مارس

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
ar: أبريل

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
ar: مايو

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
ar: يونيو

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
ar: يوليو

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
ar: أغسطس

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
ar: سبتمبر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
ar: أكتوبر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
ar: نوفمبر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
ar: ديسمبر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
ar: الإثنين

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
ar: الثلاثاء

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
ar: الأربعاء

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
ar: الخميس

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
ar: الجمعة

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
ar: السبت

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
ar: الأحد
