Fedora docbook locales - en to ast translation catalogue (184 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ast: Abstrautu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ast: abstrautu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
ast: Gracies fonderes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
ast: gracies fonderes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ast: Apéndiz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ast: apéndiz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
ast: Artículu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
ast: artículu

note: Tag: para
en: Author
ast: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
ast: Bibliografía

note: Tag: para
en: bibliography
ast: bibliografía

note: Tag: para
en: Book
ast: Llibru

note: Tag: para
en: book
ast: llibru

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ast: PRECAUCIÓN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ast: Precaución

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ast: precaución

note: Tag: para
en: Chapter
ast: Capítulu

note: Tag: para
en: chapter
ast: capítulu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
ast: Colofón

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
ast: colofón

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ast: Dedicáu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ast: dedicáu

note: Tag: para
en: Edition
ast: Edición

note: Tag: para
en: edition
ast: edición

note: Tag: para
en: Equation
ast: Ecuación

note: Tag: para
en: equation
ast: ecuación

note: Tag: para
en: Example
ast: Exemplu

note: Tag: para
en: example
ast: exemplu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ast: Figura

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ast: figura

note: Tag: para
en: Glossary
ast: Glosariu

note: Tag: para
en: glossary
ast: glosariu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ast: Ver

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ast: ver

note: Tag: para
en: See Also
ast: Ver Tamién

note: Tag: para
en: see also
ast: ver tamién

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
ast: IMPORTANTE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
ast: Importante

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
ast: importante

note: Tag: para
en: Index
ast: Índiz

note: Tag: para
en: index
ast: índiz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
ast: Noticia Llegal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
ast: noticia llegal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
ast: Audiencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
ast: audiencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ast: Nivel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
ast: nivel

note: Tag: para
en: Origin
ast: Orixe

note: Tag: para
en: origin
ast: orixe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ast: NOTA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ast: Nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ast: nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
ast: Parte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
ast: parte

note: Tag: para
en: Preface
ast: Prefaciu

note: Tag: para
en: preface
ast: prefaciu

note: Tag: para
en: Procedure
ast: Procedimientu

note: Tag: para
en: procedure
ast: procedimientu

note: Tag: para
en: Production
ast: Producción

note: Tag: para
en: Publication Date
ast: Data d'Espublización

note: Tag: para
en: publication date
ast: data d'espublización

note: Tag: para
en: Published
ast: Espublizáu

note: Tag: para
en: published
ast: espublizáu

note: Tag: para
en: Publisher
ast: Espublizador

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ast: E &amp; R

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
ast: e &amp; r

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
ast: Entrugues más frecuentes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ast: E:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
ast: e:

note: Tag: para
en: Page
ast: Páxina

note: Tag: para
en: page
ast: páxina

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ast: Referencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ast: referencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
ast: Referencies

note: Tag: para
en: Name
ast: Nome

note: Tag: para
en: name
ast: nome

note: Tag: para
en: Section
ast: Seición

note: Tag: para
en: section
ast: seición

note: Tag: para
en: Synopsis
ast: Sinopsis

note: Tag: para
en: synopsis
ast: sinopsis

note: Tag: para
en: Revision History
ast: Revisión Hestorial

note: Tag: para
en: revision history
ast: revisión hestorial

note: Tag: para
en: Revision
ast: Revisión

note: Tag: para
en: revision
ast: revisión

note: Tag: para
en: See also
ast: Ver tamién

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
ast: conxuntu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
ast: Conxuntu

note: Tag: para
en: set index
ast: índiz del conxuntu

note: Tag: para
en: Set Index
ast: Índiz del Conxuntu

note: Tag: para
en: Sidebar
ast: Panel llateral

note: Tag: para
en: sidebar
ast: panel llateral

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ast: pasu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ast: Pasu

note: Tag: para
en: table
ast: tabla

note: Tag: para
en: Table
ast: Tabla

note: Tag: para
en: task
ast: xera

note: Tag: para
en: Task
ast: Xera

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ast: trucu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ast: TRUCU

