Fedora docbook locales - en to el translation catalogue (195 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
el: Περίληψη

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
el: Περίληψη

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
el: Αναγνωρίσεις

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
el: αναγνωρίσεις

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
el: Α:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
el: Α:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
el: Παράρτημα

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
el: παράρτημα

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
el: Άρθρο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
el: Άρθρο

note: Tag: para
en: Author
el: Συγγραφέας

note: Tag: para
en: Bibliography
el: Βιβλιογραφία

note: Tag: para
en: bibliography
el: Βιβλιογραφία

note: Tag: para
en: Book
el: Βιβλίο

note: Tag: para
en: book
el: Βιβλίο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
el: ΠΡΟΣΟΧΗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
el: Προσοχή

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
el: Προσοχή

note: Tag: para
en: Chapter
el: Κεφάλαιο

note: Tag: para
en: chapter
el: κεφάλαιο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
el: Κορωνίδα

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
el: Κορωνίδα

note: Tag: para
en: Copyright
el: Πνευματικά Δικαιώματα

note: Tag: para
en: copyright
el: Πνευματικά Δικαιώματα

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
el: Αφιέρωση

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
el: Αφιέρωση

note: Tag: para
en: Edition
el: Έκδοση

note: Tag: para
en: edition
el: Έκδοση

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
el: Εκδότης

note: Tag: para
en: Equation
el: Εξίσωση

note: Tag: para
en: equation
el: Εξίσωση

note: Tag: para
en: Example
el: Παράδειγμα

note: Tag: para
en: example
el: Παράδειγμα

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
el: Σχήμα

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
el: Σχήμα

note: Tag: para
en: Glossary
el: Γλωσσάριο

note: Tag: para
en: glossary
el: Γλωσσάριο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
el: Δείτε

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
el: Δείτε

note: Tag: para
en: See Also
el: Δείτε Επίσης

note: Tag: para
en: see also
el: Δείτε Επίσης

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
el: ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
el: Σημαντικό

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
el: Σημαντικό

note: Tag: para
en: Index
el: Ευρετήριο

note: Tag: para
en: index
el: Ευρετήριο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
el: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
el: Νομική Σημείωση

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
el: Νομική Σημείωση

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
el: Ακροατήριο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
el: Ακροατήριο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
el: Επίπεδο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
el: επίπεδο

note: Tag: para
en: Origin
el: Πηγή

note: Tag: para
en: origin
el: Πηγή

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
el: Σημείωση

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
el: Σημείωση

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
el: Μέρος

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
el: Μέρος

note: Tag: para
en: Preface
el: Εισαγωγή

note: Tag: para
en: preface
el: Εισαγωγή

note: Tag: para
en: Procedure
el: Διαδικασία

note: Tag: para
en: procedure
el: Διαδικασία

note: Tag: para
en: Production
el: Παραγωγή

note: Tag: para
en: Publication Date
el: Ημερομηνία Δημοσίευσης

note: Tag: para
en: publication date
el: ημερομηνία δημοσίευσης

note: Tag: para
en: Published
el: Δημοσιευμένο

note: Tag: para
en: published
el: Δημοσιευμένο

note: Tag: para
en: Publisher
el: Εκδότης

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
el: Ε και Α

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
el: Ε και Α

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
el: Συχνές Ερωτήσεις

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
el: Ε:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
el: Ε:

note: Tag: para
en: Page
el: Σελίδα

note: Tag: para
en: page
el: σελίδα

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
el: Αναφορά

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
el: Αναφορά

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
el: Αναφορές

note: Tag: para
en: Name
el: Όνομα

note: Tag: para
en: name
el: Όνομα

note: Tag: para
en: Section
el: Τμήμα

note: Tag: para
en: section
el: τμήμα

note: Tag: para
en: Synopsis
el: Σύνοψη

note: Tag: para
en: synopsis
el: Σύνοψη

note: Tag: para
en: Revision History
el: Ιστορικό Αναθεωρήσεων

note: Tag: para
en: revision history
el: Ιστορικό Αναθεωρήσεων

note: Tag: para
en: Revision
el: Αναθεώρηση

note: Tag: para
en: revision
el: Αναθεώρηση

note: Tag: para
en: See also
el: Δείτε επίσης

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
el: Σύνολο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
el: Σύνολο

note: Tag: para
en: set index
el: Ευρετήριο Συνόλων

note: Tag: para
en: Set Index
el: Ευρετήριο Συνόλων

note: Tag: para
en: Sidebar
el: Πλευρική γραμμή εργαλείων

note: Tag: para
en: sidebar
el: επεξηγηματικό πλευρικό αρθρίδιο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
el: φάση

