Fedora docbook locales - en to bs translation catalogue (181 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
bs: Sažetak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
bs: Sažetak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
bs: Priznanja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
bs: priznanja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
bs: O:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
bs: Dodatak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
bs: Dodatak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
bs: Članak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
bs: Članak

note: Tag: para
en: Author
bs: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
bs: Literatura

note: Tag: para
en: bibliography
bs: Literatura

note: Tag: para
en: Book
bs: Knjiga

note: Tag: para
en: book
bs: Knjiga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
bs: PAŽNJA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
bs: Pažnja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
bs: Pažnja

note: Tag: para
en: Chapter
bs: Poglavlje

note: Tag: para
en: chapter
bs: Poglavlje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
bs: Kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
bs: Kolofon

note: Tag: para
en: Copyright
bs: Autorska prava

note: Tag: para
en: copyright
bs: Autorska prava

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
bs: Posveta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
bs: Posveta

note: Tag: para
en: Edition
bs: Izdanje

note: Tag: para
en: edition
bs: Izdanje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
bs: Izdanje

note: Tag: para
en: Equation
bs: Jednačina

note: Tag: para
en: equation
bs: Jednačina

note: Tag: para
en: Example
bs: Primjer

note: Tag: para
en: example
bs: Primjer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
bs: Slika

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
bs: Slika

note: Tag: para
en: Glossary
bs: Glosar

note: Tag: para
en: glossary
bs: Glosar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
bs: Vidi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
bs: Vidi

note: Tag: para
en: See Also
bs: Vidi takođe

note: Tag: para
en: see also
bs: Vidi takođe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
bs: VAŽNO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
bs: Važno

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
bs: Važno

note: Tag: para
en: Index
bs: Indeks

note: Tag: para
en: index
bs: Indeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
bs: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
bs: Pravne odredbe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
bs: Pravne odredbe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
bs: Primatelji

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
bs: Primatelji

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
bs: Nivo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
bs: Nivo

note: Tag: para
en: Origin
bs: Izvor

note: Tag: para
en: origin
bs: Izvor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
bs: BILJEŠKA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
bs: Bilješka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
bs: Bilješka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
bs: Dio

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
bs: Dio

note: Tag: para
en: Preface
bs: Predgovor

note: Tag: para
en: preface
bs: Predgovor

note: Tag: para
en: Procedure
bs: Postupak

note: Tag: para
en: procedure
bs: Postupak

note: Tag: para
en: Production
bs: Produkcija

note: Tag: para
en: Publication Date
bs: Objavljeno

note: Tag: para
en: publication date
bs: Objavljeno

note: Tag: para
en: Published
bs: Objavljeno

note: Tag: para
en: published
bs: Objavljeno

note: Tag: para
en: Publisher
bs: Objavljeno

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
bs: P &amp; O

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
bs: P &amp; O

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
bs: Često Pitana Pitanja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
bs: P:

note: Tag: para
en: Page
bs: Stranica

note: Tag: para
en: page
bs: stranica

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
bs: Referenca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
bs: Referenca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
bs: Referenca

note: Tag: para
en: Name
bs: Ime

note: Tag: para
en: name
bs: Ime

note: Tag: para
en: Section
bs: Odjeljak

note: Tag: para
en: section
bs: Odjeljak

note: Tag: para
en: Synopsis
bs: Pregled

note: Tag: para
en: synopsis
bs: Pregled

note: Tag: para
en: Revision History
bs: Historija verzija

note: Tag: para
en: revision history
bs: Historija verzija

note: Tag: para
en: Revision
bs: Verzija

note: Tag: para
en: revision
bs: Verzija

note: Tag: para
en: See also
bs: Vidi takođe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
bs: Set

note: Tag: para
en: set index
bs: Indeks

note: Tag: para
en: Set Index
bs: Indeks

note: Tag: para
en: Sidebar
bs: Postrana kolona

note: Tag: para
en: sidebar
bs: postrana kolona

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
bs: korak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
bs: Korak

note: Tag: para
en: table
bs: Tabela

note: Tag: para
en: Table
bs: Tabela

note: Tag: para
en: task
bs: zadatak

note: Tag: para
en: Task
bs: Zadatak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
bs: Savjet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
bs: SAVJET