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ast: Trucu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ast: Avisu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ast: avisu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ast: AVISU

note: Tag: para
en: and
ast: y

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
ast: por

note: Tag: para
en: Edited
ast: Editáu

note: Tag: para
en: edited
ast: editáu

note: Tag: para
en: Edited by
ast: Editáu por

note: Tag: para
en: edited by
ast: editáu por

note: Tag: para
en: in
ast: en

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
ast: Pxs.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ast: pxs.

note: Tag: para
en: Revised by:
ast: Revisáu por:

note: Tag: para
en: revised by:
ast: revisáu por:

note: Tag: para
en: Table of Contents
ast: Tabla de Conteníos

note: Tag: para
en: table of contents
ast: tabla de conteníos

note: Tag: para
en: Unexpected element name
ast: nome d'elementu inesperáu

note: Tag: para
en: unsupported
ast: ensin sofitu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
ast: xref a

note: Tag: para
en: Authors
ast: Autores

note: Tag: para
en: Copy Editor
ast: Editor de copia

note: Tag: para
en: Graphic Designer
ast: Diseñador Gráficu

note: Tag: para
en: Production Editor
ast: Editor de Producción

note: Tag: para
en: Technical Editor
ast: Editor téunicu

note: Tag: para
en: Translator
ast: Traductor

note: Tag: para
en: list of equations
ast: llista d'ecuaciones

note: Tag: para
en: List of Equations
ast: Llista d'Ecuaciones

note: Tag: para
en: List of Examples
ast: Llista d'Exemplos

note: Tag: para
en: list of examples
ast: llista d'exemplos

note: Tag: para
en: List of Figures
ast: Llista de Figures

note: Tag: para
en: list of figures
ast: llista de figures

note: Tag: para
en: List of Procedures
ast: Llista de Procedimientos

note: Tag: para
en: list of procedures
ast: Llista de procedimientos

note: Tag: para
en: list of tables
ast: llista de tables

note: Tag: para
en: List of Tables
ast: Llista de Tables

note: Tag: para
en: List of Unknown
ast: Llista de Desconocíu

note: Tag: para
en: list of unknown
ast: llista de desconocíu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ast: Entamu

note: Tag: para
en: Next
ast: Siguiente

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ast: Rápidu Alantre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ast: Previu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ast: Rápidu Atrás

note: Tag: para
en: Up
ast: Arriba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ast: Borrador

note: Tag: para
en: above
ast: enriba

note: Tag: para
en: below
ast: baxo

note: Tag: para
en: the section called
ast: la seición denomada

note: Tag: para
en: Symbols
ast: Símbolos

note: Tag: para
en: January
ast: Xineru

note: Tag: para
en: February
ast: Febreru

note: Tag: para
en: March
ast: Marzu

note: Tag: para
en: April
ast: Abril

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
ast: Mayu

note: Tag: para
en: June
ast: Xunu

note: Tag: para
en: July
ast: Xunetu

note: Tag: para
en: August
ast: Agostu

note: Tag: para
en: September
ast: Setiembre

note: Tag: para
en: October
ast: Ochobre

note: Tag: para
en: November
ast: Payares

note: Tag: para
en: December
ast: Avientu

note: Tag: para
en: Monday
ast: Llunes

note: Tag: para
en: Tuesday
ast: Martes

note: Tag: para
en: Wednesday
ast: Miércoles

note: Tag: para
en: Thursday
ast: Xueves

note: Tag: para
en: Friday
ast: Vienres

note: Tag: para
en: Saturday
ast: Sábadu

note: Tag: para
en: Sunday
ast: Domingu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
ast: Xin

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
ast: Abr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
ast: May

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
ast: Xun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
ast: Xnt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
ast: Ago

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
ast: Set

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
ast: Och

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
ast: Pay

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
ast: Avi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
ast: Llu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
ast: Mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
ast: Mié

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
ast: Xue

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
ast: Vie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
ast: Sáb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
ast: Dom
