Fedora docbook locales - en to bn translation catalogue (165 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
bn: সারসংক্ষেপ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
bn: সারসংক্ষেপ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
bn: উত্তর:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
bn: পরিশিষ্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
bn: পরিশিষ্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
bn: প্রবন্ধ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
bn: প্রবন্ধ

note: Tag: para
en: Bibliography
bn: গ্রন্থ তালিকা

note: Tag: para
en: bibliography
bn: গ্রন্থ তালিকা

note: Tag: para
en: Book
bn: বই

note: Tag: para
en: book
bn: বই

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
bn: সতর্কতা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
bn: সতর্কতা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
bn: সতর্কতা

note: Tag: para
en: Chapter
bn: অধ্যায়

note: Tag: para
en: chapter
bn: অধ্যায়

note: Tag: para
en: Copyright
bn: স্বত্ব

note: Tag: para
en: copyright
bn: স্বত্ব

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
bn: উত্‍সর্গ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
bn: উত্‍সর্গ

note: Tag: para
en: Edition
bn: সংস্করণ

note: Tag: para
en: edition
bn: সংস্করণ

note: Tag: para
en: Equation
bn: সমীকরণ

note: Tag: para
en: equation
bn: সমীকরণ

note: Tag: para
en: Example
bn: উদাহরণ

note: Tag: para
en: example
bn: উদাহরণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
bn: চিত্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
bn: চিত্র

note: Tag: para
en: Glossary
bn: নির্ঘন্ট

note: Tag: para
en: glossary
bn: নির্ঘন্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
bn: দেখুন

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
bn: দেখুন

note: Tag: para
en: See Also
bn: আরো দেখুন

note: Tag: para
en: see also
bn: আরো দেখুন

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
bn: গুরুত্বপূর্ণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
bn: গুরুত্বপূর্ণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
bn: গুরুত্বপূর্ণ

note: Tag: para
en: Index
bn: সূচি

note: Tag: para
en: index
bn: সূচি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: ISBN
bn: আইএসবিএন (ISBN)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
bn: আইএসবিএন (ISBN)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
bn: আইনী বিজ্ঞপ্তি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
bn: আইনী বিজ্ঞপ্তি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
bn: শ্রোতা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
bn: শ্রোতা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
bn: স্তর

note: Tag: para
en: Origin
bn: উত্‍স

note: Tag: para
en: origin
bn: উত্‍স

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
bn: লক্ষণীয়

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
bn: লক্ষণীয়

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
bn: লক্ষণীয়

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
bn: খন্ড

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
bn: খন্ড

note: Tag: para
en: Preface
bn: মুখবন্ধ

note: Tag: para
en: preface
bn: মুখবন্ধ

note: Tag: para
en: Procedure
bn: পদ্ধতি

note: Tag: para
en: procedure
bn: পদ্ধতি

note: Tag: para
en: Production
bn: উত্‍পাদন

note: Tag: para
en: Publication Date
bn: প্রকাশনার তারিখ

note: Tag: para
en: publication date
bn: প্রকাশনার তারিখ

note: Tag: para
en: Published
bn: প্রকাশিত

note: Tag: para
en: published
bn: প্রকাশিত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
bn: প্রশ্নএবংউত্তর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
bn: প্রশ্ন:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
bn: গ্রন্থসূত্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
bn: গ্রন্থসূত্র

note: Tag: para
en: Name
bn: নাম

note: Tag: para
en: name
bn: নাম

note: Tag: para
en: Section
bn: অনুচ্ছেদ

note: Tag: para
en: Synopsis
bn: সারাংশ

note: Tag: para
en: synopsis
bn: সারাংশ

note: Tag: para
en: Revision History
bn: পরিবর্ধন ও পরিবর্তন তালিকা

note: Tag: para
en: revision history
bn: পরিবর্ধন ও পরিবর্তন তালিকা

note: Tag: para
en: Revision
bn: সংস্করণ

note: Tag: para
en: revision
bn: সংস্করণ

note: Tag: para
en: See also
bn: আরো দেখুন

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
bn: সমষ্টি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
bn: সমষ্টি

note: Tag: para
en: set index
bn: সূচিসমষ্টি

note: Tag: para
en: Set Index
bn: সূচিসমষ্টি

note: Tag: para
en: sidebar
bn: সাইডবার

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
bn: ধাপ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
bn: ধাপ

