Fedora docbook locales - en to bn_IN translation catalogue (194 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
bn_IN: সারসংক্ষেপ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
bn_IN: সারসংক্ষেপ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
bn_IN: স্বীকৃতি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
bn_IN: স্বীকৃতি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
bn_IN: উত্তর:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
bn_IN: উত্তর:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
bn_IN: পরিশিষ্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
bn_IN: পরিশিষ্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
bn_IN: প্রবন্ধ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
bn_IN: প্রবন্ধ

note: Tag: para
en: Author
bn_IN: লেখক

note: Tag: para
en: Bibliography
bn_IN: গ্রন্থপঞ্জি

note: Tag: para
en: bibliography
bn_IN: গ্রন্থপঞ্জি

note: Tag: para
en: Book
bn_IN: বই

note: Tag: para
en: book
bn_IN: বই

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
bn_IN: সাবধান

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
bn_IN: সাবধান

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
bn_IN: সাবধান

note: Tag: para
en: Chapter
bn_IN: অধ্যায়

note: Tag: para
en: chapter
bn_IN: অধ্যায়

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
bn_IN: গ্রন্থপরিচয়

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
bn_IN: গ্রন্থপরিচয়

note: Tag: para
en: Copyright
bn_IN: স্বত্বাধিকার

note: Tag: para
en: copyright
bn_IN: স্বত্বাধিকার

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
bn_IN: উৎসর্গপত্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
bn_IN: উৎসর্গপত্র

note: Tag: para
en: Edition
bn_IN: সংস্করণ

note: Tag: para
en: edition
bn_IN: সংস্করণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
bn_IN: সম্পাদক

note: Tag: para
en: Equation
bn_IN: সমীকরণ

note: Tag: para
en: equation
bn_IN: সমীকরণ

note: Tag: para
en: Example
bn_IN: উদাহরণ

note: Tag: para
en: example
bn_IN: উদাহরণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
bn_IN: চিত্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
bn_IN: চিত্র

note: Tag: para
en: Glossary
bn_IN: পরিভাষাকোষ

note: Tag: para
en: glossary
bn_IN: পরিভাষাকোষ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
bn_IN: দ্রষ্টব্য

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
bn_IN: দ্রষ্টব্য

note: Tag: para
en: See Also
bn_IN: অতিরিক্ত দ্রষ্টব্য

note: Tag: para
en: see also
bn_IN: অতিরিক্ত দ্রষ্টব্য

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
bn_IN: গুরুত্বপূর্ণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
bn_IN: গুরুত্বপূর্ণ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
bn_IN: গুরুত্বপূর্ণ

note: Tag: para
en: Index
bn_IN: বিষয়সূচি

note: Tag: para
en: index
bn_IN: বিষয়সূচি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
bn_IN: আইনী বিবৃতি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
bn_IN: আইনী বিবৃতি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
bn_IN: উদ্দিষ্ট পাঠকবর্গ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
bn_IN: উদ্দিষ্ট পাঠকবর্গ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
bn_IN: স্তর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
bn_IN: স্তর

note: Tag: para
en: Origin
bn_IN: মূল

note: Tag: para
en: origin
bn_IN: মূল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
bn_IN: উল্লেখ্য

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
bn_IN: উল্লেখ্য

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
bn_IN: উল্লেখ্য

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
bn_IN: পরিচ্ছেদ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
bn_IN: পরিচ্ছেদ

note: Tag: para
en: Preface
bn_IN: মুখবন্ধ

note: Tag: para
en: preface
bn_IN: মুখবন্ধ

note: Tag: para
en: Procedure
bn_IN: পদ্ধতি

note: Tag: para
en: procedure
bn_IN: পদ্ধতি

note: Tag: para
en: Production
bn_IN: নির্মাণ

note: Tag: para
en: Publication Date
bn_IN: প্রকাশনার তারিখ

note: Tag: para
en: publication date
bn_IN: প্রকাশনার তারিখ

note: Tag: para
en: Published
bn_IN: প্রকাশিত

note: Tag: para
en: published
bn_IN: প্রকাশিত

note: Tag: para
en: Publisher
bn_IN: প্রকাশক

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
bn_IN: প্রশ্নোত্তর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
bn_IN: প্রশ্নোত্তর

