Fedora docbook locales - en to eo translation catalogue (184 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
eo: Resumo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
eo: Resumo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
eo: R:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
eo: Apendico

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
eo: Apendico

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
eo: Artikolo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
eo: Artikolo

note: Tag: para
en: Author
eo: Aŭtoro

note: Tag: para
en: Bibliography
eo: Bibliografio

note: Tag: para
en: bibliography
eo: Bibliografio

note: Tag: para
en: Book
eo: Libro

note: Tag: para
en: book
eo: Libro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
eo: ATENTU

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
eo: Atentu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
eo: Atentu

note: Tag: para
en: Chapter
eo: Ĉapitro

note: Tag: para
en: chapter
eo: Ĉapitro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
eo: Kolofono

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
eo: Kolofono

note: Tag: para
en: Copyright
eo: Kopirajto

note: Tag: para
en: copyright
eo: Kopirajto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
eo: Dediĉo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
eo: Dediĉo

note: Tag: para
en: Edition
eo: Eldono

note: Tag: para
en: edition
eo: Eldono

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
eo: Redaktoro

note: Tag: para
en: Equation
eo: Ekvacio

note: Tag: para
en: equation
eo: Ekvacio

note: Tag: para
en: Example
eo: Ekzemplo

note: Tag: para
en: example
eo: Ekzemplo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
eo: Figuro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
eo: Figuro

note: Tag: para
en: Glossary
eo: Glosaro

note: Tag: para
en: glossary
eo: Glosaro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
eo: Vidu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
eo: Vidu

note: Tag: para
en: See Also
eo: Vidu ankaŭ

note: Tag: para
en: see also
eo: Vidu ankaŭ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
eo: GRAVA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
eo: Grava

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
eo: Grava

note: Tag: para
en: Index
eo: Indekso

note: Tag: para
en: index
eo: Indekso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
eo: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
eo: Leĝa Avizo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
eo: Leĝa Avizo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
eo: Cela legantaro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
eo: Cela legantaro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
eo: Nivelo

note: Tag: para
en: Origin
eo: Origino

note: Tag: para
en: origin
eo: Origino

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
eo: RIMARKO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
eo: Rimarko

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
eo: Rimarko

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
eo: Parto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
eo: Parto

note: Tag: para
en: Preface
eo: Antaŭparolo

note: Tag: para
en: preface
eo: Antaŭparolo

note: Tag: para
en: Procedure
eo: Procezo

note: Tag: para
en: procedure
eo: Procezo

note: Tag: para
en: Production
eo: Produktaĵo

note: Tag: para
en: Publication Date
eo: Eldona Dato

note: Tag: para
en: publication date
eo: Eldona Dato

note: Tag: para
en: Published
eo: Eldonita

note: Tag: para
en: published
eo: Eldonita

note: Tag: para
en: Publisher
eo: Eldonita

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
eo: Demandoj &amp; Respondoj

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
eo: Oftaj Demandoj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
eo: D:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
eo: Referenco

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
eo: Referenco

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
eo: Referencoj

note: Tag: para
en: Name
eo: Nomo

note: Tag: para
en: name
eo: Nomo

note: Tag: para
en: Section
eo: Sekcio

note: Tag: para
en: Synopsis
eo: Resumo

note: Tag: para
en: synopsis
eo: Resumo

note: Tag: para
en: Revision History
eo: Historio de Versioj

note: Tag: para
en: revision history
eo: Historio de Versioj

note: Tag: para
en: Revision
eo: Versio

note: Tag: para
en: revision
eo: Versio

note: Tag: para
en: See also
eo: Vidu ankaŭ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
eo: Libraro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
eo: Libraro

note: Tag: para
en: set index
eo: Indekso de Libraro

note: Tag: para
en: Set Index
eo: Indesko de Libraro

note: Tag: para
en: sidebar
eo: flankaĵo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
eo: ŝtupo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
eo: Ŝtupo

note: Tag: para
en: table
eo: Tabelo

note: Tag: para
en: Table
eo: Tabelo

note: Tag: para
en: task
eo: Tasko

note: Tag: para
en: Task
eo: Tasko

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
eo: Sugesto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
eo: SUGESTO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
eo: Sugesto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
eo: Averto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
eo: Averto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
eo: AVERTO

note: Tag: para
en: and
eo: kaj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
eo: fare de

note: Tag: para
en: Edited
eo: Redaktita

note: Tag: para
en: edited
eo: Redaktita

note: Tag: para
en: Edited by
eo: Redaktita de

note: Tag: para
en: edited by
eo: Redaktita de

note: Tag: para
en: in
eo: en

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
eo: Notoj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
eo: Notoj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
eo: p.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
eo: p.

