Fedora docbook locales - en to cs translation catalogue (191 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
cs: Abstrakt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
cs: abstrakt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
cs: Poděkování

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
cs: poděkování

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
cs: Odpověď:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
cs: odpověď:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
cs: Příloha

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
cs: příloha

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
cs: Článek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
cs: článek

note: Tag: para
en: Author
cs: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
cs: Bibliografie

note: Tag: para
en: bibliography
cs: bibliografie

note: Tag: para
en: Book
cs: Kniha

note: Tag: para
en: book
cs: kniha

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
cs: VÝSTRAHA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
cs: Výstraha

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
cs: výstraha

note: Tag: para
en: Chapter
cs: Kapitola

note: Tag: para
en: chapter
cs: kapitola

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
cs: Tiráž

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
cs: tiráž

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
cs: Věnování

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
cs: věnování

note: Tag: para
en: Edition
cs: Vydání

note: Tag: para
en: edition
cs: vydání

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
cs: Redaktor

note: Tag: para
en: Equation
cs: Rovnice

note: Tag: para
en: equation
cs: rovnice

note: Tag: para
en: Example
cs: Příklad

note: Tag: para
en: example
cs: příklad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
cs: Obrázek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
cs: obrázek

note: Tag: para
en: Glossary
cs: Slovník

note: Tag: para
en: glossary
cs: slovník

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
cs: Viz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
cs: viz

note: Tag: para
en: See Also
cs: Viz též

note: Tag: para
en: see also
cs: viz též

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
cs: DŮLEŽITÉ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
cs: Důležité

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
cs: důležité

note: Tag: para
en: Index
cs: Rejstřík

note: Tag: para
en: index
cs: rejstřík

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
cs: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
cs: Právní doložka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
cs: Právní doložka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
cs: Cílová skupina

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
cs: cílová skupina

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
cs: Úroveň

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
cs: úroveň

note: Tag: para
en: Origin
cs: Původ

note: Tag: para
en: origin
cs: původ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
cs: POZNÁMKA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
cs: Poznámka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
cs: poznámka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
cs: Část

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
cs: část

note: Tag: para
en: Preface
cs: Předmluva

note: Tag: para
en: preface
cs: předmluva

note: Tag: para
en: Procedure
cs: Postup

note: Tag: para
en: procedure
cs: postup

note: Tag: para
en: Production
cs: Výroba

note: Tag: para
en: Publication Date
cs: Datum vydání

note: Tag: para
en: publication date
cs: datum vydání

note: Tag: para
en: Published
cs: Vydáno

note: Tag: para
en: published
cs: vydáno

note: Tag: para
en: Publisher
cs: Vydavatel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
cs: Otázky a odpovědi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
cs: otázky a odpovědi

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
cs: Často kladené dotazy

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
cs: Otázka:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
cs: otázka:

note: Tag: para
en: Page
cs: Strana

note: Tag: para
en: page
cs: strana

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
cs: Odkaz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
cs: odkaz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
cs: Odkazy

note: Tag: para
en: Name
cs: Jméno

note: Tag: para
en: name
cs: Jméno

note: Tag: para
en: Section
cs: Oddíl

note: Tag: para
en: section
cs: oddíl

note: Tag: para
en: Synopsis
cs: Souhrn

note: Tag: para
en: synopsis
cs: souhrn

note: Tag: para
en: Revision History
cs: Přehled revizí

note: Tag: para
en: revision history
cs: přehled revizí

note: Tag: para
en: Revision
cs: Revize

note: Tag: para
en: revision
cs: revize

note: Tag: para
en: See also
cs: Viz též

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
cs: sada

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
cs: Sada

note: Tag: para
en: set index
cs: rejstřík sady

note: Tag: para
en: Set Index
cs: Rejstřík sady

note: Tag: para
en: Sidebar
cs: Marginálie

note: Tag: para
en: sidebar
cs: marginálie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
cs: krok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
cs: Krok

