Fedora docbook locales - en to fi translation catalogue (189 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
fi: Tiivistelmä

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
fi: tiivistelmä

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
fi: Kiitokset

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
fi: kiitokset

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
fi: V:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
fi: v:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
fi: Liite

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
fi: liite

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
fi: Artikkeli

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
fi: Artikkeli

note: Tag: para
en: Author
fi: Tekijä

note: Tag: para
en: Bibliography
fi: Lähteet

note: Tag: para
en: bibliography
fi: Lähteet

note: Tag: para
en: Book
fi: Kirja

note: Tag: para
en: book
fi: Kirja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
fi: VARO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
fi: Varo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
fi: varo

note: Tag: para
en: Chapter
fi: Luku

note: Tag: para
en: chapter
fi: luku

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
fi: Tuontantotavat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
fi: tuotantotavat

note: Tag: para
en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

note: Tag: para
en: copyright
fi: tekijänoikeudet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
fi: Omistus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
fi: omistus

note: Tag: para
en: edition
fi: Edition

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
fi: Toimittaja

note: Tag: para
en: Equation
fi: Kaava

note: Tag: para
en: equation
fi: Kaava

note: Tag: para
en: Example
fi: Esimerkki

note: Tag: para
en: example
fi: esimerkki

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
fi: Kuva

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
fi: kuva

note: Tag: para
en: Glossary
fi: Sanasto

note: Tag: para
en: glossary
fi: sanasto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
fi: Katso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
fi: katso

note: Tag: para
en: See Also
fi: Katso myös

note: Tag: para
en: see also
fi: Katso myös

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
fi: TÄRKEÄÄ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
fi: Tärkeää

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
fi: tärkeää

note: Tag: para
en: Index
fi: Indeksi

note: Tag: para
en: index
fi: Indeksi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
fi: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
fi: Oikeudellinen ilmoitus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
fi: oikeudellinen ilmoitus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
fi: Yleisö

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
fi: Yleisö

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
fi: Taso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
fi: taso

note: Tag: para
en: Origin
fi: Alkuperä

note: Tag: para
en: origin
fi: Alkuperä

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
fi: HUOMAA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
fi: Huomaa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
fi: Huomaa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
fi: Osa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
fi: Osa

note: Tag: para
en: Preface
fi: Esipuhe

note: Tag: para
en: preface
fi: Esipuhe

note: Tag: para
en: Procedure
fi: Aliohjelma

note: Tag: para
en: procedure
fi: Aliohjelma

note: Tag: para
en: Production
fi: Tuotanto

note: Tag: para
en: Publication Date
fi: Julkaisupäivä

note: Tag: para
en: publication date
fi: julkaisupäivä

note: Tag: para
en: Published
fi: Julkaistu

note: Tag: para
en: published
fi: Julkaistu

note: Tag: para
en: Publisher
fi: Julkaisija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
fi: K ja V

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
fi: k ja v

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
fi: Usein kysytyt kysymykset

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
fi: K:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
fi: k:

note: Tag: para
en: Page
fi: Sivu

note: Tag: para
en: page
fi: sivu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
fi: Lähdeluettelo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
fi: Lähdeluettelo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
fi: Lähdeluettelo

note: Tag: para
en: Name
fi: Nimi

note: Tag: para
en: name
fi: Nimi

note: Tag: para
en: Section
fi: Luku

note: Tag: para
en: section
fi: luku

note: Tag: para
en: Synopsis
fi: Yhteenveto

note: Tag: para
en: synopsis
fi: yhteenveto

note: Tag: para
en: Revision History
fi: Versiohistoria

note: Tag: para
en: revision history
fi: Versiohistoria

note: Tag: para
en: Revision
fi: Versio

note: Tag: para
en: revision
fi: Versio

note: Tag: para
en: See also
fi: Katso myös

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
fi: Kokoelma

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
fi: Kokoelma

note: Tag: para
en: set index
fi: Kokoelman indeksi

note: Tag: para
en: Set Index
fi: Kokoelman indeksi

note: Tag: para
en: Sidebar
fi: Sivupalkki

note: Tag: para
en: sidebar
fi: sivupalkki

note: Tag: para
en: table
fi: Taulu

note: Tag: para
en: Table
fi: Taulu

note: Tag: para
en: task
fi: tehtävä

note: Tag: para
en: Task
fi: Tehtävä

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
fi: Vihje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
fi: VIHJE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
fi: Vihje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
fi: Varoitus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
fi: Varoitus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
fi: VAROITUS

note: Tag: para
en: and
fi: ja

note: Tag: para
en: Edited
fi: Toim.

