Fedora docbook locales - en to fa translation catalogue (197 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
fa: چكيده

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
fa: چكيده

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
fa: تقدیرنامه ها

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
fa: تقدیرنامه ها

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
fa: ج:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
fa: پ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
fa: پيوست

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
fa: پيوست

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
fa: مقاله

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
fa: مقاله

note: Tag: para
en: Author
fa: نویسنده

note: Tag: para
en: Bibliography
fa: كتاب‌شناسی

note: Tag: para
en: bibliography
fa: كتاب‌شناسی

note: Tag: para
en: Book
fa: كتاب

note: Tag: para
en: book
fa: كتاب

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
fa: احتياط

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
fa: احتياط

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
fa: احتياط

note: Tag: para
en: Chapter
fa: فصل

note: Tag: para
en: chapter
fa: فصل

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
fa: درباره‌ی نشريه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
fa: درباره‌ی نشريه

note: Tag: para
en: Copyright
fa: حق طبع ونشر

note: Tag: para
en: copyright
fa: حق طبع ونشر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
fa: اهداء

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
fa: اهداء

note: Tag: para
en: Edition
fa: ويرايش

note: Tag: para
en: edition
fa: ويرايش

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
fa: ويرايش

note: Tag: para
en: Equation
fa: معادله

note: Tag: para
en: equation
fa: معادله

note: Tag: para
en: Example
fa: مثال

note: Tag: para
en: example
fa: مثال

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
fa: شكل

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
fa: شكل

note: Tag: para
en: Glossary
fa: واژه‌نامه

note: Tag: para
en: glossary
fa: واژه‌نامه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
fa: ببیند

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
fa: ببیند

note: Tag: para
en: See Also
fa: همچنین ببیند

note: Tag: para
en: see also
fa: همچنین ببیند

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
fa: مهم

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
fa: مهم

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
fa: مهم

note: Tag: para
en: Index
fa: راهنما

note: Tag: para
en: index
fa: راهنما

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: ISBN
fa: شابک

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
fa: شابک

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
fa: اخطار قانونی

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
fa: اخطار قانونی

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
fa: شنودگان

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
fa: شنودگان

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
fa: سطح پیام

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
fa: سطح

note: Tag: para
en: Origin
fa: اصل

note: Tag: para
en: origin
fa: اصل

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
fa: ياداشت

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
fa: ياداشت

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
fa: ياداشت

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
fa: بخش

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
fa: بخش

note: Tag: para
en: Preface
fa: ديباچه

note: Tag: para
en: preface
fa: ديباچه

note: Tag: para
en: Procedure
fa: رويه

note: Tag: para
en: procedure
fa: رويه

note: Tag: para
en: Production
fa: توليد

note: Tag: para
en: Publication Date
fa: تاریخ انتشار

note: Tag: para
en: publication date
fa: تاریخ انتشار

note: Tag: para
en: Published
fa: منتشر‌شده

note: Tag: para
en: published
fa: منتشر‌شده

note: Tag: para
en: Publisher
fa: منتشر‌شده

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
fa: پرسش و‌ پاسخ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
fa: پ &amp; پ

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
fa: سوالات متداول

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
fa: :پرسش

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
fa: س:

note: Tag: para
en: Page
fa: صفحه

note: Tag: para
en: page
fa: صفحه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
fa: ارجاع

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
fa: ارجاع

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
fa: ارجاع

note: Tag: para
en: Name
fa: نام

note: Tag: para
en: name
fa: نام

note: Tag: para
en: Section
fa: قسمت

note: Tag: para
en: section
fa: قسمت

note: Tag: para
en: Synopsis
fa: مختصر

note: Tag: para
en: synopsis
fa: مختصر

note: Tag: para
en: Revision History
fa: تاريخ بازبينی

note: Tag: para
en: revision history
fa: تاريخ بازبينی

note: Tag: para
en: Revision
fa: باز بينی

note: Tag: para
en: revision
fa: بازبينی

note: Tag: para
en: See also
fa: همچنین ببیند

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
fa: مجموعه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
fa: مجموعه

note: Tag: para
en: set index
fa: راهنمای مجموعه

note: Tag: para
en: Set Index
fa: راهنمای مجموعه

note: Tag: para
en: Sidebar
fa: نوار کناری

note: Tag: para
en: sidebar
fa: نوار کناری

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
fa: گام

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
fa: گام

note: Tag: para
en: table
fa: جدول

note: Tag: para
en: Table
fa: جدول

note: Tag: para
en: task
fa: وظیفه

note: Tag: para
en: Task
fa: وظیفه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
fa: نکته

