Fedora docbook locales - en to as translation catalogue (193 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
as: সাৰাংশ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
as: সাৰাংশ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
as: স্বীকৃতি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
as: স্বীকৃতি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
as: উ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
as: উ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
as: পৰিশিষ্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
as: পৰিশিষ্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
as: প্ৰবন্ধ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
as: প্ৰবন্ধ

note: Tag: para
en: Author
as: লিখক

note: Tag: para
en: Bibliography
as: গ্ৰন্থসূচী

note: Tag: para
en: bibliography
as: গ্ৰন্থসূচী

note: Tag: para
en: Book
as: কিতাপ

note: Tag: para
en: book
as: কিতাপ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
as: সাৱধান

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
as: সাৱধান

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
as: সাৱধান

note: Tag: para
en: Chapter
as: অধ্যায়

note: Tag: para
en: chapter
as: অধ্যায়

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
as: গ্ৰন্থপৰিচয়

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
as: গ্ৰন্থপৰিচয়

note: Tag: para
en: Copyright
as: স্বত্বাধিকাৰ

note: Tag: para
en: copyright
as: স্বত্বাধিকাৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
as: উসৰ্গা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
as: উসৰ্গা

note: Tag: para
en: Edition
as: সংস্কৰণ

note: Tag: para
en: edition
as: সংস্কৰণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
as: সম্পাদক

note: Tag: para
en: Equation
as: সমীকৰণ

note: Tag: para
en: equation
as: সমীকৰণ

note: Tag: para
en: Example
as: উদাহৰণ

note: Tag: para
en: example
as: উদাহৰণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
as: ছবি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
as: ছবি

note: Tag: para
en: Glossary
as: শব্দকোষ

note: Tag: para
en: glossary
as: শব্দকোষ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
as: চাওক

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
as: চাওক

note: Tag: para
en: See Also
as: ইয়াকো চাওক

note: Tag: para
en: see also
as: ইয়াকো চাওক

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
as: গুৰুত্বপূৰ্ণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
as: গুৰুত্বপূৰ্ণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
as: গুৰুত্বপূৰ্ণ

note: Tag: para
en: Index
as: সূচী

note: Tag: para
en: index
as: সূচী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
as: আইনসন্মত ঘোষণা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
as: আইনসন্মত ঘোষণা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
as: শ্ৰোতা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
as: শ্ৰোতা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
as: স্তৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
as: স্তৰ

note: Tag: para
en: Origin
as: উৎস

note: Tag: para
en: origin
as: উৎস

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
as: টোকা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
as: টোকা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
as: টোকা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
as: অংশ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
as: অংশ

note: Tag: para
en: Preface
as: পাতনি

note: Tag: para
en: preface
as: পাতনি

note: Tag: para
en: Procedure
as: প্ৰক্ৰিয়া

note: Tag: para
en: procedure
as: প্ৰক্ৰিয়া

note: Tag: para
en: Production
as: উৎপাদন

note: Tag: para
en: Publication Date
as: প্ৰকাশনৰ দিন

note: Tag: para
en: publication date
as: প্ৰকাশনৰ দিন

note: Tag: para
en: Published
as: প্ৰকাশিত

note: Tag: para
en: published
as: প্ৰকাশিত

note: Tag: para
en: Publisher
as: প্ৰকাশক

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
as: প্ৰশ্ন &amp; উত্তৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
as: প্ৰশ্ন &amp; উত্তৰ

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
as: সঘনাই কৰা প্ৰশ্ন

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
as: প্ৰ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
as: প্ৰ:

note: Tag: para
en: Page
as: পৃষ্ঠা

note: Tag: para
en: page
as: পৃষ্ঠা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
as: প্ৰসঙ্গ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
as: প্ৰসঙ্গ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
as: প্ৰসঙ্গবোৰ

note: Tag: para
en: Name
as: নাম

note: Tag: para
en: name
as: নাম

note: Tag: para
en: Section
as: বিভাগ

note: Tag: para
en: section
as: বিভাগ

note: Tag: para
en: Synopsis
as: সাৰাংশ

note: Tag: para
en: synopsis
as: সাৰাংশ

note: Tag: para
en: Revision History
as: পুনৰীক্ষণৰ ইতিহাস

note: Tag: para
en: revision history
as: পুনৰীক্ষণৰ ইতিহাস

note: Tag: para
en: Revision
as: পুনৰীক্ষণ

note: Tag: para
en: revision
as: পুনৰীক্ষণ

note: Tag: para
en: See also
as: ইয়াকো চাওক

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
as: গোট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
as: গোট

note: Tag: para
en: set index
as: সূচী প্ৰতিষ্ঠা কৰক

note: Tag: para
en: Set Index
as: সূচী প্ৰতিষ্ঠা কৰক

note: Tag: para
en: Sidebar
as: চাইডবাৰ

note: Tag: para
en: sidebar
as: চাইডবাৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
as: পৰ্যায়

