Fedora docbook locales - en to ga translation catalogue (172 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ga: Achoimre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ga: Achoimre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
ga: F:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ga: Aguisín

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ga: Aguisín

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
ga: Alt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
ga: Alt

note: Tag: para
en: Author
ga: Údar

note: Tag: para
en: Bibliography
ga: Leabharliosta

note: Tag: para
en: bibliography
ga: Leabharliosta

note: Tag: para
en: Book
ga: Leabhar

note: Tag: para
en: book
ga: Leabhar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ga: FAINIC

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ga: Fainic

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ga: Fainic

note: Tag: para
en: Chapter
ga: Caibidil

note: Tag: para
en: chapter
ga: Caibidil

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
ga: Colafan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
ga: Colafan

note: Tag: para
en: Copyright
ga: Cóipcheart

note: Tag: para
en: copyright
ga: Cóipcheart

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ga: Tíolacadh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ga: Tíolacadh

note: Tag: para
en: Edition
ga: Eagrán

note: Tag: para
en: edition
ga: Eagrán

note: Tag: para
en: Equation
ga: Cothromóid

note: Tag: para
en: equation
ga: Cothromóid

note: Tag: para
en: Example
ga: Sampla

note: Tag: para
en: example
ga: Sampla

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ga: Léaráid

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ga: Léaráid

note: Tag: para
en: Glossary
ga: Gluais

note: Tag: para
en: glossary
ga: Gluais

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ga: Féach

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ga: Féach

note: Tag: para
en: See Also
ga: Féach Freisin

note: Tag: para
en: see also
ga: Féach Freisin

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
ga: TÁBHACHTACH

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
ga: Tábhachtach

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
ga: Tábhachtach

note: Tag: para
en: Index
ga: Innéacs

note: Tag: para
en: index
ga: Innéacs

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
ga: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
ga: Fógra Dlí

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
ga: Fógra Dlí

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
ga: Sprioclucht

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
ga: Sprioclucht

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ga: Leibhéal

note: Tag: para
en: Origin
ga: Foinse

note: Tag: para
en: origin
ga: Foinse

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ga: NÓTA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ga: Nóta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ga: Nóta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
ga: Cuid

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
ga: Cuid

note: Tag: para
en: Preface
ga: Réamhrá

note: Tag: para
en: preface
ga: Réamhrá

note: Tag: para
en: Procedure
ga: Gnás

note: Tag: para
en: procedure
ga: Gnás

note: Tag: para
en: Production
ga: Rialacha Táirgthe

note: Tag: para
en: Publication Date
ga: Dáta Foilsithe

note: Tag: para
en: publication date
ga: Dáta foilsithe

note: Tag: para
en: Published
ga: Foilsithe

note: Tag: para
en: published
ga: Foilsithe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ga: C &amp; F

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ga: C:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ga: Tagairt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ga: Tagairt

note: Tag: para
en: Name
ga: Ainm

note: Tag: para
en: name
ga: Ainm

note: Tag: para
en: Section
ga: Rannán

note: Tag: para
en: Synopsis
ga: Achoimre

note: Tag: para
en: synopsis
ga: Achoimre

note: Tag: para
en: Revision History
ga: Stair Leasaithe

note: Tag: para
en: revision history
ga: Stair Leasaithe

note: Tag: para
en: Revision
ga: Leasú

note: Tag: para
en: revision
ga: Leasú

note: Tag: para
en: See also
ga: Féach freisin

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
ga: Tacar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
ga: Tacar

note: Tag: para
en: set index
ga: Innéacs

note: Tag: para
en: Set Index
ga: Innéacs

note: Tag: para
en: sidebar
ga: taobhbharra

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ga: céim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ga: Céim

note: Tag: para
en: table
ga: Tábla

note: Tag: para
en: Table
ga: Tábla

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ga: Leid

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ga: LEID

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ga: Leid

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ga: Rabhadh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ga: Rabhadh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ga: RABHADH

note: Tag: para
en: and
ga: agus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
ga: le

note: Tag: para
en: Edited
ga: Curtha in eagar

note: Tag: para
en: edited
ga: Curtha in eagar

note: Tag: para
en: Edited by
ga: Curtha in eagar ag

note: Tag: para
en: edited by
ga: Curtha in eagar ag

note: Tag: para
en: in
ga: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
ga: Nótaí

