Fedora docbook locales - en to cy translation catalogue (171 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
cy: Crynodeb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
cy: Crynodeb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
cy: Atodiad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
cy: Atodiad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
cy: Erthygl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
cy: Erthygl

note: Tag: para
en: Author
cy: Awdur

note: Tag: para
en: Bibliography
cy: Llyfryddiaeth

note: Tag: para
en: bibliography
cy: Llyfryddiaeth

note: Tag: para
en: Book
cy: Llyfr

note: Tag: para
en: book
cy: Llyfr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
cy: GOFAL

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
cy: Gofal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
cy: Gofal

note: Tag: para
en: Chapter
cy: Pennod

note: Tag: para
en: chapter
cy: Pennod

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
cy: Coloffon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
cy: Coloffon

note: Tag: para
en: Copyright
cy: Hawlfraint

note: Tag: para
en: copyright
cy: Hawlfraint

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
cy: Cyflwyniad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
cy: Cyflwyniad

note: Tag: para
en: Edition
cy: Argraffiad

note: Tag: para
en: edition
cy: Argraffiad

note: Tag: para
en: Equation
cy: Hafaliad

note: Tag: para
en: equation
cy: Hafaliad

note: Tag: para
en: Example
cy: Enghraifft

note: Tag: para
en: example
cy: Enghraifft

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
cy: Ffigur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
cy: Ffigur

note: Tag: para
en: Glossary
cy: Geirfa

note: Tag: para
en: glossary
cy: Geirfa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
cy: Gweler

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
cy: Gweler

note: Tag: para
en: See Also
cy: Gweler Hefyd

note: Tag: para
en: see also
cy: Gweler Hefyd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
cy: PWYSIG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
cy: Pwysig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
cy: Pwysig

note: Tag: para
en: Index
cy: Mynegai

note: Tag: para
en: index
cy: Mynegai

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
cy: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
cy: Rhybudd Cyfreithiol

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
cy: Rhybudd Cyfreithiol

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
cy: Cynulleidfa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
cy: Cynulleidfa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
cy: Lefel

note: Tag: para
en: Origin
cy: Tarddiad

note: Tag: para
en: origin
cy: Tarddiad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
cy: NODYN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
cy: Nodyn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
cy: Nodyn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
cy: Rhan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
cy: Rhan

note: Tag: para
en: Preface
cy: Rhagair

note: Tag: para
en: preface
cy: Rhagair

note: Tag: para
en: Procedure
cy: Trefn

note: Tag: para
en: procedure
cy: Trefn

note: Tag: para
en: Production
cy: Cynhyrchiad

note: Tag: para
en: Publication Date
cy: Dyddiad Cyhoeddi

note: Tag: para
en: publication date
cy: Dyddiad Cyhoeddi

note: Tag: para
en: Published
cy: Cyhoeddwyd

note: Tag: para
en: published
cy: Cyhoeddwyd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
cy: C &amp; A

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
cy: C:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
cy: Cyfeiriad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
cy: Cyfeiriad

note: Tag: para
en: Name
cy: Enw

note: Tag: para
en: name
cy: Enw

note: Tag: para
en: Section
cy: Adran

note: Tag: para
en: Synopsis
cy: Crynodeb

note: Tag: para
en: synopsis
cy: Crynodeb

note: Tag: para
en: Revision History
cy: Hanes Adolygu

note: Tag: para
en: revision history
cy: Hanes Adolygu

note: Tag: para
en: Revision
cy: Adolygiad

note: Tag: para
en: revision
cy: Adolygiad

note: Tag: para
en: See also
cy: Gweler hefyd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
cy: Set

note: Tag: para
en: set index
cy: Mynegai Set

note: Tag: para
en: Set Index
cy: Mynegai Set

note: Tag: para
en: Sidebar
cy: Bar Ochr

note: Tag: para
en: sidebar
cy: bar ochr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
cy: cam

