Fedora docbook locales - en to ca translation catalogue (177 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ca: Resum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ca: resum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
ca: Agraïments

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
ca: agraïments

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
ca: Resposta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
ca: resposta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ca: Apèndix

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ca: apèndix

note: Tag: para
en: Author
ca: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
ca: Bibliografia

note: Tag: para
en: bibliography
ca: bibliografia

note: Tag: para
en: Book
ca: Llibre

note: Tag: para
en: book
ca: llibre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ca: PRECAUCIÓ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ca: Precaució

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ca: precaució

note: Tag: para
en: Chapter
ca: Capítol

note: Tag: para
en: chapter
ca: capítol

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
ca: Colofó

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
ca: colofó

note: Tag: para
en: Copyright
ca: Dret de reproducció

note: Tag: para
en: copyright
ca: dret de reproducció

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ca: Dedicatòria

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ca: dedicatòria

note: Tag: para
en: Edition
ca: Edició

note: Tag: para
en: edition
ca: edició

note: Tag: para
en: Equation
ca: Equació

note: Tag: para
en: equation
ca: equació

note: Tag: para
en: Example
ca: Exemple

note: Tag: para
en: example
ca: exemple

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ca: Figura

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ca: figura

note: Tag: para
en: Glossary
ca: Glossari

note: Tag: para
en: glossary
ca: glossari

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ca: Vegeu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ca: vegeu

note: Tag: para
en: See Also
ca: Vegeu també

note: Tag: para
en: see also
ca: vegeu també

note: Tag: para
en: Index
ca: Índex

note: Tag: para
en: index
ca: índex

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
ca: Avís legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
ca: avís legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
ca: Audiència

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
ca: audiència

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ca: Nivell

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
ca: nivell

note: Tag: para
en: Origin
ca: Origen

note: Tag: para
en: origin
ca: origen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ca: NOTA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ca: Nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ca: nota

note: Tag: para
en: Preface
ca: Prefaci

note: Tag: para
en: preface
ca: prefaci

note: Tag: para
en: Procedure
ca: Procediment

note: Tag: para
en: procedure
ca: procediment

note: Tag: para
en: Production
ca: Producció

note: Tag: para
en: Publication Date
ca: Data de publicació

note: Tag: para
en: publication date
ca: Data de publicació

note: Tag: para
en: Published
ca: Publicat

note: Tag: para
en: published
ca: publicat

note: Tag: para
en: Publisher
ca: Editor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ca: Pregunta i Resposta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
ca: pregunta i resposta

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
ca: Preguntes més freqüents

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ca: Pregunta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
ca: pregunta

note: Tag: para
en: Page
ca: Pàgina

note: Tag: para
en: page
ca: pàgina

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ca: Referència

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ca: referència

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
ca: Referències

note: Tag: para
en: Name
ca: Nom

note: Tag: para
en: name
ca: nom

note: Tag: para
en: Section
ca: Secció

note: Tag: para
en: section
ca: secció

note: Tag: para
en: Synopsis
ca: Sinopsi

note: Tag: para
en: synopsis
ca: sinopsi

note: Tag: para
en: Revision History
ca: Historial de revisions

note: Tag: para
en: revision history
ca: historial de revisions

note: Tag: para
en: Revision
ca: Revisió

note: Tag: para
en: revision
ca: revisió

note: Tag: para
en: See also
ca: Vegeu també

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
ca: conjunt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
ca: Conjunt

note: Tag: para
en: set index
ca: Índex del conjunt

note: Tag: para
en: Set Index
ca: Índex del conjunt

note: Tag: para
en: Sidebar
ca: Barra lateral

note: Tag: para
en: sidebar
ca: barra lateral

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ca: pas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ca: Pas

note: Tag: para
en: table
ca: taula

note: Tag: para
en: Table
ca: Taula

note: Tag: para
en: task
ca: tasca

note: Tag: para
en: Task
ca: Tasca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ca: suggeriment

