Fedora docbook locales - en to bg translation catalogue (196 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
bg: Анотация

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
bg: анотация

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
bg: Благодарности на

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
bg: благодарности на

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
bg: О

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
bg: о

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
bg: Приложение

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
bg: приложение

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
bg: Статия

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
bg: статия

note: Tag: para
en: Author
bg: Автор

note: Tag: para
en: Bibliography
bg: Литература

note: Tag: para
en: bibliography
bg: литература

note: Tag: para
en: Book
bg: Книга

note: Tag: para
en: book
bg: книга

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
bg: Внимание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
bg: Внимание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
bg: внимание

note: Tag: para
en: Chapter
bg: Глава

note: Tag: para
en: chapter
bg: глава

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
bg: Библиографско каре

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
bg: библиографско каре

note: Tag: para
en: Copyright
bg: Авторски права

note: Tag: para
en: copyright
bg: авторски права

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
bg: Посвещение

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
bg: посвещение

note: Tag: para
en: Edition
bg: Издание

note: Tag: para
en: edition
bg: издание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
bg: Редактор

note: Tag: para
en: Equation
bg: Формула

note: Tag: para
en: equation
bg: формула

note: Tag: para
en: Example
bg: Пример

note: Tag: para
en: example
bg: пример

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
bg: Фигура

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
bg: фигура

note: Tag: para
en: Glossary
bg: Терминологичен речник

note: Tag: para
en: glossary
bg: терминологичен речник

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
bg: Виж

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
bg: виж

note: Tag: para
en: See Also
bg: Вж. също

note: Tag: para
en: see also
bg: вж. също

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
bg: ВАЖНО

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
bg: Важно

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
bg: важно

note: Tag: para
en: Index
bg: Азбучен указател

note: Tag: para
en: index
bg: Азбучен указател

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
bg: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
bg: Авторски права

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
bg: Авторски права

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
bg: Насоченост

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
bg: Насоченост

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
bg: Ниво

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
bg: Ниво

note: Tag: para
en: Origin
bg: Източник

note: Tag: para
en: origin
bg: Източник

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
bg: Забележка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
bg: Забележка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
bg: Забележка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
bg: Част

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
bg: Част

note: Tag: para
en: Preface
bg: Предговор

note: Tag: para
en: preface
bg: Предговор

note: Tag: para
en: Procedure
bg: Процедура

note: Tag: para
en: procedure
bg: Процедура

note: Tag: para
en: Production
bg: Продукция

note: Tag: para
en: Publication Date
bg: Дата на издаване

note: Tag: para
en: publication date
bg: Дата на издаване

note: Tag: para
en: Published
bg: Издаден

note: Tag: para
en: published
bg: Издаден

note: Tag: para
en: Publisher
bg: Издател

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
bg: Въпроси и отговори

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
bg: Въпроси и отговори

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
bg: Често задавани въпроси

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
bg: В

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
bg: в

note: Tag: para
en: Page
bg: Страница

note: Tag: para
en: page
bg: страница

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
bg: Справочник

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
bg: Справочник

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
bg: Препратки

note: Tag: para
en: Name
bg: Название

note: Tag: para
en: name
bg: Название

note: Tag: para
en: Section
bg: Раздел

note: Tag: para
en: section
bg: Раздел

note: Tag: para
en: Synopsis
bg: Синтаксис

note: Tag: para
en: synopsis
bg: Синтаксис

note: Tag: para
en: Revision History
bg: Промени

note: Tag: para
en: revision history
bg: Промени

note: Tag: para
en: Revision
bg: Издание

note: Tag: para
en: revision
bg: Издание

note: Tag: para
en: See also
bg: вж.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
bg: Указател

