Fedora docbook locales - en to eu translation catalogue (129 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
eu: Laburpena

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
eu: Laburpena

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
eu: E:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
eu: Eranskina

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
eu: eranskina

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
eu: Artikulua

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
eu: Artikulua

note: Tag: para
en: Bibliography
eu: Bibliografia

note: Tag: para
en: bibliography
eu: Bibliografia

note: Tag: para
en: Book
eu: Liburua

note: Tag: para
en: book
eu: Liburua

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
eu: KONTUZ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
eu: Kontuz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
eu: Kontuz

note: Tag: para
en: Chapter
eu: Atala

note: Tag: para
en: chapter
eu: atala

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
eu: Azken ohar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
eu: Azken ohar

note: Tag: para
en: copyright
eu: Copyright

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
eu: Eskaintza

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
eu: Eskaintza

note: Tag: para
en: Edition
eu: Edizioa

note: Tag: para
en: edition
eu: Edizioa

note: Tag: para
en: Equation
eu: Ekuazioa

note: Tag: para
en: equation
eu: Ekuazioa

note: Tag: para
en: Example
eu: Adibidea

note: Tag: para
en: example
eu: Adibidea

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
eu: Irudia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
eu: Irudia

note: Tag: para
en: Glossary
eu: Glosarioa

note: Tag: para
en: glossary
eu: Glosarioa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
eu: Ikus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
eu: Ikus

note: Tag: para
en: See Also
eu: Ikus baita ere

note: Tag: para
en: see also
eu: Ikus baita ere

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
eu: GARRANTZITSUA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
eu: Garrantzitsua

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
eu: Garrantzitsua

note: Tag: para
en: Index
eu: Indizea

note: Tag: para
en: index
eu: Indizea

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
eu: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
eu: Legezko abisua

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
eu: Legezko abisua

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
eu: Audientzia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
eu: Audientzia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
eu: Maila

note: Tag: para
en: Origin
eu: Jatorria

note: Tag: para
en: origin
eu: Jatorria

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
eu: OHARRA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
eu: Oharra

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
eu: Oharra

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
eu: Zatia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
eu: Zatia

note: Tag: para
en: Preface
eu: Hitzaurrea

note: Tag: para
en: preface
eu: Hitzaurrea

note: Tag: para
en: Procedure
eu: Prozedura

note: Tag: para
en: procedure
eu: Prozedura

note: Tag: para
en: Production
eu: Ekoizpena

note: Tag: para
en: Published
eu: Argitaratua

note: Tag: para
en: published
eu: Argitaratua

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
eu: Galdera eta E

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
eu: galdera

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
eu: Erreferentzia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
eu: Erreferentzia

note: Tag: para
en: Name
eu: Izena

note: Tag: para
en: name
eu: Izena

note: Tag: para
en: Section
eu: Atala

note: Tag: para
en: Synopsis
eu: Laburpena

note: Tag: para
en: synopsis
eu: Laburpena

note: Tag: para
en: Revision History
eu: Berrikuspenaren historia

note: Tag: para
en: revision history
eu: Berrikuspenaren historia

note: Tag: para
en: Revision
eu: Berrikuspena

note: Tag: para
en: revision
eu: Berrikuspena

note: Tag: para
en: See also
eu: Ikus baita ere

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
eu: Konfiguratu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
eu: Konfiguratu

note: Tag: para
en: set index
eu: Konfiguratu indizea

note: Tag: para
en: Set Index
eu: Konfiguratu indizea

note: Tag: para
en: Sidebar
eu: Alboko barra

note: Tag: para
en: sidebar
eu: alboko barra

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
eu: urratsa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
eu: Urratsa

note: Tag: para
en: table
eu: Taula

note: Tag: para
en: Table
eu: Taula

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
eu: Iradokizuna

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
eu: IRADOKIZUNA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
eu: Iradokizuna

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
eu: Abisua

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
eu: Abisua

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
eu: ABISUA

note: Tag: para
en: and
eu: eta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
eu: Honek

note: Tag: para
en: Edited
eu: editatua

note: Tag: para
en: edited
eu: editatua

note: Tag: para
en: Edited by
eu: Honek editatua

note: Tag: para
en: edited by
eu: Honek editatua

note: Tag: para
en: in
eu: non

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
eu: Oharrak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
eu: Oharrak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
eu: Orr.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
eu: Orr.

note: Tag: para
en: Revised by:
eu: Berrikuspena:

note: Tag: para
en: revised by:
eu: Berrikuspena:

note: Tag: para
en: Table of Contents
eu: Edukien aurkibidea

note: Tag: para
en: table of contents
eu: Edukien aurkibidea

note: Tag: para
en: Unexpected element name
eu: Ustekabeko elemetu-izena

note: Tag: para
en: unsupported
eu: onartzen ez den

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
eu: xref honi

note: Tag: para
en: list of equations
eu: Ekuazioen zerrenda

note: Tag: para
en: List of Equations
eu: Ekuazioen zerrenda

note: Tag: para
en: List of Examples
eu: Adibideen zerrenda

note: Tag: para
en: list of examples
eu: Adibideen zerrenda

note: Tag: para
en: List of Figures
eu: Irudien zerrenda

note: Tag: para
en: list of figures
eu: Irudien zerrenda

note: Tag: para
en: list of tables
eu: Taulen zerrenda

note: Tag: para
en: List of Tables
eu: Taulen zerrenda

note: Tag: para
en: List of Unknown
eu: Ezezagunen zerrenda

note: Tag: para
en: list of unknown
eu: Ezazagunen zerrenda

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
eu: Etxea

note: Tag: para
en: Next
eu: Hurrengoa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
eu: Aurreratze azkarra

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
eu: Aurrekoa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
eu: Atzeratze azkarra

note: Tag: para
en: Up
eu: Gora

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
eu: Zirriborroa

note: Tag: para
en: above
eu: goian

note: Tag: para
en: below
eu: behean

note: Tag: para
en: the section called
eu: honela deritzon atala

note: Tag: para
en: Symbols
eu: Ikurrak