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
bn_IN: সাধারণ কিছু জিজ্ঞাসা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
bn_IN: প্রশ্ন:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
bn_IN: প্রশ্ন:

note: Tag: para
en: Page
bn_IN: পৃষ্ঠা

note: Tag: para
en: page
bn_IN: পৃষ্ঠা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
bn_IN: প্রসঙ্গ নির্দেশ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
bn_IN: প্রসঙ্গ নির্দেশ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
bn_IN: প্রসঙ্গ নির্দেশ তালিকা

note: Tag: para
en: Name
bn_IN: নাম

note: Tag: para
en: name
bn_IN: নাম

note: Tag: para
en: Section
bn_IN: বিভাগ

note: Tag: para
en: section
bn_IN: বিভাগ

note: Tag: para
en: Synopsis
bn_IN: সারাংশ

note: Tag: para
en: synopsis
bn_IN: সারাংশ

note: Tag: para
en: Revision History
bn_IN: পরিমার্জনার তথ্য

note: Tag: para
en: revision history
bn_IN: পরিমার্জনার তথ্য

note: Tag: para
en: Revision
bn_IN: পরিমার্জনা

note: Tag: para
en: revision
bn_IN: পরিমার্জনা

note: Tag: para
en: See also
bn_IN: অতিরিক্ত দ্রষ্টব্য

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
bn_IN: সংকলন

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
bn_IN: সংকলন

note: Tag: para
en: set index
bn_IN: সংকলন সূচি

note: Tag: para
en: Set Index
bn_IN: সংকলন সূচি

note: Tag: para
en: Sidebar
bn_IN: পার্শ্ববর্তী স্তম্ভ

note: Tag: para
en: sidebar
bn_IN: পার্শ্ববর্তী স্তম্ভ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
bn_IN: ধাপ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
bn_IN: ধাপ

note: Tag: para
en: table
bn_IN: সারণি

note: Tag: para
en: Table
bn_IN: সারণি

note: Tag: para
en: task
bn_IN: কর্ম

note: Tag: para
en: Task
bn_IN: কর্ম

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
bn_IN: সূত্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
bn_IN: সূত্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
bn_IN: সূত্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
bn_IN: সতর্কবার্তা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
bn_IN: সতর্কবার্তা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
bn_IN: সতর্কবার্তা

note: Tag: para
en: and
bn_IN: এবং

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
bn_IN: দ্বারা

note: Tag: para
en: Edited
bn_IN: সম্পাদিত

note: Tag: para
en: edited
bn_IN: সম্পাদিত

note: Tag: para
en: Edited by
bn_IN: সম্পাদক

note: Tag: para
en: edited by
bn_IN: সম্পাদক

note: Tag: para
en: in
bn_IN: অন্তর্ভুক্ত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
bn_IN: টিকা টিপ্পনি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
bn_IN: টিকা টিপ্পনি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
bn_IN: পৃষ্ঠা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
bn_IN: পৃষ্ঠা

note: Tag: para
en: Revised by:
bn_IN: পরিবর্ধক:

note: Tag: para
en: revised by:
bn_IN: পরিবর্ধক:

note: Tag: para
en: Table of Contents
bn_IN: সূচিপত্র

note: Tag: para
en: table of contents
bn_IN: সূচিপত্র

note: Tag: para
en: Unexpected element name
bn_IN: অপ্রত্যাশিত সত্ত্বার নাম

note: Tag: para
en: unsupported
bn_IN: অসমর্থিত

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
bn_IN: xref নির্দেশিকা

note: Tag: para
en: Authors
bn_IN: লেখক

note: Tag: para
en: Copy Editor
bn_IN: প্রতিলিপি সম্পাদক

note: Tag: para
en: Graphic Designer
bn_IN: চিত্র শিল্পী

note: Tag: para
en: Production Editor
bn_IN: নির্মাণ সম্পাদক

note: Tag: para
en: Technical Editor
bn_IN: প্রযুক্তিবিষয়ক সম্পাদক

note: Tag: para
en: Translator
bn_IN: অনুবাদক

note: Tag: para
en: list of equations
bn_IN: সমীকরণের তালিকা

note: Tag: para
en: List of Equations
bn_IN: সমীকরণের তালিকা

note: Tag: para
en: List of Examples
bn_IN: উদাহরণের তালিকা

note: Tag: para
en: list of examples
bn_IN: উদাহরণের তালিকা

note: Tag: para
en: List of Figures
bn_IN: ছবির তালিকা

note: Tag: para
en: list of figures
bn_IN: ছবির তালিকা

note: Tag: para
en: List of Procedures
bn_IN: পদ্ধতির তালিকা

note: Tag: para
en: list of procedures
bn_IN: পদ্ধতির তালিকা

note: Tag: para
en: list of tables
bn_IN: সারণির তালিকা

note: Tag: para
en: List of Tables
bn_IN: সারণির তালিকা

note: Tag: para
en: List of Unknown
bn_IN: অজানা বস্তুর তালিকা

note: Tag: para
en: list of unknown
bn_IN: অজানা বস্তুর তালিকা

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
bn_IN: প্রারম্ভিক পৃষ্ঠা

note: Tag: para
en: Next
bn_IN: পরবর্তী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
bn_IN: অতিবর্তন

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
bn_IN: পূর্ববর্তী

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
bn_IN: পশ্চাৎদিশায় অতিবর্তন

note: Tag: para
en: Up
bn_IN: উপর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
bn_IN: সূচিপত্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
bn_IN: খসড়া

note: Tag: para
en: above
bn_IN: ঊর্ধ্ব

note: Tag: para
en: below
bn_IN: নিম্ন

note: Tag: para
en: the section called
bn_IN: উল্লিখিত বিভাগ

note: Tag: para
en: Symbols
bn_IN: সংকেত

note: Tag: para
en: January
bn_IN: জানুয়ারি

note: Tag: para
en: February
bn_IN: ফেব্রুয়ারি

note: Tag: para
en: March
bn_IN: মার্চ

note: Tag: para
en: April
bn_IN: এপ্রিল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
bn_IN: মে

note: Tag: para
en: June
bn_IN: জুন

note: Tag: para
en: July
bn_IN: জুলাই

note: Tag: para
en: August
bn_IN: অগাস্ট

note: Tag: para
en: September
bn_IN: সেপটেম্বর

note: Tag: para
en: October
bn_IN: অক্টোবর

note: Tag: para
en: November
bn_IN: নভেম্বর

note: Tag: para
en: December
bn_IN: ডিসেম্বর

note: Tag: para
en: Monday
bn_IN: সোমবার

note: Tag: para
en: Tuesday
bn_IN: মঙ্গলবার

note: Tag: para
en: Wednesday
bn_IN: বুধবার

note: Tag: para
en: Thursday
bn_IN: বৃহস্পতিবার

note: Tag: para
en: Friday
bn_IN: শুক্রবার

note: Tag: para
en: Saturday
bn_IN: শনিবার

note: Tag: para
en: Sunday
bn_IN: রবিবার

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
bn_IN: জানুয়ারি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
bn_IN: ফেব্রুয়ারি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
bn_IN: মার্চ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
bn_IN: এপ্রিল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
bn_IN: মে

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
bn_IN: জুন

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
bn_IN: জুলাই

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
bn_IN: অগাস্ট

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
bn_IN: সেপটেম্বর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
bn_IN: অক্টোবর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
bn_IN: নভেম্বর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
bn_IN: ডিসেম্বর

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
bn_IN: সোম

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
bn_IN: মঙ্গল

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
bn_IN: বুধ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
bn_IN: বৃহঃ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
bn_IN: শুক্র

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
bn_IN: শনি

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
bn_IN: রবি