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
bg: Указател

note: Tag: para
en: set index
bg: Указател

note: Tag: para
en: Set Index
bg: Указател

note: Tag: para
en: Sidebar
bg: Разделител

note: Tag: para
en: sidebar
bg: Разделител

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
bg: Стъпка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
bg: Стъпка

note: Tag: para
en: table
bg: Таблица

note: Tag: para
en: Table
bg: Таблица

note: Tag: para
en: task
bg: Задача

note: Tag: para
en: Task
bg: Задача

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
bg: Подсказка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
bg: Подсказка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
bg: Подсказка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
bg: Внимание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
bg: Внимание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
bg: Внимание

note: Tag: para
en: and
bg: и

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
bg: от

note: Tag: para
en: Edited
bg: Редактирано от

note: Tag: para
en: edited
bg: Редактирано от

note: Tag: para
en: Edited by
bg: Редактирано от

note: Tag: para
en: edited by
bg: Редактирано от

note: Tag: para
en: in
bg: в

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
bg: Забележки

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
bg: Забележки

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
bg: стр.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
bg: стр.

note: Tag: para
en: Revised by:
bg: Преработено от

note: Tag: para
en: revised by:
bg: Преработено от

note: Tag: para
en: Table of Contents
bg: Съдържание

note: Tag: para
en: table of contents
bg: Съдържание

note: Tag: para
en: Unexpected element name
bg: неочакван елемент

note: Tag: para
en: unsupported
bg: неподдържан елемент

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
bg: вж.

note: Tag: para
en: Authors
bg: Автори

note: Tag: para
en: Copy Editor
bg: Редактор

note: Tag: para
en: Graphic Designer
bg: Автор на графичното оформление

note: Tag: para
en: Production Editor
bg: Редактор на изданието

note: Tag: para
en: Technical Editor
bg: Технически редактор

note: Tag: para
en: Translator
bg: Преводач

note: Tag: para
en: list of equations
bg: Списък на формулите

note: Tag: para
en: List of Equations
bg: Списък на формулите

note: Tag: para
en: List of Examples
bg: Списък на примерите

note: Tag: para
en: list of examples
bg: Списък на примерите

note: Tag: para
en: List of Figures
bg: Списък на фигурите

note: Tag: para
en: list of figures
bg: Списък на фигурите

note: Tag: para
en: List of Procedures
bg: Списък на процедурите

note: Tag: para
en: list of procedures
bg: Списък на процедурите

note: Tag: para
en: list of tables
bg: Списък на таблиците

note: Tag: para
en: List of Tables
bg: Списък на таблиците

note: Tag: para
en: List of Unknown
bg: Списък с други неща

note: Tag: para
en: list of unknown
bg: Списък с други неща

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
bg: Начало

note: Tag: para
en: Next
bg: Напред

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
bg: Прескачане напред

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
bg: Назад

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
bg: Прескачане назад

note: Tag: para
en: Up
bg: Ниво нагоре

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
bg: Съдържание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
bg: Чернова

note: Tag: para
en: above
bg: по-горе

note: Tag: para
en: below
bg: по-долу

note: Tag: para
en: the section called
bg: разделът със заглавие

note: Tag: para
en: Symbols
bg: символи

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
bg: Определение:

note: Tag: para
en: January
bg: януари

note: Tag: para
en: February
bg: февруари

note: Tag: para
en: March
bg: март

note: Tag: para
en: April
bg: април

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
bg: май

note: Tag: para
en: June
bg: юни

note: Tag: para
en: July
bg: юли

note: Tag: para
en: August
bg: август

note: Tag: para
en: September
bg: септември

note: Tag: para
en: October
bg: октомври

note: Tag: para
en: November
bg: ноември

note: Tag: para
en: December
bg: декември

note: Tag: para
en: Monday
bg: понеделник

note: Tag: para
en: Tuesday
bg: вторник

note: Tag: para
en: Wednesday
bg: сряда

note: Tag: para
en: Thursday
bg: четвъртък

note: Tag: para
en: Friday
bg: петък

note: Tag: para
en: Saturday
bg: събота

note: Tag: para
en: Sunday
bg: неделя

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
bg: ян.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
bg: фев.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
bg: март

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
bg: апр.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
bg: май

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
bg: юни

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
bg: юли

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
bg: авг.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
bg: сеп.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
bg: окт.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
bg: ноем.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
bg: дек.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
bg: пон.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
bg: вт.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
bg: ср.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
bg: чет.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
bg: пет.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
bg: съб.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
bg: нед.
