Fedora docbook locales - en to de translation catalogue (176 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
de: Zusammenfassung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
de: Zusammenfassung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
de: Danksagungen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
de: Danksagungen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
de: Anhang

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
de: Anhang

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
de: Artikel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
de: Artikel

note: Tag: para
en: Author
de: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
de: Literaturverzeichnis

note: Tag: para
en: bibliography
de: Literaturverzeichnis

note: Tag: para
en: Book
de: Buch

note: Tag: para
en: book
de: Buch

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
de: ACHTUNG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
de: Achtung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
de: Achtung

note: Tag: para
en: Chapter
de: Kapitel

note: Tag: para
en: chapter
de: Kapitel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
de: Kolophon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
de: Kolophon

note: Tag: para
en: copyright
de: Copyright

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
de: Widmung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
de: Widmung

note: Tag: para
en: Edition
de: Ausgabe

note: Tag: para
en: edition
de: Ausgabe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
de: Verfasser

note: Tag: para
en: Equation
de: Gleichung

note: Tag: para
en: equation
de: Gleichung

note: Tag: para
en: Example
de: Beispiel

note: Tag: para
en: example
de: Beispiel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
de: Abbildung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
de: Abbildung

note: Tag: para
en: Glossary
de: Glossar

note: Tag: para
en: glossary
de: Glossar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
de: Siehe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
de: Siehe

note: Tag: para
en: See Also
de: Siehe auch

note: Tag: para
en: see also
de: Siehe auch

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
de: WICHTIG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
de: Wichtig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
de: Wichtig

note: Tag: para
en: Index
de: Stichwortverzeichnis

note: Tag: para
en: index
de: Stichwortverzeichnis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
de: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
de: Rechtlicher Hinweis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
de: Rechtlicher Hinweis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
de: Zielgruppe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
de: Zielgruppe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
de: Dringlichkeit

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
de: Dringlichkeit

note: Tag: para
en: Origin
de: Ursprung

note: Tag: para
en: origin
de: Ursprung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
de: ANMERKUNG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
de: Anmerkung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
de: Anmerkung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
de: Teil

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
de: Teil

note: Tag: para
en: Preface
de: Vorwort

note: Tag: para
en: preface
de: Vorwort

note: Tag: para
en: Procedure
de: Prozedur

note: Tag: para
en: procedure
de: Prozedur

note: Tag: para
en: Production
de: Produktion

note: Tag: para
en: Publication Date
de: Veröffentlichungsdatum

note: Tag: para
en: publication date
de: Veröffentlichungsdatum

note: Tag: para
en: Published
de: Veröffentlicht

note: Tag: para
en: published
de: Veröffentlicht

note: Tag: para
en: Publisher
de: Herausgeber

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
de: F &amp; A

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
de: f &amp; a

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
de: Häufig gestellte Fragen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
de: F:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
de: f:

note: Tag: para
en: Page
de: Seite

note: Tag: para
en: page
de: Seite

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
de: Verweis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
de: Verweis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
de: Verweise

note: Tag: para
en: name
de: Name

note: Tag: para
en: Section
de: Abschnitt

note: Tag: para
en: section
de: Abschnitt

note: Tag: para
en: synopsis
de: Synopsis

note: Tag: para
en: Revision History
de: Versionsgeschichte

note: Tag: para
en: revision history
de: Versionsgeschichte

note: Tag: para
en: Revision
de: Version

note: Tag: para
en: revision
de: Version

note: Tag: para
en: See also
de: Siehe auch

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
de: Satz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
de: Satz

note: Tag: para
en: set index
de: Stichwortverzeichnis

note: Tag: para
en: Set Index
de: Stichwortverzeichnis

note: Tag: para
en: Sidebar
de: Randnotiz

note: Tag: para
en: sidebar
de: randnotiz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
de: Schritt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
de: Schritt

note: Tag: para
en: table
de: Tabelle

note: Tag: para
en: Table
de: Tabelle

note: Tag: para
en: task
de: Aufgabe

note: Tag: para
en: Task
de: Aufgabe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
de: Tipp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
de: TIPP

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
de: Tipp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
de: Warnung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
de: Warnung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
de: WARNUNG

note: Tag: para
en: and
de: und

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
de: von

note: Tag: para
en: Edited
de: Herausgegeben

note: Tag: para
en: edited
de: Herausgegeben

note: Tag: para
en: Edited by
de: Herausgegeben von

note: Tag: para
en: edited by
de: Herausgegeben von

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
de: Fußnoten

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
de: Fußnoten

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
de: Seiten

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
de: Seiten

note: Tag: para
en: Revised by:
de: Geändert durch:

note: Tag: para
en: revised by:
de: Geändert durch:

note: Tag: para
en: Table of Contents
de: Inhaltsverzeichnis

note: Tag: para
en: table of contents
de: Inhaltsverzeichnis

note: Tag: para
en: Unexpected element name
de: Unerwarteter Elementname

note: Tag: para
en: unsupported
de: wird nicht unterstützt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
de: xref auf

note: Tag: para
en: Authors
de: Autoren

note: Tag: para
en: Copy Editor
de: Korrekteur

note: Tag: para
en: Graphic Designer
de: Grafikgestalter

note: Tag: para
en: Production Editor
de: Produktions-Verfasser

note: Tag: para
en: Technical Editor
de: Technischer Verfasser

note: Tag: para
en: Translator
de: Übersetzer

note: Tag: para
en: list of equations
de: Gleichungsverzeichnis

note: Tag: para
en: List of Equations
de: Gleichungsverzeichnis

note: Tag: para
en: List of Examples
de: Liste der Beispiele

note: Tag: para
en: list of examples
de: Liste der Beispiele

note: Tag: para
en: List of Figures
de: Abbildungsverzeichnis

note: Tag: para
en: list of figures
de: Abbildungsverzeichnis

note: Tag: para
en: List of Procedures
de: Liste der Prozeduren

note: Tag: para
en: list of procedures
de: Liste der Prozeduren

note: Tag: para
en: list of tables
de: Tabellenverzeichnis

note: Tag: para
en: List of Tables
de: Tabellenverzeichnis

note: Tag: para
en: List of Unknown
de: ???-Verzeichnis

note: Tag: para
en: list of unknown
de: ???-Verzeichnis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
de: Zum Anfang

note: Tag: para
en: Next
de: Weiter

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
de: Schnell weiter

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
de: Zurück

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
de: Schnell zurück

note: Tag: para
en: Up
de: Nach oben

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
de: InhV

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
de: Entwurf

note: Tag: para
en: above
de: oben

note: Tag: para
en: below
de: unten

note: Tag: para
en: the section called
de: der Abschnitt namens

note: Tag: para
en: Symbols
de: Symbole

note: Tag: para
en: January
de: Januar

note: Tag: para
en: February
de: Februar

note: Tag: para
en: March
de: März

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
de: Mai

note: Tag: para
en: June
de: Juni

note: Tag: para
en: July
de: Juli

note: Tag: para
en: October
de: Oktober

note: Tag: para
en: December
de: Dezember

note: Tag: para
en: Monday
de: Montag

note: Tag: para
en: Tuesday
de: Dienstag

note: Tag: para
en: Wednesday
de: Mittwoch

note: Tag: para
en: Thursday
de: Donnerstag

note: Tag: para
en: Friday
de: Freitag

note: Tag: para
en: Saturday
de: Samstag

note: Tag: para
en: Sunday
de: Sonntag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
de: Mai &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
de: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
de: Dez

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
de: Mo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
de: Di

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
de: Mi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
de: Do

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
de: Fr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
de: Sa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
de: So