note: Tag: para
en: table
cs: Tabulka

note: Tag: para
en: Table
cs: tabulka

note: Tag: para
en: task
cs: úloha

note: Tag: para
en: Task
cs: Úloha

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
cs: Varování

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
cs: varování

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
cs: VAROVÁNÍ

note: Tag: para
en: and
cs: a

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
cs: &ndash;

note: Tag: para
en: Edited
cs: Vydáno

note: Tag: para
en: edited
cs: vydáno

note: Tag: para
en: Edited by
cs: Sestavil

note: Tag: para
en: edited by
cs: sestavil

note: Tag: para
en: in
cs: v

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
cs: poznámky

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
cs: Poznámky

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
cs: Str.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
cs: str.

note: Tag: para
en: Revised by:
cs: Revidoval:

note: Tag: para
en: revised by:
cs: revidoval:

note: Tag: para
en: Table of Contents
cs: Obsah

note: Tag: para
en: table of contents
cs: obsah

note: Tag: para
en: Unexpected element name
cs: Neočekávaný název prvku

note: Tag: para
en: unsupported
cs: nepodporovaný

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
cs: xref k

note: Tag: para
en: Authors
cs: Autoři

note: Tag: para
en: Copy Editor
cs: Korektura

note: Tag: para
en: Graphic Designer
cs: Grafická úprava

note: Tag: para
en: Production Editor
cs: Výroba

note: Tag: para
en: Technical Editor
cs: Technický redaktor

note: Tag: para
en: Translator
cs: Překladatel

note: Tag: para
en: list of equations
cs: seznam rovnic

note: Tag: para
en: List of Equations
cs: Seznam rovnic

note: Tag: para
en: List of Examples
cs: Seznam příkladů

note: Tag: para
en: list of examples
cs: seznam příkladů

note: Tag: para
en: List of Figures
cs: Seznam obrázků

note: Tag: para
en: list of figures
cs: seznam obrázků

note: Tag: para
en: List of Procedures
cs: Seznam postupů

note: Tag: para
en: list of procedures
cs: seznam postupů

note: Tag: para
en: list of tables
cs: seznam tabulek

note: Tag: para
en: List of Tables
cs: Seznam tabulek

note: Tag: para
en: List of Unknown
cs: Seznam neznámého

note: Tag: para
en: list of unknown
cs: seznam neznámého

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
cs: Domů

note: Tag: para
en: Next
cs: Následující

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
cs: Rychle vpřed

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
cs: Předchozí

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
cs: Rychle zpět

note: Tag: para
en: Up
cs: Nahoru

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
cs: Obsah

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
cs: Návrh

note: Tag: para
en: above
cs: nad

note: Tag: para
en: below
cs: pod

note: Tag: para
en: the section called
cs: kapitola nazvaná

note: Tag: para
en: Symbols
cs: Symboly

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
cs: Definice:

note: Tag: para
en: January
cs: ledna

note: Tag: para
en: February
cs: února

note: Tag: para
en: March
cs: března

note: Tag: para
en: April
cs: dubna

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
cs: května

note: Tag: para
en: June
cs: června

note: Tag: para
en: July
cs: července

note: Tag: para
en: August
cs: srpna

note: Tag: para
en: September
cs: září

note: Tag: para
en: October
cs: října

note: Tag: para
en: November
cs: listopadu

note: Tag: para
en: December
cs: prosince

note: Tag: para
en: Monday
cs: pondělí

note: Tag: para
en: Tuesday
cs: úterý

note: Tag: para
en: Wednesday
cs: středa

note: Tag: para
en: Thursday
cs: čtvrtek

note: Tag: para
en: Friday
cs: pátek

note: Tag: para
en: Saturday
cs: sobota

note: Tag: para
en: Sunday
cs: neděle

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
cs: led

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
cs: úno

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
cs: bře

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
cs: dub

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
cs: kvě &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
cs: čen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
cs: čec

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
cs: srp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
cs: zář

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
cs: řij

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
cs: lis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
cs: pro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
cs: po

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
cs: út

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
cs: st

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
cs: čt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
cs: pá

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
cs: so

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
cs: ne