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
fa: نکته

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
fa: نکته

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
fa: هشدار

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
fa: هشدار

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
fa: هشدار

note: Tag: para
en: and
fa: و

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
fa: توسط

note: Tag: para
en: Edited
fa: ویرایش شده

note: Tag: para
en: edited
fa: ویرایش شده

note: Tag: para
en: Edited by
fa: ویرایستار

note: Tag: para
en: edited by
fa: ویرایستار

note: Tag: para
en: in
fa: در

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
fa: ياداشت‌ها

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
fa: ياداشت‌ها

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
fa: صفحه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
fa: صفحه

note: Tag: para
en: Revised by:
fa:  :بازبينی شده بوسیله‌ی

note: Tag: para
en: revised by:
fa:  :بازبينس شده بوسیله‌ی

note: Tag: para
en: Table of Contents
fa: فهرست

note: Tag: para
en: table of contents
fa: فهرست

note: Tag: para
en: Unexpected element name
fa: نام عنصرغيرمنتظره

note: Tag: para
en: unsupported
fa: پشتيبانی نشده

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
fa: ارجاع به

note: Tag: para
en: Authors
fa: نویسندگان

note: Tag: para
en: Copy Editor
fa: اصلاح کننده کپی

note: Tag: para
en: Graphic Designer
fa: طراحی گرافیکی

note: Tag: para
en: Production Editor
fa: اصلاح کننده محصول

note: Tag: para
en: Technical Editor
fa: اصلاح کننده تکنیکی

note: Tag: para
en: Translator
fa: مترجم

note: Tag: para
en: list of equations
fa: فهرست معادلات

note: Tag: para
en: List of Equations
fa: فهرست معادلات

note: Tag: para
en: List of Examples
fa: فهرست امثال

note: Tag: para
en: list of examples
fa: فهرست امثال

note: Tag: para
en: List of Figures
fa: فهرست اشکال

note: Tag: para
en: list of figures
fa: فهرست اشکال

note: Tag: para
en: List of Procedures
fa: فهرست روند‌ها

note: Tag: para
en: list of procedures
fa: فهرست روند‌ها

note: Tag: para
en: list of tables
fa: فهرست جدول‌ها

note: Tag: para
en: List of Tables
fa: فهرست جدول‌ها

note: Tag: para
en: List of Unknown
fa: فهرست نادانسته‌ها

note: Tag: para
en: list of unknown
fa: فهرست نادانسته‌ها

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
fa: خانه

note: Tag: para
en: Next
fa: بعدی

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
fa: هم‌نيای بعدی

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
fa: قبلی

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
fa: هم‌نيای قبلی

note: Tag: para
en: Up
fa: بالا

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
fa: فهرست

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
fa: پيش‌نويس

note: Tag: para
en: above
fa: در‌بالا

note: Tag: para
en: below
fa: در‌پایین

note: Tag: para
en: the section called
fa: بخشی بنام

note: Tag: para
en: Symbols
fa: سمبل‌های راهنما

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
fa: تعریف:

note: Tag: para
en: January
fa: ژانويه

note: Tag: para
en: February
fa: فوريه

note: Tag: para
en: March
fa: مارس

note: Tag: para
en: April
fa: اوريل

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
fa: مه

note: Tag: para
en: June
fa: ژوئن

note: Tag: para
en: July
fa: ژوئیه

note: Tag: para
en: August
fa: اوت

note: Tag: para
en: September
fa: سپتامبر

note: Tag: para
en: October
fa: اكتبر

note: Tag: para
en: November
fa: نوامبر

note: Tag: para
en: December
fa: دسامبر

note: Tag: para
en: Monday
fa: دوشنبه

note: Tag: para
en: Tuesday
fa: سه شنبه

note: Tag: para
en: Wednesday
fa: چهار‌شنبه

note: Tag: para
en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

note: Tag: para
en: Friday
fa: جمعه

note: Tag: para
en: Saturday
fa: شنبه

note: Tag: para
en: Sunday
fa: يك‌شنبه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
fa: ژانويه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
fa: فوريه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
fa: مارس

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
fa: اوريل

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
fa: می و ماه ثور،

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
fa: ژوئن

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
fa: ژوئيه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
fa: اوت

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
fa: سپتامبر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
fa: اكتبر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
fa: نوامبر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
fa: دسامبر

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
fa: دو‌شنبه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
fa: سه‌شنبه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
fa: چهار‌شنبه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
fa: پنج‌شنبه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
fa: جمعه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
fa: شنبه

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
fa: يك‌شنبه