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
as: পৰ্যায়

note: Tag: para
en: table
as: তালিকা

note: Tag: para
en: Table
as: তালিকা

note: Tag: para
en: task
as: কাৰ্য্য

note: Tag: para
en: Task
as: কাৰ্য্য

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
as: সঙ্কেত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
as: সঙ্কেত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
as: সঙ্কেত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
as: সকিয়নি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
as: সকিয়নি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
as: সকিয়নি

note: Tag: para
en: and
as: আৰু

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
as: -ৰ দ্বাৰা

note: Tag: para
en: Edited
as: সম্পাদিত

note: Tag: para
en: edited
as: সম্পাদিত

note: Tag: para
en: Edited by
as: -ৰ দ্বাৰা সম্পাদিত

note: Tag: para
en: edited by
as: -ৰ দ্বাৰা সম্পাদিত

note: Tag: para
en: in
as: -ত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
as: টোকা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
as: টোকা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
as: পৃষ্ঠাসমূহ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
as: পৃষ্ঠাসমূহ

note: Tag: para
en: Revised by:
as: পুনৰীক্ষণকৰ্তা:

note: Tag: para
en: revised by:
as: পুনৰীক্ষণকৰ্তা:

note: Tag: para
en: Table of Contents
as: বিষয় সূচী

note: Tag: para
en: table of contents
as: বিষয় সূচী

note: Tag: para
en: Unexpected element name
as: অপ্ৰত্যাশিত পদাৰ্থৰ নাম

note: Tag: para
en: unsupported
as: অসমৰ্থিত

note: Tag: para
en: Authors
as: লিখকসমূহ

note: Tag: para
en: Copy Editor
as: নকলৰ সম্পাদক

note: Tag: para
en: Graphic Designer
as: আলেখীৰ পৰিকল্পনাকৰ্তা

note: Tag: para
en: Production Editor
as: উৎপাদন সম্পাদক

note: Tag: para
en: Technical Editor
as: কাৰিকৰী সম্পাদক

note: Tag: para
en: Translator
as: অনুবাদক

note: Tag: para
en: list of equations
as: সমীকৰণৰ তালিকা

note: Tag: para
en: List of Equations
as: সমীকৰণৰ তালিকা

note: Tag: para
en: List of Examples
as: উদাহৰণৰ তালিকা

note: Tag: para
en: list of examples
as: উদাহৰণৰ তালিকা

note: Tag: para
en: List of Figures
as: ছবিৰ তালিকা

note: Tag: para
en: list of figures
as: ছবিৰ তালিকা

note: Tag: para
en: List of Procedures
as: প্ৰক্ৰিয়াৰ তালিকা

note: Tag: para
en: list of procedures
as: প্ৰক্ৰিয়াৰ তালিকা

note: Tag: para
en: list of tables
as: টেবুলৰ তালিকা

note: Tag: para
en: List of Tables
as: টেবুলৰ তালিকা

note: Tag: para
en: List of Unknown
as: অজ্ঞাতৰ তালিকা

note: Tag: para
en: list of unknown
as: অজ্ঞাতৰ তালিকা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
as: আৰম্ভ

note: Tag: para
en: Next
as: পিছলৈ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
as: দ্ৰুতগতিৰে আগবাঢ়ক

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
as: আগৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
as: দ্ৰুতগতিৰে পিছলৈ যাওক

note: Tag: para
en: Up
as: ওপৰলৈ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
as: বিষয়বস্তুৰ তালিকা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
as: ৰূপৰেখা

note: Tag: para
en: above
as: ওপৰত

note: Tag: para
en: below
as: তলত

note: Tag: para
en: the section called
as: মাতি অনা বিভাগ

note: Tag: para
en: Symbols
as: চিহ্ন

note: Tag: para
en: January
as: জানুৱাৰী

note: Tag: para
en: February
as: ফেব্ৰুৱাৰী

note: Tag: para
en: March
as: মাৰ্চ

note: Tag: para
en: April
as: এপ্ৰিল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
as: মে'

note: Tag: para
en: June
as: জুন

note: Tag: para
en: July
as: জুলাই

note: Tag: para
en: August
as: আগষ্ট

note: Tag: para
en: September
as: চেপ্টেম্বৰ

note: Tag: para
en: October
as: অক্টোবৰ

note: Tag: para
en: November
as: নৱেম্বৰ

note: Tag: para
en: December
as: ডিচেম্বৰ

note: Tag: para
en: Monday
as: সোমবাৰ

note: Tag: para
en: Tuesday
as: মঙ্গলবাৰ

note: Tag: para
en: Wednesday
as: বুধবাৰ

note: Tag: para
en: Thursday
as: বৃহস্পতিবাৰ

note: Tag: para
en: Friday
as: শুকুৰবাৰ

note: Tag: para
en: Saturday
as: শনিবাৰ

note: Tag: para
en: Sunday
as: দেওবাৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
as: জানুৱাৰী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
as: ফেব্ৰুৱাৰী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
as: মাৰ্চ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
as: এপ্ৰিল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
as: মে' &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
as: জুন

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
as: জুলাই

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
as: আগষ্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
as: চেপ্টেম্বৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
as: অক্টোবৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
as: নৱেম্বৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
as: ডিচেম্বৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
as: সোম

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
as: মঙ্গল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
as: বুধ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
as: বৃহস্পতি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
as: শুকুৰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
as: শনি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
as: দেও
