Fedora docbook locales - en to fr translation catalogue (180 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
fr: Résumé

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
fr: Résumé

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
fr: Remerciements

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
fr: Remerciements

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
fr: R&nbsp;:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
fr: Annexe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
fr: annexe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
fr: Article

note: Tag: para
en: Author
fr: Auteur

note: Tag: para
en: Bibliography
fr: Bibliographie

note: Tag: para
en: bibliography
fr: Bibliographie

note: Tag: para
en: Book
fr: Livre

note: Tag: para
en: book
fr: Livre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
fr: ATTENTION

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
fr: Attention

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
fr: Attention

note: Tag: para
en: Chapter
fr: Chapitre

note: Tag: para
en: chapter
fr: chapitre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
fr: Achevé d'imprimer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
fr: Achevé d'imprimer

note: Tag: para
en: copyright
fr: Copyright

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
fr: Dédicace

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
fr: Dédicace

note: Tag: para
en: Edition
fr: Édition

note: Tag: para
en: edition
fr: Édition

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
fr: Sous la direction de

note: Tag: para
en: Equation
fr: Équation

note: Tag: para
en: equation
fr: Équation

note: Tag: para
en: Example
fr: Exemple

note: Tag: para
en: example
fr: Exemple

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
fr: Figure

note: Tag: para
en: Glossary
fr: Glossaire

note: Tag: para
en: glossary
fr: Glossaire

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
fr: Voir

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
fr: Voir

note: Tag: para
en: See Also
fr: Voir aussi

note: Tag: para
en: see also
fr: Voir aussi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
fr: Important

note: Tag: para
en: index
fr: Index

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
fr: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
fr: Note légale

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
fr: Note légale

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
fr: Public visé

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
fr: Public visé

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
fr: Niveau

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
fr: niveau

note: Tag: para
en: Origin
fr: Origine

note: Tag: para
en: origin
fr: Origine

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
fr: Note

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
fr: Partie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
fr: Partie

note: Tag: para
en: Preface
fr: Préface

note: Tag: para
en: preface
fr: Préface

note: Tag: para
en: Procedure
fr: Procédure

note: Tag: para
en: procedure
fr: Procédure

note: Tag: para
en: Publication Date
fr: Date de publication

note: Tag: para
en: publication date
fr: Date de publication

note: Tag: para
en: Published
fr: Publié le

note: Tag: para
en: published
fr: Publié le

note: Tag: para
en: Publisher
fr: Editeur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
fr: Q &amp; R

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
fr: Q &amp; R

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
fr: Foire aux questions

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
fr: Q&nbsp;:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
fr: q :

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
fr: Référence

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
fr: Référence

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
fr: Références

note: Tag: para
en: Name
fr: Nom

note: Tag: para
en: name
fr: Nom

note: Tag: para
en: synopsis
fr: Synopsis

note: Tag: para
en: Revision History
fr: Historique des versions

note: Tag: para
en: revision history
fr: Historique des versions

note: Tag: para
en: Revision
fr: Version

note: Tag: para
en: revision
fr: Version

note: Tag: para
en: See also
fr: Voir aussi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
fr: Ensemble

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
fr: Ensemble

note: Tag: para
en: set index
fr: Index

note: Tag: para
en: Set Index
fr: Index

note: Tag: para
en: Sidebar
fr: Filet vertical

note: Tag: para
en: sidebar
fr: Filet vertical

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
fr: étape

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
fr: Étape

note: Tag: para
en: table
fr: Tableau

note: Tag: para
en: Table
fr: Tableau

note: Tag: para
en: task
fr: tâche

note: Tag: para
en: Task
fr: De travail

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
fr: ASTUCE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
fr: ASTUCE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
fr: Astuce

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
fr: Avertissement

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
fr: AVERTISSEMENT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
fr: AVERTISSEMENT

note: Tag: para
en: and
fr: et

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
fr: par

note: Tag: para
en: Edited
fr: Publié

note: Tag: para
en: edited
fr: Publié

note: Tag: para
en: Edited by
fr: Publié par

note: Tag: para
en: edited by
fr: Publié par

note: Tag: para
en: in
fr: dans

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
fr: Notes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
fr: Pages

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
fr: Pages

note: Tag: para
en: Revised by:
fr: Revu et corrigé par&nbsp;:

note: Tag: para
en: revised by:
fr: Revu et corrigé par&nbsp;:

note: Tag: para
en: Table of Contents
fr: Table des matières

note: Tag: para
en: table of contents
fr: Table des matières

note: Tag: para
en: Unexpected element name
fr: Nom d'élément inattendu

note: Tag: para
en: unsupported
fr: Non reconnu par le système

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
fr: Référence vers

note: Tag: para
en: Authors
fr: Auteurs

note: Tag: para
en: Copy Editor
fr: Rédacteur

note: Tag: para
en: Graphic Designer
fr: Graphiste

note: Tag: para
en: Production Editor
fr: Sous la direction de production

note: Tag: para
en: Technical Editor
fr: Rédacteur technique

note: Tag: para
en: Translator
fr: Traducteur

note: Tag: para
en: list of equations
fr: Liste des équations

note: Tag: para
en: List of Equations
fr: Liste des équations

note: Tag: para
en: List of Examples
fr: Liste des exemples

note: Tag: para
en: list of examples
fr: Liste des exemples

note: Tag: para
en: List of Figures
fr: Liste des illustrations

note: Tag: para
en: list of figures
fr: Liste des illustrations

note: Tag: para
en: List of Procedures
fr: Liste des procédures

note: Tag: para
en: list of procedures
fr: Liste des procédures

note: Tag: para
en: list of tables
fr: Liste des tableaux

note: Tag: para
en: List of Tables
fr: Liste des tableaux

note: Tag: para
en: List of Unknown
fr: Liste inconnue

note: Tag: para
en: list of unknown
fr: Liste inconnue

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
fr: Sommaire

note: Tag: para
en: Next
fr: Suivant

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
fr: Avance rapide

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
fr: Précédent

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
fr: Arrière rapide

note: Tag: para
en: Up
fr: Niveau supérieur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
fr: TdM

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
fr: Brouillon

note: Tag: para
en: above
fr: au-dessus

note: Tag: para
en: below
fr: au-dessous

note: Tag: para
en: the section called
fr: la section intitulée

note: Tag: para
en: Symbols
fr: Symboles

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
fr: Définition:

note: Tag: para
en: January
fr: janvier

note: Tag: para
en: February
fr: février

note: Tag: para
en: March
fr: mars

note: Tag: para
en: April
fr: avril

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
fr: mai

note: Tag: para
en: June
fr: juin

note: Tag: para
en: July
fr: juillet

note: Tag: para
en: August
fr: août

note: Tag: para
en: September
fr: septembre

note: Tag: para
en: October
fr: octobre

note: Tag: para
en: November
fr: novembre

note: Tag: para
en: December
fr: décembre

note: Tag: para
en: Monday
fr: lundi

note: Tag: para
en: Tuesday
fr: mardi

note: Tag: para
en: Wednesday
fr: mercredi

note: Tag: para
en: Thursday
fr: jeudi

note: Tag: para
en: Friday
fr: vendredi

note: Tag: para
en: Saturday
fr: samedi

note: Tag: para
en: Sunday
fr: dimanche

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
fr: jan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
fr: fév

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
fr: mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
fr: avr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
fr: Mai &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
fr: jun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
fr: jui

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
fr: aoû

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
fr: sep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
fr: oct

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
fr: nov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
fr: déc

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
fr: lun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
fr: mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
fr: mer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
fr: jeu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
fr: ven

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
fr: sam

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
fr: dim
