Fedora docbook locales - en to es translation catalogue (185 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
es: Resumen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
es: resumen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
es: Agradecimientos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
es: agradecimientos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
es: R:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
es: r:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
es: Apéndice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
es: apéndice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
es: Artículo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
es: artículo

note: Tag: para
en: Author
es: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
es: Bibliografía

note: Tag: para
en: bibliography
es: bibliografía

note: Tag: para
en: Book
es: Libro

note: Tag: para
en: book
es: libro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
es: ATENCIÓN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
es: Atención

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
es: atención

note: Tag: para
en: Chapter
es: Capítulo

note: Tag: para
en: chapter
es: capítulo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
es: Colofón

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
es: colofón

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
es: Dedicatoria

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
es: dedicatoria

note: Tag: para
en: Edition
es: Edición

note: Tag: para
en: edition
es: edición

note: Tag: para
en: Equation
es: Ecuación

note: Tag: para
en: equation
es: ecuación

note: Tag: para
en: Example
es: Ejemplo

note: Tag: para
en: example
es: ejemplo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
es: Figura

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
es: figura

note: Tag: para
en: Glossary
es: Glosario

note: Tag: para
en: glossary
es: glosario

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
es: Ver

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
es: ver

note: Tag: para
en: See Also
es: Ver también

note: Tag: para
en: see also
es: ver también

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
es: IMPORTANTE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
es: Importante

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
es: importante

note: Tag: para
en: Index
es: Índice

note: Tag: para
en: index
es: índice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
es: Aviso Legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
es: aviso legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
es: Audiencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
es: audiencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
es: Nivel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
es: nivel

note: Tag: para
en: Origin
es: Origen

note: Tag: para
en: origin
es: origen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
es: NOTA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
es: Nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
es: nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
es: Parte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
es: parte

note: Tag: para
en: Preface
es: Prefacio

note: Tag: para
en: preface
es: prefacio

note: Tag: para
en: Procedure
es: Procedimiento

note: Tag: para
en: procedure
es: procedimiento

note: Tag: para
en: Production
es: Producción

note: Tag: para
en: Publication Date
es: Fecha de publicación

note: Tag: para
en: publication date
es: fecha de publicación

note: Tag: para
en: Published
es: Publicado

note: Tag: para
en: published
es: publicado

note: Tag: para
en: Publisher
es: Editor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
es: P y R

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
es: p y r

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
es: Preguntas más frecuentes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
es: p:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
es: p:

note: Tag: para
en: Page
es: Página

note: Tag: para
en: page
es: página

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
es: Referencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
es: referencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
es: Referencias

note: Tag: para
en: Name
es: Nombre de referencia

note: Tag: para
en: name
es: nombre de referencia

note: Tag: para
en: Section
es: Sección

note: Tag: para
en: section
es: sección

note: Tag: para
en: Synopsis
es: Sinopsis

note: Tag: para
en: synopsis
es: sinopsis

note: Tag: para
en: Revision History
es: Historial de revisiones

note: Tag: para
en: revision history
es: Historial de revisiones

note: Tag: para
en: Revision
es: Revisión

note: Tag: para
en: revision
es: revisión

note: Tag: para
en: See also
es: Ver también

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
es: conjunto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
es: Conjunto

note: Tag: para
en: set index
es: índice del conjunto

note: Tag: para
en: Set Index
es: Índice del Conjunto

note: Tag: para
en: Sidebar
es: Barra lateral

note: Tag: para
en: sidebar
es: barra lateral

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
es: paso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
es: Paso

note: Tag: para
en: table
es: tabla

note: Tag: para
en: Table
es: Tabla

note: Tag: para
en: task
es: tarea

note: Tag: para
en: Task
es: Tarea

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
es: sugerencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
es: SUGERENCIA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
es: Sugerencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
es: Aviso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
es: aviso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
es: AVISO

note: Tag: para
en: and
es: y

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
es: de

note: Tag: para
en: Edited
es: Editado

note: Tag: para
en: edited
es: editado

note: Tag: para
en: Edited by
es: Editado por

note: Tag: para
en: edited by
es: editado por

note: Tag: para
en: in
es: en

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
es: notas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
es: Notas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
es: Págs.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
es: págs.

note: Tag: para
en: Revised by:
es: Revisado por:

note: Tag: para
en: revised by:
es: revisado por:

note: Tag: para
en: Table of Contents
es: Tabla de contenidos

note: Tag: para
en: table of contents
es: tabla de contenidos

note: Tag: para
en: Unexpected element name
es: nombre de elemento inesperado

note: Tag: para
en: unsupported
es: no soportado

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
es: referencia a

note: Tag: para
en: Authors
es: Autores

note: Tag: para
en: Copy Editor
es: Editor de copiado

note: Tag: para
en: Graphic Designer
es: Diseñador gráfico

note: Tag: para
en: Production Editor
es: Editor de producción

note: Tag: para
en: Technical Editor
es: Editor técnico

note: Tag: para
en: Translator
es: traductor

note: Tag: para
en: list of equations
es: lista de ecuaciones

note: Tag: para
en: List of Equations
es: Lista de ecuaciones

note: Tag: para
en: List of Examples
es: Lista de ejemplos

note: Tag: para
en: list of examples
es: lista de ejemplos

note: Tag: para
en: List of Figures
es: Lista de figuras

note: Tag: para
en: list of figures
es: lista de figuras

note: Tag: para
en: List of Procedures
es: Lista de procedimientos

note: Tag: para
en: list of procedures
es: lista de procedimientos

note: Tag: para
en: list of tables
es: lista de tablas

note: Tag: para
en: List of Tables
es: Lista de tablas

note: Tag: para
en: List of Unknown
es: Lista de desconocido

note: Tag: para
en: list of unknown
es: lista de desconocido

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
es: Inicio

note: Tag: para
en: Next
es: Siguiente

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
es: Avanzar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
es: Anterior

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
es: Retroceder

note: Tag: para
en: Up
es: Subir

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
es: TdC

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
es: Borrador

note: Tag: para
en: above
es: arriba

note: Tag: para
en: below
es: abajo

note: Tag: para
en: the section called
es: sección llamada

note: Tag: para
en: Symbols
es: Símbolos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
es: Definición:

note: Tag: para
en: January
es: Enero

note: Tag: para
en: February
es: Febrero

note: Tag: para
en: March
es: Marzo

note: Tag: para
en: April
es: Abril

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
es: Mayo

note: Tag: para
en: June
es: Junio

note: Tag: para
en: July
es: Julio

note: Tag: para
en: August
es: Agosto

note: Tag: para
en: September
es: Septiembre

note: Tag: para
en: October
es: Octubre

note: Tag: para
en: November
es: Noviembre

note: Tag: para
en: December
es: Diciembre

note: Tag: para
en: Monday
es: Lunes

note: Tag: para
en: Tuesday
es: Martes

note: Tag: para
en: Wednesday
es: Miércoles

note: Tag: para
en: Thursday
es: Jueves

note: Tag: para
en: Friday
es: Viernes

note: Tag: para
en: Saturday
es: Sábado

note: Tag: para
en: Sunday
es: Domingo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
es: Ene

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
es: Abr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
es: May

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
es: Ago

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
es: Dic

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
es: Lun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
es: Mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
es: Mie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
es: Jue

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
es: Vie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
es: Sab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
es: Dom
