Fedora docbook locales - en to gu translation catalogue (194 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
gu: સાર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
gu: સાર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
gu: પ્રત્યુત્તર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
gu: પ્રત્યુત્તર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
gu: જ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
gu: જ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
gu: પરિશિષ્ટ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
gu: પરિશિષ્ટ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
gu: લેખ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
gu: લેખ

note: Tag: para
en: Author
gu: લેખક

note: Tag: para
en: Bibliography
gu: સંદર્ભગ્રંથ

note: Tag: para
en: bibliography
gu: સંદર્ભગ્રંથ

note: Tag: para
en: Book
gu: પુસ્તક

note: Tag: para
en: book
gu: પુસ્તક

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
gu: સાવધાન

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
gu: સાવધાન

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
gu: સાવધાન

note: Tag: para
en: Chapter
gu: પ્રકરણ

note: Tag: para
en: chapter
gu: પ્રકરણ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
gu: ગ્રંથપરિચય

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
gu: ગ્રંથપરિચય

note: Tag: para
en: Copyright
gu: કૉપિરાઇટ

note: Tag: para
en: copyright
gu: કૉપિરાઇટ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
gu: સમર્પણ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
gu: સમર્પણ

note: Tag: para
en: Edition
gu: પ્રકાશન

note: Tag: para
en: edition
gu: પ્રકાશન

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
gu: સંપાદક

note: Tag: para
en: Equation
gu: સમીકરણ

note: Tag: para
en: equation
gu: સમીકરણ

note: Tag: para
en: Example
gu: ઉદાહરણ

note: Tag: para
en: example
gu: ઉદાહરણ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
gu: આકૃતિ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
gu: આકૃતિ

note: Tag: para
en: Glossary
gu: શબ્દાવલી

note: Tag: para
en: glossary
gu: શબ્દાવલી

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
gu: જુઓ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
gu: જુઓ

note: Tag: para
en: See Also
gu: આપણજુઓ

note: Tag: para
en: see also
gu: આપણજુઓ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
gu: મહત્વનું

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
gu: મહત્વનું

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
gu: મહત્વનું

note: Tag: para
en: Index
gu: અનુક્રમણિકા

note: Tag: para
en: index
gu: અનુક્રમણિકા

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
gu: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
gu: માન્યસૂચન

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
gu: માન્યસૂચન

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
gu: શ્રોતા

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
gu: શ્રોતા

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
gu: સ્તર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
gu: સ્તર

note: Tag: para
en: Origin
gu: મૂળ

note: Tag: para
en: origin
gu: મૂળ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
gu: નોંધ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
gu: નોંધ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
gu: નોંધ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
gu: ભાગ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
gu: ભાગ

note: Tag: para
en: Preface
gu: પ્રસ્તાવના

note: Tag: para
en: preface
gu: પ્રસ્તાવના

note: Tag: para
en: Procedure
gu: પ્રક્રિયા

note: Tag: para
en: procedure
gu: પ્રક્રિયા

note: Tag: para
en: Production
gu: ઉત્પાદન

note: Tag: para
en: Publication Date
gu: પ્રકાશન તારીખ

note: Tag: para
en: publication date
gu: પ્રકાશન તારીખ

note: Tag: para
en: Published
gu: પ્રકાશિત

note: Tag: para
en: published
gu: પ્રકાશિત

note: Tag: para
en: Publisher
gu: પ્રકાશક

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
gu: પ્ર. અને જ.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
gu: પ્ર. અને જ.

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
gu: વારંવાર પૂછવામાં આવતા પ્રશ્ર્નો

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
gu: જ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
gu: પ્ર:

note: Tag: para
en: Page
gu: પાનું

note: Tag: para
en: page
gu: પાનું

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
gu: સંદર્ભ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
gu: સંદર્ભ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
gu: સંદર્ભો

note: Tag: para
en: Name
gu: નામ

note: Tag: para
en: name
gu: નામ

note: Tag: para
en: Section
gu: વિભાગ

note: Tag: para
en: section
gu: વિભાગ

note: Tag: para
en: Synopsis
gu: સારાંશ

note: Tag: para
en: synopsis
gu: સારાંશ

note: Tag: para
en: Revision History
gu: પુનરાવર્તનઈતિહાસ

note: Tag: para
en: revision history
gu: પુનરાવર્તનઈતિહાસ

note: Tag: para
en: Revision
gu: પુનરાવર્તન

note: Tag: para
en: revision
gu: પુનરાવર્તન

note: Tag: para
en: See also
gu: આપણજુઓ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
gu: સુયોજિતકરો

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
gu: સુયોજિતકરો

note: Tag: para
en: set index
gu: અનુક્રમણિકાસુયોજિતકરો

note: Tag: para
en: Set Index
gu: અનુક્રમણિકાસુયોજિતકરો

note: Tag: para
en: Sidebar
gu: બાજુપટ્ટી

note: Tag: para
en: sidebar
gu: બાજુવાળીપટ્ટી

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
gu: પગલું

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
gu: પગલું

note: Tag: para
en: table
gu: કોષ્ટક

note: Tag: para
en: Table
gu: કોષ્ટક

note: Tag: para
en: task
gu: કાર્ય

note: Tag: para
en: Task
gu: કાર્ય

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
gu: મદદ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
gu: મદદ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
gu: મદદ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
gu: ચેતવણી