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
bs: Savjet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
bs: Upozorenje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
bs: Upozorenje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
bs: UPOZORENJE

note: Tag: para
en: and
bs: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
bs: od

note: Tag: para
en: Edited
bs: Izdao

note: Tag: para
en: edited
bs: Izdao

note: Tag: para
en: Edited by
bs: Izdao

note: Tag: para
en: edited by
bs: Izdao

note: Tag: para
en: in
bs: u

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
bs: Bilješke

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
bs: Bilješke

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
bs: Str.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
bs: Str.

note: Tag: para
en: Revised by:
bs: Izmijenjeno od:

note: Tag: para
en: revised by:
bs: Izmijenjeno od:

note: Tag: para
en: Table of Contents
bs: Sadržaj

note: Tag: para
en: table of contents
bs: Sadržaj

note: Tag: para
en: Unexpected element name
bs: Neočkivano ime elementa

note: Tag: para
en: unsupported
bs: nepodržano

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
bs: xref prema

note: Tag: para
en: Authors
bs: Autori

note: Tag: para
en: Copy Editor
bs: Autorski Urednik

note: Tag: para
en: Graphic Designer
bs: Graficki Dizajneri

note: Tag: para
en: Production Editor
bs: Urednik Produkcije

note: Tag: para
en: Technical Editor
bs: Tehnicki Editor

note: Tag: para
en: Translator
bs: Prevodilac

note: Tag: para
en: list of equations
bs: Spisak jednačina

note: Tag: para
en: List of Equations
bs: Spisak jednačina

note: Tag: para
en: List of Examples
bs: Spisak primjera

note: Tag: para
en: list of examples
bs: Spisak primjera

note: Tag: para
en: List of Figures
bs: Spisak slika

note: Tag: para
en: list of figures
bs: Spisak slika

note: Tag: para
en: List of Procedures
bs: Spisak postupaka

note: Tag: para
en: list of procedures
bs: Spisak postupaka

note: Tag: para
en: list of tables
bs: Spisak tabela

note: Tag: para
en: List of Tables
bs: Spisak tabela

note: Tag: para
en: List of Unknown
bs: Spisak ???

note: Tag: para
en: list of unknown
bs: Spisak ???

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
bs: Početak

note: Tag: para
en: Next
bs: Naprijed

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
bs: Brzo naprijed

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
bs: Nazad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
bs: Brzo nazad

note: Tag: para
en: Up
bs: Gore

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
bs: Sadržaj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
bs: Nacrt

note: Tag: para
en: above
bs: iznad

note: Tag: para
en: below
bs: ispod

note: Tag: para
en: the section called
bs: odjeljak sa nazivom

note: Tag: para
en: Symbols
bs: Simboli

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
bs: Definicija:

note: Tag: para
en: January
bs: Januar

note: Tag: para
en: February
bs: Februar

note: Tag: para
en: March
bs: Mart

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
bs: Maj

note: Tag: para
en: June
bs: Juni

note: Tag: para
en: July
bs: Juli

note: Tag: para
en: September
bs: Septembar

note: Tag: para
en: October
bs: Oktobar

note: Tag: para
en: November
bs: Novembar

note: Tag: para
en: December
bs: Decembar

note: Tag: para
en: Monday
bs: Ponedeljak

note: Tag: para
en: Tuesday
bs: Utorak

note: Tag: para
en: Wednesday
bs: Srijeda

note: Tag: para
en: Thursday
bs: Četvrtak

note: Tag: para
en: Friday
bs: Petak

note: Tag: para
en: Saturday
bs: Subota

note: Tag: para
en: Sunday
bs: Nedelja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
bs: Maj &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
bs: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
bs: Pon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
bs: Uto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
bs: Sri

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
bs: Čet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
bs: Pet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
bs: Sub

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
bs: Ned