note: Tag: para
en: Revised by:
eo: Reviziita de:

note: Tag: para
en: revised by:
eo: Reviziita de:

note: Tag: para
en: Table of Contents
eo: Enhavo

note: Tag: para
en: table of contents
eo: Enhavo

note: Tag: para
en: Unexpected element name
eo: Neantaŭvidita nomo de elemento

note: Tag: para
en: unsupported
eo: netraktebla

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
eo: aludo al

note: Tag: para
en: Authors
eo: Aŭtoroj

note: Tag: para
en: Copy Editor
eo: Provredaktinto

note: Tag: para
en: Graphic Designer
eo: Grafikisto

note: Tag: para
en: Production Editor
eo: Produkta Redaktoro

note: Tag: para
en: Technical Editor
eo: Teknika Redaktoro

note: Tag: para
en: Translator
eo: Tradukisto

note: Tag: para
en: list of equations
eo: Listo de Ekvacioj

note: Tag: para
en: List of Equations
eo: Listo de Ekvacioj

note: Tag: para
en: List of Examples
eo: Listo de Ekzemploj

note: Tag: para
en: list of examples
eo: Listo de Ekzemploj

note: Tag: para
en: List of Figures
eo: Listo de Figuroj

note: Tag: para
en: list of figures
eo: Listo de Figuroj

note: Tag: para
en: List of Procedures
eo: Listo de Procedoj

note: Tag: para
en: list of procedures
eo: Listo de Procedoj

note: Tag: para
en: list of tables
eo: Listo de Tabeloj

note: Tag: para
en: List of Tables
eo: Listo de Tabeloj

note: Tag: para
en: List of Unknown
eo: Listo de Nesciatoj

note: Tag: para
en: list of unknown
eo: Listo de Nesciatoj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
eo: Hejmen

note: Tag: para
en: Next
eo: Sekven

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
eo: Pli sekven

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
eo: Antaŭen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
eo: Pli antaŭen

note: Tag: para
en: Up
eo: Supren

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
eo: Enhavlisten

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
eo: Malneto

note: Tag: para
en: above
eo: supra

note: Tag: para
en: below
eo: suba

note: Tag: para
en: the section called
eo: la sekcio nomata

note: Tag: para
en: Symbols
eo: Simboloj

note: Tag: para
en: January
eo: januaro

note: Tag: para
en: February
eo: februaro

note: Tag: para
en: March
eo: marto

note: Tag: para
en: April
eo: aprilo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
eo: majo

note: Tag: para
en: June
eo: junio

note: Tag: para
en: July
eo: julio

note: Tag: para
en: August
eo: aŭgusto

note: Tag: para
en: September
eo: septembro

note: Tag: para
en: October
eo: oktobro

note: Tag: para
en: November
eo: novembro

note: Tag: para
en: December
eo: decembro

note: Tag: para
en: Monday
eo: lundo

note: Tag: para
en: Tuesday
eo: mardo

note: Tag: para
en: Wednesday
eo: merkredo

note: Tag: para
en: Thursday
eo: ĵaudo

note: Tag: para
en: Friday
eo: vendredo

note: Tag: para
en: Saturday
eo: sabato

note: Tag: para
en: Sunday
eo: dimanĉo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
eo: jan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
eo: feb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
eo: mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
eo: apr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
eo: jun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
eo: jul

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
eo: aŭg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
eo: sep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
eo: okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
eo: nov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
eo: dec

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
eo: lun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
eo: mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
eo: mer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
eo: ĵau

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
eo: ven

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
eo: sab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
eo: dim