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
el: Φάση

note: Tag: para
en: table
el: Πίνακας

note: Tag: para
en: Table
el: Πίνακας

note: Tag: para
en: task
el: εργασία

note: Tag: para
en: Task
el: Εργασία

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
el: Υπόδειξη

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
el: ΥΠΟΔΕΙΞΗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
el: Υπόδειξη

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
el: Προειδοποίηση

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
el: Προειδοποίηση

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

note: Tag: para
en: and
el: και

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
el: από

note: Tag: para
en: Edited
el: Επιμέλεια

note: Tag: para
en: edited
el: Επιμέλεια

note: Tag: para
en: Edited by
el: Επιμέλεια από

note: Tag: para
en: edited by
el: Επιμέλεια από

note: Tag: para
en: in
el: σε

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
el: Σημειώσεις

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
el: Σημειώσεις

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
el: Σλδς.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
el: Σλδς.

note: Tag: para
en: Revised by:
el: Επιμέλεια από:

note: Tag: para
en: revised by:
el: επιμέλεια από

note: Tag: para
en: Table of Contents
el: Πίνακας Περιεχομένων

note: Tag: para
en: table of contents
el: Πίνακας Περιεχομένων

note: Tag: para
en: Unexpected element name
el: Μη αναμενόμενο όνομα στοιχείου

note: Tag: para
en: unsupported
el: μη υποστηριζόμενο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
el: αντιπαραπομπή σε

note: Tag: para
en: Authors
el: Συγγραφείς

note: Tag: para
en: Copy Editor
el: Συντάκτης (Copy Editor)

note: Tag: para
en: Graphic Designer
el: Σχεδιαστής γραφικών (Graphic Designer)

note: Tag: para
en: Production Editor
el: Εκδότης Παραγωγής

note: Tag: para
en: Technical Editor
el: Τεχνικός Εκδότης

note: Tag: para
en: Translator
el: Μεταφραστής

note: Tag: para
en: list of equations
el: Κατάλογος Εξισώσεων

note: Tag: para
en: List of Equations
el: Κατάλογος Εξισώσεων

note: Tag: para
en: List of Examples
el: Κατάλογος Παραδειγμάτων

note: Tag: para
en: list of examples
el: Κατάλογος Παραδειγμάτων

note: Tag: para
en: List of Figures
el: Κατάλογος Σχημάτων

note: Tag: para
en: list of figures
el: Κατάλογος Σχημάτων

note: Tag: para
en: List of Procedures
el: Κατάλογος Σχημάτων

note: Tag: para
en: list of procedures
el: κατάλογος σχημάτων

note: Tag: para
en: list of tables
el: Κατάλογος Πινάκων

note: Tag: para
en: List of Tables
el: Κατάλογος Πινάκων

note: Tag: para
en: List of Unknown
el: Κατάλογος Αγνώστων

note: Tag: para
en: list of unknown
el: Κατάλογος Αγνώστων

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
el: Αρχή

note: Tag: para
en: Next
el: Επόμενο

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
el: Προς το τέλος

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
el: Προηγ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
el: Προς την αρχή

note: Tag: para
en: Up
el: Πάνω

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
el: Πίνακας περιεχομένων

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
el: Προσχέδιο

note: Tag: para
en: above
el: Πάνω

note: Tag: para
en: below
el: κάτω

note: Tag: para
en: the section called
el: το τμήμα ονομάζεται

note: Tag: para
en: Symbols
el: Σύμβολα

note: Tag: para
en: January
el: Ιανουάριος

note: Tag: para
en: February
el: Φεβρουάριος

note: Tag: para
en: March
el: Μάρτιος

note: Tag: para
en: April
el: Απρίλιος

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
el: Μάιος

note: Tag: para
en: June
el: Ιούνιος

note: Tag: para
en: July
el: Ιούλιος

note: Tag: para
en: August
el: Αύγουστος

note: Tag: para
en: September
el: Σεπτέμβριος

note: Tag: para
en: October
el: Οκτώβριος

note: Tag: para
en: November
el: Νοέμβριος

note: Tag: para
en: December
el: Δεκέμβριος

note: Tag: para
en: Monday
el: Δευτέρα

note: Tag: para
en: Tuesday
el: Τρίτη

note: Tag: para
en: Wednesday
el: Τετάρτη

note: Tag: para
en: Thursday
el: Πέμπτη

note: Tag: para
en: Friday
el: Παρασκευή

note: Tag: para
en: Saturday
el: Σάββατο

note: Tag: para
en: Sunday
el: Κυριακή

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
el: Ιαν

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
el: Φλεβ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
el: Μάρ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
el: Απρ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
el: Μάης

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
el: Ιούν

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
el: Ιούλ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
el: Αύγ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
el: Σεπτ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
el: Οκτ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
el: Νοεμ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
el: Δεκ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
el: Δευτ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
el: Τρ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
el: Τετ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
el: Πεμ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
el: Παρ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
el: Σάβ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
el: Κυρ
