Fedora docbook locales - en to da translation catalogue (170 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
da: Resumé

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
da: resumé

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
da: Erkendelser

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
da: erkendelser

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
da: Svar:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
da: svar:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
da: Appendiks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
da: appendiks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
da: Artikel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
da: artikel

note: Tag: para
en: Author
da: Forfatter

note: Tag: para
en: Bibliography
da: Litteraturliste

note: Tag: para
en: bibliography
da: litteraturliste

note: Tag: para
en: Book
da: Bog

note: Tag: para
en: book
da: bog

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
da: PAS PÅ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
da: Pas på

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
da: pas på

note: Tag: para
en: Chapter
da: Kapitel

note: Tag: para
en: chapter
da: kapitel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
da: Kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
da: kolofon

note: Tag: para
en: Copyright
da: Ophavsret

note: Tag: para
en: copyright
da: ophavsret

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
da: Tilegnet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
da: tilegnet

note: Tag: para
en: Edition
da: Udgave

note: Tag: para
en: edition
da: udgave

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
da: Redaktør

note: Tag: para
en: Equation
da: Ligning

note: Tag: para
en: equation
da: ligning

note: Tag: para
en: Example
da: Eksempel

note: Tag: para
en: example
da: eksempel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
da: Figur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
da: figur

note: Tag: para
en: Glossary
da: Ordliste

note: Tag: para
en: glossary
da: ordliste

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
da: Se

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
da: se

note: Tag: para
en: See Also
da: Se også

note: Tag: para
en: see also
da: se også

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
da: VIGTIGT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
da: Vigtigt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
da: vigtigt

note: Tag: para
en: Index
da: Stikordsregister

note: Tag: para
en: index
da: stikordsregister

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
da: Retslig note

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
da: retslig note

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
da: Målgruppe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
da: målgruppe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
da: Niveau

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
da: niveau

note: Tag: para
en: Origin
da: Oprindelse

note: Tag: para
en: origin
da: oprindelse

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
da: BEMÆRK

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
da: Bemærk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
da: bemærk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
da: Del

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
da: del

note: Tag: para
en: Preface
da: Forord

note: Tag: para
en: preface
da: forord

note: Tag: para
en: Production
da: Produktion

note: Tag: para
en: Publication Date
da: Udgivelsesdato

note: Tag: para
en: publication date
da: udgivelsesdato

note: Tag: para
en: Published
da: Udgivet

note: Tag: para
en: published
da: udgivet

note: Tag: para
en: Publisher
da: Udgiver

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
da: Spørgsmål og svar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
da: spørgsmål og svar

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
da: Ofte stillede spørgsmål

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
da: Spørgsmål:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
da: spørgsmål:

note: Tag: para
en: Page
da: Side

note: Tag: para
en: page
da: side

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
da: Henvisning

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
da: henvisning

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
da: Henvisninger

note: Tag: para
en: Name
da: Navn

note: Tag: para
en: name
da: navn

note: Tag: para
en: Section
da: Afsnit

note: Tag: para
en: section
da: afsnit

note: Tag: para
en: Revision History
da: Revisionshistorik

note: Tag: para
en: revision history
da: revisionshistorik

note: Tag: para
en: See also
da: Se også

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
da: sæt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
da: Sæt

note: Tag: para
en: set index
da: sæt indeks

note: Tag: para
en: Set Index
da: Sæt indeks

note: Tag: para
en: Sidebar
da: Sidebjælke

note: Tag: para
en: sidebar
da: sidebjælke

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
da: trin

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
da: Trin

note: Tag: para
en: table
da: tabel

note: Tag: para
en: Table
da: Tabel

note: Tag: para
en: task
da: opgave

note: Tag: para
en: Task
da: Opgave

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
da: Advarsel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
da: advarsel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
da: ADVARSEL

note: Tag: para
en: and
da: og

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
da: af

note: Tag: para
en: Edited
da: Redigeret

note: Tag: para
en: edited
da: redigeret

note: Tag: para
en: Edited by
da: Redigeret af

note: Tag: para
en: edited by
da: redigeret af

note: Tag: para
en: in
da: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
da: noter

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
da: Noter

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
da: Sider

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
da: sider

note: Tag: para
en: Revised by:
da: Revideret af:

note: Tag: para
en: revised by:
da: revideret af:

note: Tag: para
en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

note: Tag: para
en: table of contents
da: indholdsfortegnelse

note: Tag: para
en: Unexpected element name
da: Uventet elementnavn

note: Tag: para
en: unsupported
da: ikke understøttet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
da: krydshenvisning til

note: Tag: para
en: Authors
da: Forfattere

note: Tag: para
en: Copy Editor
da: Kopieringsredaktør

note: Tag: para
en: Graphic Designer
da: Grafisk designer

note: Tag: para
en: Production Editor
da: Produktionsredaktør

note: Tag: para
en: Technical Editor
da: Tekniskredaktør

note: Tag: para
en: Translator
da: Oversætter

note: Tag: para
en: list of equations
da: ligningsliste

note: Tag: para
en: List of Equations
da: Ligningsliste

note: Tag: para
en: List of Examples
da: Eksempelliste

note: Tag: para
en: list of examples
da: eksempelliste

note: Tag: para
en: List of Figures
da: Figurliste

note: Tag: para
en: list of figures
da: figurliste

note: Tag: para
en: List of Procedures
da: Procedureliste

note: Tag: para
en: list of procedures
da: procedureliste

note: Tag: para
en: list of tables
da: tabelliste

note: Tag: para
en: List of Tables
da: Tabelliste

note: Tag: para
en: List of Unknown
da: Liste over ukendte

note: Tag: para
en: list of unknown
da: liste over ukendte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
da: Hjem

note: Tag: para
en: Next
da: Næste

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
da: Hurtigt fremad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
da: Forrige

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
da: Hurtigt tilbage

note: Tag: para
en: Up
da: Op

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
da: Indholdsfortegnelse

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
da: Kladde

note: Tag: para
en: above
da: over

note: Tag: para
en: below
da: under

note: Tag: para
en: the section called
da: afsnittet der hedder

note: Tag: para
en: Symbols
da: Symboler

note: Tag: para
en: January
da: Januar

note: Tag: para
en: February
da: Februar

note: Tag: para
en: March
da: Marts

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
da: Maj

note: Tag: para
en: June
da: Juni

note: Tag: para
en: July
da: Juli

note: Tag: para
en: October
da: Oktober

note: Tag: para
en: Monday
da: Mandag

note: Tag: para
en: Tuesday
da: Tirsdag

note: Tag: para
en: Wednesday
da: Onsdag

note: Tag: para
en: Thursday
da: Torsdag

note: Tag: para
en: Friday
da: Fredag

note: Tag: para
en: Saturday
da: Lørdag

note: Tag: para
en: Sunday
da: Søndag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
da: Maj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
da: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
da: Man

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
da: Tir

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
da: Ons

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
da: Tor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
da: Fre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
da: Lør

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
da: Søn
