Fedora docbook locales - en to et translation catalogue (121 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
et: Ülevaade

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
et: Ülevaade

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
et: V:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
et: Lisa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
et: lisa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
et: Artikkel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
et: Artikkel

note: Tag: para
en: Bibliography
et: Bibliograafia

note: Tag: para
en: bibliography
et: Bibliograafia

note: Tag: para
en: Book
et: Raamat

note: Tag: para
en: book
et: Raamat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
et: ETTEVAATUST

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
et: Ettevaatust

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
et: Ettevaatust

note: Tag: para
en: Chapter
et: Peatükk

note: Tag: para
en: chapter
et: peatükk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
et: Lõpumärgis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
et: Lõpumärgis

note: Tag: para
en: Copyright
et: Autoriõigus

note: Tag: para
en: copyright
et: Autoriõigus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
et: Pühendus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
et: Pühendus

note: Tag: para
en: Edition
et: Väljaanne

note: Tag: para
en: edition
et: Väljaanne

note: Tag: para
en: Equation
et: Valem

note: Tag: para
en: equation
et: Valem

note: Tag: para
en: Example
et: Näide

note: Tag: para
en: example
et: Näide

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
et: Joonis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
et: Joonis

note: Tag: para
en: Glossary
et: Sõnastik

note: Tag: para
en: glossary
et: Sõnastik

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
et: Vt.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
et: Vt.

note: Tag: para
en: See Also
et: Vt. ka

note: Tag: para
en: see also
et: Vt. ka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
et: OLULINE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
et: Oluline

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
et: Oluline

note: Tag: para
en: Index
et: Aineregister

note: Tag: para
en: index
et: Aineregister

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
et: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
et: Autoriõiguse märge

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
et: Autoriõiguse märge

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
et: Auditoorium

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
et: Auditoorium

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
et: Tase

note: Tag: para
en: Origin
et: Algallikas

note: Tag: para
en: origin
et: Algallikas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
et: MÄRKUS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
et: Märkus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
et: Märkus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
et: Osa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
et: Osa

note: Tag: para
en: Preface
et: Eessõna

note: Tag: para
en: preface
et: Eessõna

note: Tag: para
en: Procedure
et: Protseduur

note: Tag: para
en: procedure
et: Protseduur

note: Tag: para
en: Published
et: Avaldatud

note: Tag: para
en: published
et: Avaldatud

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
et: K ja V

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
et: K:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
et: Viide

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
et: Viide

note: Tag: para
en: Name
et: Nimi

note: Tag: para
en: name
et: Nimi

note: Tag: para
en: Section
et: lõik

note: Tag: para
en: Synopsis
et: Sünopsis

note: Tag: para
en: synopsis
et: Sünopsis

note: Tag: para
en: Revision History
et: Vigade paranduste ajalugu

note: Tag: para
en: revision history
et: Vigade paranduste ajalugu

note: Tag: para
en: Revision
et: Vigade parandus

note: Tag: para
en: revision
et: Vigade parandus

note: Tag: para
en: See also
et: Vt. ka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
et: Sea

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
et: Sea

note: Tag: para
en: set index
et: Sea indeks

note: Tag: para
en: Set Index
et: Sea indeks

note: Tag: para
en: sidebar
et: külgriba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
et: samm

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
et: Samm

note: Tag: para
en: table
et: Tabel

note: Tag: para
en: Table
et: Tabel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
et: Vihje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
et: VIHJE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
et: Vihje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
et: Hoiatus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
et: Hoiatus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
et: HOIATUS

note: Tag: para
en: and
et: ja

note: Tag: para
en: Edited
et: Redaktsioon

note: Tag: para
en: edited
et: Redaktsioon

note: Tag: para
en: Edited by
et: Redaktsiooni autor(id)

note: Tag: para
en: edited by
et: Redaktsiooni autor(id)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
et: Märkused

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
et: Märkused

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
et: Lk.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
et: Lk.

note: Tag: para
en: Revised by:
et: Üle vaadanud:

note: Tag: para
en: revised by:
et: Üle vaadanud:

note: Tag: para
en: Table of Contents
et: Sisukord

note: Tag: para
en: table of contents
et: Sisukord

note: Tag: para
en: Unexpected element name
et: Ootamatu elemendi nimi

note: Tag: para
en: unsupported
et: toetuseta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
et: viide

note: Tag: para
en: list of equations
et: Valemite nimekiri

note: Tag: para
en: List of Equations
et: Valemite nimekiri

note: Tag: para
en: List of Examples
et: Näidete nimekiri

note: Tag: para
en: list of examples
et: Näidete nimekiri

note: Tag: para
en: List of Figures
et: Jooniste nimekiri

note: Tag: para
en: list of figures
et: Jooniste nimekiri

note: Tag: para
en: list of tables
et: Tabelite nimekiri

note: Tag: para
en: List of Tables
et: Tabelite nimekiri

note: Tag: para
en: List of Unknown
et: Tundmatute nimekiri

note: Tag: para
en: list of unknown
et: Tundmatute nimekiri

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
et: Koju

note: Tag: para
en: Next
et: Järgmine

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
et: Kiiresti edasi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
et: Eelmine

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
et: Kiiresti tagasi

note: Tag: para
en: Up
et: Üles