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ca: SUGGERIMENT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ca: Suggeriment

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ca: Avís

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ca: avís

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ca: AVÍS

note: Tag: para
en: and
ca: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
ca: per

note: Tag: para
en: Edited
ca: Editat

note: Tag: para
en: edited
ca: editat

note: Tag: para
en: Edited by
ca: Editat per

note: Tag: para
en: edited by
ca: editat per

note: Tag: para
en: in
ca: a

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
ca: Pàgs.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ca: pàgs.

note: Tag: para
en: Revised by:
ca: Revisat per:

note: Tag: para
en: revised by:
ca: revisat per:

note: Tag: para
en: Table of Contents
ca: Taula de continguts

note: Tag: para
en: table of contents
ca: taula de continguts

note: Tag: para
en: Unexpected element name
ca: nom d'element inesperat

note: Tag: para
en: unsupported
ca: no reconeguda

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
ca: referència a

note: Tag: para
en: Authors
ca: Autors

note: Tag: para
en: Copy Editor
ca: Editor de copiat

note: Tag: para
en: Graphic Designer
ca: Dissenyador gràfic

note: Tag: para
en: Production Editor
ca: Editor de producció

note: Tag: para
en: Technical Editor
ca: Editor tècnic

note: Tag: para
en: Translator
ca: Traductor

note: Tag: para
en: list of equations
ca: llistat d'equacions

note: Tag: para
en: List of Equations
ca: Llistat d'equacions

note: Tag: para
en: List of Examples
ca: Llistat d'exemples

note: Tag: para
en: list of examples
ca: llistat d'exemples

note: Tag: para
en: List of Figures
ca: Llistat de figures

note: Tag: para
en: list of figures
ca: llistat de figures

note: Tag: para
en: List of Procedures
ca: Llistat de procediments

note: Tag: para
en: list of procedures
ca: llistat de procediments

note: Tag: para
en: list of tables
ca: llistat de taules

note: Tag: para
en: List of Tables
ca: Llistat de taules

note: Tag: para
en: List of Unknown
ca: Llistat de desconegut ?

note: Tag: para
en: list of unknown
ca: llistat de desconegut ?

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ca: Inici

note: Tag: para
en: Next
ca: Següent

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ca: Avançar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ca: Anterior

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ca: Retrocedir

note: Tag: para
en: Up
ca: Pujar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
ca: Taula de continguts

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ca: Esborrany

note: Tag: para
en: above
ca: dalt

note: Tag: para
en: below
ca: baix

note: Tag: para
en: the section called
ca: secció anomenada

note: Tag: para
en: Symbols
ca: Símbols

note: Tag: para
en: January
ca: Gener

note: Tag: para
en: February
ca: Febrer

note: Tag: para
en: March
ca: Març

note: Tag: para
en: April
ca: Abril

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
ca: Maig

note: Tag: para
en: June
ca: Juny

note: Tag: para
en: July
ca: Juliol

note: Tag: para
en: August
ca: Agost

note: Tag: para
en: September
ca: Setembre

note: Tag: para
en: October
ca: Octubre

note: Tag: para
en: November
ca: Novembre

note: Tag: para
en: December
ca: Desembre

note: Tag: para
en: Monday
ca: Dilluns

note: Tag: para
en: Tuesday
ca: Dimarts

note: Tag: para
en: Wednesday
ca: Dimecres

note: Tag: para
en: Thursday
ca: Dijous

note: Tag: para
en: Friday
ca: Divendres

note: Tag: para
en: Saturday
ca: Dissabte

note: Tag: para
en: Sunday
ca: Divendres

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
ca: Gen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
ca: Abr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
ca: Maig &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
ca: Ago

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
ca: Des

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
ca: Dl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
ca: Dt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
ca: Dx

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
ca: Dj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
ca: Dv

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
ca: Ds

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
ca: Dg