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
cy: Cam

note: Tag: para
en: table
cy: Tabl

note: Tag: para
en: Table
cy: Tabl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
cy: Cynghoryn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
cy: CYNGHORYN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
cy: Cynghoryn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
cy: Rhybudd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
cy: Rhybudd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
cy: RHYBUDD

note: Tag: para
en: and
cy: a(c)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
cy: gan

note: Tag: para
en: Edited
cy: Golygwyd

note: Tag: para
en: edited
cy: Golygwyd

note: Tag: para
en: Edited by
cy: Golygwyd:

note: Tag: para
en: edited by
cy: Golygwyd:

note: Tag: para
en: in
cy: yn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
cy: Nodiadau

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
cy: Nodiadau

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
cy: Tud.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
cy: Tud.

note: Tag: para
en: Revised by:
cy: Adolygwyd:

note: Tag: para
en: revised by:
cy: Adolygwyd:

note: Tag: para
en: Table of Contents
cy: Cynnwys

note: Tag: para
en: table of contents
cy: Cynnwys

note: Tag: para
en: Unexpected element name
cy: Enw elfen annisgwyl

note: Tag: para
en: unsupported
cy: ni chynhelir

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
cy: xref i

note: Tag: para
en: list of equations
cy: Rhestr Hafaliadau

note: Tag: para
en: List of Equations
cy: Rhestr Hafaliadau

note: Tag: para
en: List of Examples
cy: Rhestr Hafaliadau

note: Tag: para
en: list of examples
cy: Rhestr Hafaliadau

note: Tag: para
en: List of Figures
cy: Rhestr Hafaliadau

note: Tag: para
en: list of figures
cy: Rhestr Hafaliadau

note: Tag: para
en: List of Procedures
cy: Dull Gweithredu

note: Tag: para
en: list of procedures
cy: Dull Gweithredu

note: Tag: para
en: list of tables
cy: Rhestr Tablau

note: Tag: para
en: List of Tables
cy: Rhestr Tablau

note: Tag: para
en: List of Unknown
cy: Rhestr Anhysbysion

note: Tag: para
en: list of unknown
cy: Rhestr Anhysbysion

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
cy: Cartref

note: Tag: para
en: Next
cy: Nesaf

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
cy: Ymlaen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
cy: Cynt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
cy: Yn Ôl

note: Tag: para
en: Up
cy: I Fyny

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
cy: Cynnwys

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
cy: Drafft

note: Tag: para
en: above
cy: uchod

note: Tag: para
en: below
cy: isod

note: Tag: para
en: the section called
cy: yr adran o'r enw

note: Tag: para
en: Symbols
cy: Symbolau

note: Tag: para
en: January
cy: Ionawr

note: Tag: para
en: February
cy: Chwefror

note: Tag: para
en: March
cy: Mawrth

note: Tag: para
en: April
cy: Ebrill

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
cy: Mai

note: Tag: para
en: June
cy: Mehefin

note: Tag: para
en: July
cy: Gorffenaf

note: Tag: para
en: August
cy: Awst

note: Tag: para
en: September
cy: Medi

note: Tag: para
en: October
cy: Hydref

note: Tag: para
en: November
cy: Tachwedd

note: Tag: para
en: December
cy: Rhagfyr

note: Tag: para
en: Monday
cy: Dydd Llun

note: Tag: para
en: Tuesday
cy: Dydd Mawrth

note: Tag: para
en: Wednesday
cy: Dydd Mercher

note: Tag: para
en: Thursday
cy: Dydd Iau

note: Tag: para
en: Friday
cy: Dydd Gwener

note: Tag: para
en: Saturday
cy: Dydd Sadwrn

note: Tag: para
en: Sunday
cy: Dydd Sul

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
cy: Ion

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
cy: Chwe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
cy: Maw

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
cy: Ebr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
cy: Meh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
cy: Gorff

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
cy: Awst

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
cy: Medi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
cy: Hyd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
cy: Tach

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
cy: Rhag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
cy: Llun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
cy: Mawrth

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
cy: Mercher

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
cy: Iau

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
cy: Gwener

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
cy: Sadwrn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
cy: Sul
