Fedora docbook locales - en to gl translation catalogue (174 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
gl: Resumo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
gl: Resumo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
gl: R:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
gl: Apêndice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
gl: Apêndice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
gl: Artigo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
gl: Artigo

note: Tag: para
en: Author
gl: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
gl: Bibliografía

note: Tag: para
en: bibliography
gl: Bibliografía

note: Tag: para
en: Book
gl: Libro

note: Tag: para
en: book
gl: Libro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
gl: CUIDADO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
gl: Cuidado

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
gl: Cuidado

note: Tag: para
en: Chapter
gl: Capítulo

note: Tag: para
en: chapter
gl: capítulo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
gl: Colofón

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
gl: Colofón

note: Tag: para
en: copyright
gl: Copyright

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
gl: Dedicatoria

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
gl: Dedicatoria

note: Tag: para
en: Edition
gl: Edición

note: Tag: para
en: edition
gl: Edición

note: Tag: para
en: Equation
gl: Ecuación

note: Tag: para
en: equation
gl: Ecuación

note: Tag: para
en: Example
gl: Exemplo

note: Tag: para
en: example
gl: Exemplo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
gl: Figura

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
gl: Figura

note: Tag: para
en: Glossary
gl: Glosario

note: Tag: para
en: glossary
gl: Glosario

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
gl: Consulte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
gl: Consulte

note: Tag: para
en: See Also
gl: Vexa Tamén

note: Tag: para
en: see also
gl: Vexa Tamén

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
gl: IMPORTANTE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
gl: Importante

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
gl: Importante

note: Tag: para
en: Index
gl: Índice

note: Tag: para
en: index
gl: Índice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
gl: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
gl: Aviso Legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
gl: Aviso Legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
gl: Audiencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
gl: Audiencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
gl: Nível

note: Tag: para
en: Origin
gl: Orixen

note: Tag: para
en: origin
gl: Orixen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
gl: NOTA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
gl: Nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
gl: Nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
gl: Parte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
gl: Parte

note: Tag: para
en: Preface
gl: Prefacio

note: Tag: para
en: preface
gl: Prefacio

note: Tag: para
en: Procedure
gl: Procedimento

note: Tag: para
en: procedure
gl: Procedimento

note: Tag: para
en: Production
gl: Produción

note: Tag: para
en: Publication Date
gl: Data de Publicación

note: Tag: para
en: publication date
gl: Data de Publicación

note: Tag: para
en: Published
gl: Publicado

note: Tag: para
en: published
gl: Publicado

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
gl: P &amp; R

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
gl: P:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
gl: Referencia

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
gl: Referencia

note: Tag: para
en: Name
gl: Nome

note: Tag: para
en: name
gl: Nome

note: Tag: para
en: Section
gl: Sección

note: Tag: para
en: Synopsis
gl: Sinopse

note: Tag: para
en: synopsis
gl: Sinopse

note: Tag: para
en: Revision History
gl: Historial de Revisións

note: Tag: para
en: revision history
gl: Historial de Revisións

note: Tag: para
en: Revision
gl: Revisión

note: Tag: para
en: revision
gl: Revisión

note: Tag: para
en: See also
gl: Consulte tamén

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
gl: Conxunto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
gl: Conxunto

note: Tag: para
en: set index
gl: Índice de Conxuntos

note: Tag: para
en: Set Index
gl: Índice de Conxuntos

note: Tag: para
en: Sidebar
gl: Barra Lateral

note: Tag: para
en: sidebar
gl: barra lateral

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
gl: paso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
gl: Paso

note: Tag: para
en: table
gl: Táboa

note: Tag: para
en: Table
gl: Táboa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
gl: Axuda

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
gl: AXUDA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
gl: Axuda

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
gl: Atención

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
gl: Atención

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
gl: ATENCIÓn

note: Tag: para
en: and
gl: e

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
gl: por

note: Tag: para
en: Edited
gl: Editado

note: Tag: para
en: edited
gl: Editado

note: Tag: para
en: Edited by
gl: Editado por

note: Tag: para
en: edited by
gl: Editado por

note: Tag: para
en: in
gl: en

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
gl: Notas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
gl: Notas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
gl: Páxinas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
gl: Páxinas

note: Tag: para
en: Revised by:
gl: Revisado por:

note: Tag: para
en: revised by:
gl: Revisado por:

note: Tag: para
en: Table of Contents
gl: Índice

note: Tag: para
en: table of contents
gl: Índice

note: Tag: para
en: Unexpected element name
gl: Nome de ítem inesperado

note: Tag: para
en: unsupported
gl: non soportado

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
gl: referencia para

note: Tag: para
en: Authors
gl: Autores

note: Tag: para
en: Copy Editor
gl: Editor de Cópia

note: Tag: para
en: Graphic Designer
gl: Deseñador Gráfico

note: Tag: para
en: Production Editor
gl: Editor de Produción

note: Tag: para
en: Technical Editor
gl: Editor Técnico

note: Tag: para
en: Translator
gl: Trandutor

note: Tag: para
en: list of equations
gl: Lista de Ecuacións

note: Tag: para
en: List of Equations
gl: Lista de Ecuacións

note: Tag: para
en: List of Examples
gl: Lista de Exemplos

note: Tag: para
en: list of examples
gl: Lista de Exemplos

note: Tag: para
en: List of Figures
gl: Lista de Figuras

note: Tag: para
en: list of figures
gl: Lista de Figuras

note: Tag: para
en: List of Procedures
gl: Lista de Procedimentos

note: Tag: para
en: list of procedures
gl: Lista de Procedimentos

note: Tag: para
en: list of tables
gl: Lista de Táboas

note: Tag: para
en: List of Tables
gl: Lista de Táboas

note: Tag: para
en: List of Unknown
gl: Lista de Descoñecido

note: Tag: para
en: list of unknown
gl: Lista de Descoñecido

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
gl: Inicio

note: Tag: para
en: Next
gl: Próximo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
gl: Próxima Parte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
gl: Anterior

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
gl: Parte Anterior

note: Tag: para
en: Up
gl: Subir

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
gl: Índice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
gl: Borrador

note: Tag: para
en: above
gl: acima

note: Tag: para
en: below
gl: abaixo

note: Tag: para
en: the section called
gl: a sección chamada

note: Tag: para
en: Symbols
gl: Símbolos

note: Tag: para
en: January
gl: Xaneiro

note: Tag: para
en: February
gl: Febreiro

note: Tag: para
en: March
gl: Marzo

note: Tag: para
en: April
gl: Abril

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
gl: Maio

note: Tag: para
en: June
gl: Xuño

note: Tag: para
en: July
gl: Xullo

note: Tag: para
en: August
gl: Agosto

note: Tag: para
en: September
gl: Setembro

note: Tag: para
en: October
gl: Outubro

note: Tag: para
en: November
gl: Novembro

note: Tag: para
en: December
gl: Decembro

note: Tag: para
en: Monday
gl: Luns

note: Tag: para
en: Tuesday
gl: Martes

note: Tag: para
en: Wednesday
gl: Mércores

note: Tag: para
en: Thursday
gl: Xoves

note: Tag: para
en: Friday
gl: Venres

note: Tag: para
en: Saturday
gl: Sábado

note: Tag: para
en: Sunday
gl: Domingo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
gl: Xan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
gl: Abr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
gl: Xuñ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
gl: Xul

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
gl: Ago

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
gl: Set

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
gl: Out

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
gl: Lun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
gl: Mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
gl: Mer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
gl: Xov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
gl: Ven

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
gl: Sab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
gl: Dom