note: Tag: para
en: edited
fi: Toim.

note: Tag: para
en: Edited by
fi: Toimittanut

note: Tag: para
en: edited by
fi: Toimittanut

note: Tag: para
en: in
fi: teoksessa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
fi: viitteet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
fi: Viitteet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
fi: Sivut

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
fi: Sivut

note: Tag: para
en: Revised by:
fi: Muokannut:

note: Tag: para
en: revised by:
fi: muokannut:

note: Tag: para
en: Table of Contents
fi: Sisällys

note: Tag: para
en: table of contents
fi: Sisällys

note: Tag: para
en: Unexpected element name
fi: Odottamaton elementin nimi

note: Tag: para
en: unsupported
fi: ei tueta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
fi: xref johonkin

note: Tag: para
en: Authors
fi: Tekijät

note: Tag: para
en: Graphic Designer
fi: Graafinen suunnittelija

note: Tag: para
en: Technical Editor
fi: Tekninen toimittaja

note: Tag: para
en: Translator
fi: Kääntäjä

note: Tag: para
en: list of equations
fi: Luettelo esimerkeistä

note: Tag: para
en: List of Equations
fi: Luettelo esimerkeistä

note: Tag: para
en: List of Examples
fi: Luettelo esimerkeistä

note: Tag: para
en: list of examples
fi: Luettelo esimerkeistä

note: Tag: para
en: List of Figures
fi: Luettelo kuvista

note: Tag: para
en: list of figures
fi: Luettelo kuvista

note: Tag: para
en: List of Procedures
fi: Luettelo aliohjelmista

note: Tag: para
en: list of procedures
fi: Luettelo aliohjelmista

note: Tag: para
en: list of tables
fi: Luettelo tauluista

note: Tag: para
en: List of Tables
fi: Luettelo tauluista

note: Tag: para
en: List of Unknown
fi: Luettelo tuntemattomista

note: Tag: para
en: list of unknown
fi: Luettelo tuntemattomista

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
fi: Alkuun

note: Tag: para
en: Next
fi: Seuraava

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
fi: Nopeasti eteenpäin

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
fi: Edellinen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
fi: Nopeasti taaksepäin

note: Tag: para
en: Up
fi: Ylös

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
fi: Sisällysluettelo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
fi: Luonnos

note: Tag: para
en: above
fi: yllä

note: Tag: para
en: below
fi: alla

note: Tag: para
en: the section called
fi: luku nimeltä

note: Tag: para
en: Symbols
fi: Symbolit

note: Tag: para
en: January
fi: tammikuu

note: Tag: para
en: February
fi: helmikuu

note: Tag: para
en: March
fi: maaliskuu

note: Tag: para
en: April
fi: huhtikuu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
fi: toukokuu

note: Tag: para
en: June
fi: kesäkuu

note: Tag: para
en: July
fi: heinäkuu

note: Tag: para
en: August
fi: elokuu

note: Tag: para
en: September
fi: syyskuu

note: Tag: para
en: October
fi: lokakuu

note: Tag: para
en: November
fi: marraskuu

note: Tag: para
en: December
fi: joulukuu

note: Tag: para
en: Monday
fi: maanantai

note: Tag: para
en: Tuesday
fi: tiistai

note: Tag: para
en: Wednesday
fi: keskiviikko

note: Tag: para
en: Thursday
fi: torstai

note: Tag: para
en: Friday
fi: perjantai

note: Tag: para
en: Saturday
fi: lauantai

note: Tag: para
en: Sunday
fi: sunnuntai

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
fi: tammi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
fi: helmi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
fi: maalis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
fi: huhti

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
fi: touko

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
fi: kesä

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
fi: heinä

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
fi: elo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
fi: syys

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
fi: loka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
fi: marras

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
fi: joulu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
fi: ma

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
fi: ti

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
fi: ke

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
fi: to

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
fi: pe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
fi: la

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
fi: su