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
gu: ચેતવણી

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
gu: ચેતવણી

note: Tag: para
en: and
gu: અને

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
gu: દ્દારા

note: Tag: para
en: Edited
gu: ફેરફારથયેલછે

note: Tag: para
en: edited
gu: ફેરફારથયેલછે

note: Tag: para
en: Edited by
gu: દ્વારાફેરફારથયેલછે

note: Tag: para
en: edited by
gu: દ્વારાફેરફારથયેલછે

note: Tag: para
en: in
gu: અંદર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
gu: નોંધો

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
gu: નોંધો

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
gu: પાનાંઓ.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
gu: પાનાંઓ.

note: Tag: para
en: Revised by:
gu: દ્વારાપુનરાવર્તનથયેલ:

note: Tag: para
en: revised by:
gu: દ્વારાપુનરાવર્તનથયેલ:

note: Tag: para
en: Table of Contents
gu: વિષયસુચીકોષ્ટક

note: Tag: para
en: table of contents
gu: વિષયસુચીકોષ્ટક

note: Tag: para
en: Unexpected element name
gu: અનિચ્છનિયસભ્યનામ

note: Tag: para
en: unsupported
gu: બિનઆધારભૂત

note: Tag: para
en: Authors
gu: લેખકો

note: Tag: para
en: Copy Editor
gu: કૉપી સંપાદન

note: Tag: para
en: Graphic Designer
gu: ગ્રાફિક રચિયતા

note: Tag: para
en: Production Editor
gu: ઉત્પાદન સંપાદક

note: Tag: para
en: Technical Editor
gu: તકનીકી સંપાદક

note: Tag: para
en: Translator
gu: અનુવાદક

note: Tag: para
en: list of equations
gu: સમીકરણોનીયાદી

note: Tag: para
en: List of Equations
gu: સમીકરણોનીયાદી

note: Tag: para
en: List of Examples
gu: ઉદાહરણોનીયાદી

note: Tag: para
en: list of examples
gu: ઉદાહરણોનીયાદી

note: Tag: para
en: List of Figures
gu: આકૃતિઓનીયાદી

note: Tag: para
en: list of figures
gu: આકૃતિઓનીયાદી

note: Tag: para
en: List of Procedures
gu: પ્રક્રિયાઓનીયાદી

note: Tag: para
en: list of procedures
gu: પ્રક્રિયાઓનીયાદી

note: Tag: para
en: list of tables
gu: કોષ્ટકોનીયાદી

note: Tag: para
en: List of Tables
gu: કોષ્ટકોનીયાદી

note: Tag: para
en: List of Unknown
gu: અજાણોનીયાદી

note: Tag: para
en: list of unknown
gu: અજાણોનીયાદી

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
gu: ઘર

note: Tag: para
en: Next
gu: આગળવધો

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
gu: ઝડપીઆગળધપાવો

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
gu: પહેલાનું

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
gu: ઝડપીપાછળધપાવો

note: Tag: para
en: Up
gu: ઉપર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
gu: ડ્રાફ્ટ

note: Tag: para
en: above
gu: ઉપર

note: Tag: para
en: below
gu: નીચે

note: Tag: para
en: the section called
gu: બોલાવાયેલવિભાગ

note: Tag: para
en: Symbols
gu: સંકેતો

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
gu: વ્યાખ્યા:

note: Tag: para
en: January
gu: જાન્યુઆરી

note: Tag: para
en: February
gu: ફેબ્રુઆરી

note: Tag: para
en: March
gu: માર્ચ

note: Tag: para
en: April
gu: એપ્રિલ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
gu: મે

note: Tag: para
en: June
gu: જૂન

note: Tag: para
en: July
gu: જુલાઇ

note: Tag: para
en: August
gu: ઑગસ્ટ

note: Tag: para
en: September
gu: સપ્ટેમ્બર

note: Tag: para
en: October
gu: ઑક્ટોબર

note: Tag: para
en: November
gu: નવેમ્બર

note: Tag: para
en: December
gu: ડિસેમ્બર

note: Tag: para
en: Monday
gu: સોમવાર

note: Tag: para
en: Tuesday
gu: મંગળવાર

note: Tag: para
en: Wednesday
gu: બુધવાર

note: Tag: para
en: Thursday
gu: ગુરુવાર

note: Tag: para
en: Friday
gu: શુક્રવાર

note: Tag: para
en: Saturday
gu: શનિવાર

note: Tag: para
en: Sunday
gu: રવિવાર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
gu: જાન

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
gu: ફેબ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
gu: માર્ચ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
gu: એપ્ર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
gu: મે &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
gu: જૂન

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
gu: જુલા

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
gu: ઑગ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
gu: સપ્ટે

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
gu: ઑક્ટો

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
gu: નવે

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
gu: ડિસ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
gu: સોમ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
gu: મંગળ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
gu: બુધ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
gu: ગુરુ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
gu: શુક્ર

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
gu: શનિ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
gu: રવિ