note: Tag: para
en: table
bn: ছক

note: Tag: para
en: Table
bn: ছক

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
bn: ইঙ্গিত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
bn: ইঙ্গিত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
bn: ইঙ্গিত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
bn: সতর্কবাণী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
bn: সতর্কবাণী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
bn: সতর্কবাণী

note: Tag: para
en: and
bn: এবং

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
bn: দ্বারা

note: Tag: para
en: Edited
bn: সম্পাদিত

note: Tag: para
en: edited
bn: সম্পাদিত

note: Tag: para
en: Edited by
bn: সম্পাদক

note: Tag: para
en: edited by
bn: সম্পাদক

note: Tag: para
en: in
bn: মধ্যে

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
bn: নোট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
bn: নোট

note: Tag: para
en: Revised by:
bn: পরিমার্জনাকারী:

note: Tag: para
en: revised by:
bn: পরিমার্জনাকারী:

note: Tag: para
en: Table of Contents
bn: সূচিপত্র

note: Tag: para
en: table of contents
bn: সূচিপত্র

note: Tag: para
en: Unexpected element name
bn: অপ্রত্যাশিত উপাদানের নাম

note: Tag: para
en: unsupported
bn: অসমর্থিত

note: Tag: para
en: list of equations
bn: সমীকরণ তালিকা

note: Tag: para
en: List of Equations
bn: সমীকরণ তালিকা

note: Tag: para
en: List of Examples
bn: উদাহরণ তালিকা

note: Tag: para
en: list of examples
bn: উদাহরণ তালিকা

note: Tag: para
en: List of Figures
bn: চিত্রতালিকা

note: Tag: para
en: list of figures
bn: চিত্রতালিকা

note: Tag: para
en: List of Procedures
bn: পদ্ধতির তালিকা

note: Tag: para
en: list of procedures
bn: পদ্ধতির তালিকা

note: Tag: para
en: list of tables
bn: ছকের তালিকা

note: Tag: para
en: List of Tables
bn: ছকের তালিকা

note: Tag: para
en: List of Unknown
bn: অজ্ঞাত বস্তুর তালিকা

note: Tag: para
en: list of unknown
bn: অজ্ঞাত বস্তুর তালিকা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
bn: প্রথম অবস্থান (Home)

note: Tag: para
en: Next
bn: পরবর্তী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
bn: পূর্ববর্তী

note: Tag: para
en: Up
bn: উপর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
bn: সূচিপত্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
bn: খসড়া

note: Tag: para
en: above
bn: উপর

note: Tag: para
en: below
bn: নিচ

note: Tag: para
en: the section called
bn: অনুচ্ছেদ

note: Tag: para
en: Symbols
bn: প্রতীক

note: Tag: para
en: January
bn: জানুয়ারী

note: Tag: para
en: February
bn: ফেব্রুয়ারী

note: Tag: para
en: March
bn: মার্চ

note: Tag: para
en: April
bn: এপ্রিল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
bn: মে

note: Tag: para
en: June
bn: জুন

note: Tag: para
en: July
bn: জুলাই

note: Tag: para
en: August
bn: আগস্ট

note: Tag: para
en: September
bn: সেপ্টেম্বর

note: Tag: para
en: October
bn: অক্টোবর

note: Tag: para
en: November
bn: নভেম্বর

note: Tag: para
en: December
bn: ডিসেম্বর

note: Tag: para
en: Monday
bn: সোমবার

note: Tag: para
en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

note: Tag: para
en: Wednesday
bn: বুধবার

note: Tag: para
en: Thursday
bn: বৃহঃস্পতিবার

note: Tag: para
en: Friday
bn: শুক্রবার

note: Tag: para
en: Saturday
bn: শনিবার

note: Tag: para
en: Sunday
bn: রবিবার

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
bn: জানুয়ারী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
bn: ফেব্রুয়ারী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
bn: মার্চ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
bn: এপ্রিল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
bn: জুন

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
bn: জুলাই

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
bn: আগস্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
bn: সেপ্টেম্বর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
bn: অক্টোবর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
bn: নভেম্বর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
bn: ডিসেম্বর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
bn: সোম

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
bn: মঙ্গল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
bn: বুধ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
bn: বৃহঃস্পতি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
bn: শুক্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
bn: শনি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
bn: রবি