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
ga: Nótaí

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
ga: Lgh.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ga: Lgh.

note: Tag: para
en: Revised by:
ga: Leasaithe ag:

note: Tag: para
en: revised by:
ga: Leasaithe ag:

note: Tag: para
en: Table of Contents
ga: Clár Ábhair

note: Tag: para
en: table of contents
ga: Clár Ábhair

note: Tag: para
en: Unexpected element name
ga: Ainm eiliminte gan choinne

note: Tag: para
en: unsupported
ga: gan tacaíocht

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
ga: xref go

note: Tag: para
en: list of equations
ga: Liosta Cothromóidí

note: Tag: para
en: List of Equations
ga: Liosta Cothromóidí

note: Tag: para
en: List of Examples
ga: Liosta Samplaí

note: Tag: para
en: list of examples
ga: Liosta Samplaí

note: Tag: para
en: List of Figures
ga: Liosta Léaráidí

note: Tag: para
en: list of figures
ga: Liosta Léaráidí

note: Tag: para
en: List of Procedures
ga: Liosta Gnás

note: Tag: para
en: list of procedures
ga: Liosta Gnás

note: Tag: para
en: list of tables
ga: Liosta Táblaí

note: Tag: para
en: List of Tables
ga: Liosta Táblaí

note: Tag: para
en: List of Unknown
ga: Liosta Rudaí Anaithnide

note: Tag: para
en: list of unknown
ga: Liosta Rudaí Anaithnide

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ga: Baile

note: Tag: para
en: Next
ga: Ar Aghaidh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ga: Ar Aghaidh Go Tapa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ga: Ar Ais

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ga: Ar Ais Go Tapa

note: Tag: para
en: Up
ga: Suas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
ga: CÁ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ga: Dréacht

note: Tag: para
en: above
ga: thuas

note: Tag: para
en: below
ga: thíos

note: Tag: para
en: the section called
ga: an rannán dar teideal

note: Tag: para
en: Symbols
ga: Siombailí

note: Tag: para
en: January
ga: Eanáir

note: Tag: para
en: February
ga: Feabhra

note: Tag: para
en: March
ga: Márta

note: Tag: para
en: April
ga: Aibreán

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
ga: Bealtaine

note: Tag: para
en: June
ga: Meitheamh

note: Tag: para
en: July
ga: Iúil

note: Tag: para
en: August
ga: Lúnasa

note: Tag: para
en: September
ga: Meán Fómhair

note: Tag: para
en: October
ga: Deireadh Fómhair

note: Tag: para
en: November
ga: Samhain

note: Tag: para
en: December
ga: Nollaig

note: Tag: para
en: Monday
ga: Dé Luain

note: Tag: para
en: Tuesday
ga: Dé Máirt

note: Tag: para
en: Wednesday
ga: Dé Céadaoin

note: Tag: para
en: Thursday
ga: Déardaoin

note: Tag: para
en: Friday
ga: Dé hAoine

note: Tag: para
en: Saturday
ga: Dé Sathairn

note: Tag: para
en: Sunday
ga: Dé Domhnaigh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
ga: Ean

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
ga: Feabh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
ga: Márta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
ga: Aib

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
ga: Meith

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
ga: Iúil

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
ga: Lún

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
ga: MFómh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
ga: DFómh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
ga: Samh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
ga: Noll

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
ga: Luan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
ga: Máirt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
ga: Céad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
ga: Déar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
ga: Aoine

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
ga: Sath

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
ga: Domh
