Fedora docbook locales - en to az translation catalogue (164 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
az: İcmal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
az: İcmal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
az: Cavab:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
az: Əlavə

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
az: Əlavə

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
az: Məqalə

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
az: Məqalə

note: Tag: para
en: Author
az: Müəllif

note: Tag: para
en: Bibliography
az: Qaynaqça

note: Tag: para
en: bibliography
az: Qaynaqça

note: Tag: para
en: Book
az: Kitab

note: Tag: para
en: book
az: Kitab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
az: DİQQƏT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
az: Diqqət

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
az: Diqqət

note: Tag: para
en: Chapter
az: Bölüm

note: Tag: para
en: chapter
az: Bölüm

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
az: Kitab Haqqında

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
az: Kitab Haqqında

note: Tag: para
en: Copyright
az: Müəllif Hüququ

note: Tag: para
en: copyright
az: Müəllif Hüququ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
az: Həsr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
az: Həsr

note: Tag: para
en: Edition
az: Buraxılış

note: Tag: para
en: edition
az: Buraxılış

note: Tag: para
en: Equation
az: Tənlik

note: Tag: para
en: equation
az: Tənlik

note: Tag: para
en: Example
az: Nümunə

note: Tag: para
en: example
az: Nümunə

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
az: Fiqur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
az: Fiqur

note: Tag: para
en: Glossary
az: Lüğət

note: Tag: para
en: glossary
az: Lüğət

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
az: Bax

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
az: Bax

note: Tag: para
en: See Also
az: Eləcə Də Bax

note: Tag: para
en: see also
az: Eləcə Də Bax

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
az: VACİB

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
az: Vacib

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
az: Vacib

note: Tag: para
en: Index
az: İndeks

note: Tag: para
en: index
az: İndeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
az: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
az: Qanuni Qeyd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
az: Qanuni Qeyd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
az: Hədəf Oxuyucu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
az: Hədəf Oxuyucu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
az: Səviyyə

note: Tag: para
en: Origin
az: Mənbə

note: Tag: para
en: origin
az: Mənbə

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
az: QEYD

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
az: Qeyd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
az: Qeyd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
az: Hissə

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
az: Hissə

note: Tag: para
en: Preface
az: Önsöz

note: Tag: para
en: preface
az: Önsöz

note: Tag: para
en: Procedure
az: Üsul

note: Tag: para
en: procedure
az: Üsul

note: Tag: para
en: Production
az: Produksiya

note: Tag: para
en: Publication Date
az: Yayimlama Tarixi

note: Tag: para
en: publication date
az: Yayimlama Tarixi

note: Tag: para
en: Published
az: Yayimlama

note: Tag: para
en: published
az: Yayimlama

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
az: S və C

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
az: Sual:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
az: Xatırlatma

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
az: Xatırlatma

note: Tag: para
en: Name
az: Ad

note: Tag: para
en: name
az: Ad

note: Tag: para
en: Section
az: Qisim

note: Tag: para
en: Synopsis
az: İcmal

note: Tag: para
en: synopsis
az: İcmal

note: Tag: para
en: Revision History
az: Nəzərdən Keçirmə Tarixçəsi

note: Tag: para
en: revision history
az: Nəzərdən Keçirmə Tarixçəsi

note: Tag: para
en: Revision
az: Nəzərdən Keçirmə

note: Tag: para
en: revision
az: Nəzərdən Keçirmə

note: Tag: para
en: See also
az: Eləcə Də Bax

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
az: Dəstə

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
az: Dəstə

note: Tag: para
en: set index
az: İndeksi Seç

note: Tag: para
en: Set Index
az: İndeksi Seç

note: Tag: para
en: sidebar
az: Kənar Çubuğu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
az: addım

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
az: Addım

note: Tag: para
en: table
az: cədvəl

note: Tag: para
en: Table
az: Cədvəl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
az: məsləhət

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
az: MƏSLƏHƏT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
az: Məsləhət

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
az: Xəbərdarlıq

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
az: Xəbərdarlıq

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
az: XƏBƏRDARLIQ

note: Tag: para
en: and
az: və

note: Tag: para
en: Edited
az: Düzəldildi

note: Tag: para
en: edited
az: Düzəldildi

note: Tag: para
en: Edited by
az: Düzəliş edən

note: Tag: para
en: edited by
az: Düzəliş edən

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
az: Qeydlər

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
az: Qeydlər

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
az: Shflr.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
az: Shflr.

note: Tag: para
en: Revised by:
az: Gözdən keçirən:

note: Tag: para
en: revised by:
az: Gözdən keçirən:

note: Tag: para
en: Table of Contents
az: Məzmun

note: Tag: para
en: table of contents
az: Məzmun

note: Tag: para
en: Unexpected element name
az: Gözlənməyən element adı

note: Tag: para
en: unsupported
az: dəstəklənmir

note: Tag: para
en: list of equations
az: Tənliklər

note: Tag: para
en: List of Equations
az: Tənliklər

note: Tag: para
en: List of Examples
az: Nümunələr

note: Tag: para
en: list of examples
az: Nümunələr

note: Tag: para
en: List of Figures
az: Fiqurlar

note: Tag: para
en: list of figures
az: Fiqurlar

note: Tag: para
en: List of Procedures
az: Üsullar

note: Tag: para
en: list of procedures
az: Üsullar

note: Tag: para
en: list of tables
az: Cədvəllər

note: Tag: para
en: List of Tables
az: Cədvəllər

note: Tag: para
en: List of Unknown
az: Naməlumlar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
az: Ev

note: Tag: para
en: Next
az: Sonrakı

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
az: İrəli

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
az: Əvvəlki

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
az: Geri

note: Tag: para
en: Up
az: Yuxarı

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
az: Məzmun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
az: Şablon

note: Tag: para
en: above
az: Üstündə

note: Tag: para
en: below
az: Altında

note: Tag: para
en: Symbols
az: Simvollar

note: Tag: para
en: January
az: Janvar

note: Tag: para
en: February
az: Fevral

note: Tag: para
en: March
az: Mart

note: Tag: para
en: April
az: Aprel

note: Tag: para
en: June
az: İyun

note: Tag: para
en: July
az: İyul

note: Tag: para
en: August
az: Avqust

note: Tag: para
en: September
az: Sentyabr

note: Tag: para
en: October
az: Oktyabr

note: Tag: para
en: November
az: Noyabr

note: Tag: para
en: December
az: Dekabr

note: Tag: para
en: Monday
az: Bazar Ertəsi

note: Tag: para
en: Tuesday
az: Çərşənbə Axşamı

note: Tag: para
en: Wednesday
az: Çərşənbə

note: Tag: para
en: Thursday
az: Cümə Axşamı

note: Tag: para
en: Friday
az: Cümə

note: Tag: para
en: Saturday
az: Şənbə

note: Tag: para
en: Sunday
az: Bazar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
az: Yan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
az: Fev

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
az: İyn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
az: İyl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
az: Avq

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
az: Sen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
az: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
az: Noy

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
az: Dek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
az: Ber

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
az: Çax

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
az: Çər

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
az: Cax

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
az: Cüm

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
az: Şnb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
az: Baz
